مشاور امنیت ملی جدید آمریکا کیست؟

3 اسفند 1395 ساعت 10:07


دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا «هربرت رابرت مک‌مستر» را به عنوان مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید انتخاب کرد تا یک نظامی دیگر وارد کابینه جدید دولت این کشور شود.

به گزارش فارس، دوشنبه شب «هربرت رابرت مک‌مستر» که سابقه طولانی در جنگهای آمریکا در عراق و افغانستان داشته، به عنوان مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید انتخاب شد. 

مک‌مستر 54 ساله، از افسران باسابقه ارتش آمریکا است. وی پیش از این، ریاست «مرکز تلفیق توانمندی‌های ارتش آمریکا» را به عهده داشته است.

گزارش کوتاهی درباره سوابق و نظرات مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید بخوانید.

«هربرت ریموند اچ آر مک مستر» سپهبد نیروی زمینی ارتش آمریکا است. او پیش از این اداره کننده مرکز تجمیع قابلیت‌های نیروی زمینی، قائم مقام رئیس فرماندهی دکترین و آموزش نیروی زمینی بود.

او پیشتر نقش فعالی در جنگ افغانستان داشته و به عنوان اداره‌کننده کارگروه مشترک در نیروهای بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان(ایساف) مستقر در کابل فعالیت داشت. نقش او در جنگ خلیج فارس(حمله ائتلاف آمریکا در سال 1991 به عراق و باز پس گیری کویت از صدام)، جنگ 2003 عراق و جنگ 2001 افغانستان شناخته شده است.

مک مستر در سال 1980 از یک دبیرستان آکادمی نظامی فارغ‌التحصیل شد و به تدریج  کارشناسی ارشد و دکترایش را در رشته «تاریخ آمریکا» از دانشگاه کارولینای شمالی  دریافت کرد.

از جمله مسائل قابل توجه کارنامه کاری او نوشتن کتابی در انتقاد از «جنگ ویتنام» بوده است. پایان‌نامه او که بعدا به صورت کتابی در سال 1997 منتشر شده، به همین موضوع اختصاص دارد.

او در این کتاب از مقامات ارشد ارتش در زمان جنگ ویتنام به شدت انتقاد و تاکید کرد که آنها به اندازه کافی  وزیر دفاع و همچنین رئیس‌جمهور وقت را در خصوص استراتژی شان در ویتنام به چالش نکشیدند.

مک مستر به خاطر اقداماتش در ارتش آمریکا جوایزی زیادی از قبیل «نشان ستاره برنزی» و «پرپل هارت» دریافت کرده است.

پرپل هارت، از قدیمیترین مدال‌های نظامی در آمریکا است که از زمان جورج واشنگتن(اولین رئیس جمهور آمریکا) همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نشان ستاره برنزی هم یک نشان لیاقت است که به نظامیان آمریکا بابت دستاوردها یا خدمات قهرمانانه و شایسته آنها در جریان جنگ اعطا می‌شود.

دستاوردها و صلاحیتهای نظامی مک مستر تا بدان جا بود که نشریه «تایم» آمریکا در سال 2014 او را در لیست «100 فرد بانفوذ» خود قرار داد.

این رسانه معتبر آمریکایی در گزارشی درباره مک مستر نوشته که او «شاید جنگجوی متفکر برجسته قرن بیست و یکمی ارتش باشد».

مشاور جدید امنیت ملی کاخ سفید در اظهارنظری کوتاهی پس از انتخابش، از ترامپ به خاطر فرصتی که به او داده، تشکر کرد.

مک مستر گفت: «من برای پیوستن به تیم امنیت ملی و انجام هر آنچه که برای تامین بیشتر منافع مردم آمریکا باشد، آماده هستم».


کد مطلب: 447669

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd950onyt0o96.2a2y.html?447669

الف
  http://alef.ir