وزیر کشور ترکیه: ترور سفیر روسیه طراحی شده و با نیت قبلی بود

5 دی 1395 ساعت 9:32


وزیر کشور ترکیه به خبرنگاران گفت،‌ ترور سفیر روسیه در آنکارا یک قتل طراحی شده و با نیت قبلی بود. او همچنین گفت، ترور آندری کارلوف ابتکار عمل قاتل و یا انتقام شخصی نبوده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، آندری کارلوف دوشنبه گذشته حین سخنرانی در افتتاحیه یک نمایشگاه عکس در آنکارا به ضرب گلوله از پای درآمد. فرد مهاجم که همانجا کشته شد، یک پسر ۲۲ ساله به نام مولود مرت آلتیناش از اعضای پلیس ضد شورش آنکارا بود.

تیم‌های روسیه و ترکیه اکنون در حال تحقیق روی جزئیات ترور آندری کارلوف هستند. رهبری ترکیه، سازمان گولن را عامل پشت پرده ترور کارلوف می‌داند و آن را به تلاش برای تخریب روابط روسیه و ترکیه متهم می‌کند.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه شنبه بار دیگر این فرضیه را مطرح کرد که مولود مرت آلتیناش وابسته به جنبش گولن است. او گفت: در این مرحله، ما به وضوح روابطمان را با جنبش تروریستی فتح‌الله گولن مشخص کردیم. ترور سفیر نتیجه ابتکارعمل شخصی نبوده است. این حمله تروریستی برنامه‌ریزی شده بود.

طبق گفته او، بازرسان در حال تحقیق روی ارتباطات آلتیناش با سازمان‌های تروریستی در داخل و خارج از ترکیه هستند.

به گفته وزیر کشور ترکیه، بازرسان ترک تاکنون به جزئیات مهمی دست یافته‌اند اما فعلا آنها را اعلام نمی‌کنند.

این مقام ارشد ترکیه همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور با ترور اخیر تیره نشود و با خانواده کارلوف ابراز همدردی کرد.


کد مطلب: 427814

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcdf50ooyt0xj6.2a2y.html?427814

الف
  http://alef.ir