جزئیات تغییر سال پایه آماری رشد اقتصادی و تورم۹۶

19 فروردين 1396 ساعت 8:06


رئیس مرکز آمار از برنامه برای تغییر سال پایه رشد اقتصادی به ۹۰ و تورم به ۹۵ خبر داد و گفت: هم مرکز آمار و هم بانک مرکزی این تغییر را به صورت مشترک انجام می‌دهد؛اما ما یگانه مرجع آماری هستیم.

امیدعلی پارسا در گفتگو با مهر گفت: سال ۹۵ تمرکز اصلی مرکز آمار ایران بر روی سرشماری نفوس و مسکن قرار گرفت و البته در کنار آن، بسیاری از کارهای دیگر نیز باید انجام می‌شد؛ ولی در سال ۹۶، اولویت کاری این مرکز بر روی تمرکز بر روی آماردهی و برگزاری جلسه شورای عالی آمار برای تصمیم‌گیری در خصوص ارایه آمار است.

رئیس مرکز آمار ایران افزود: هم مرکز آمار و هم بانک مرکزی سال پایه رشد اقتصادی تبدیل به ۹۰ خواهند کرد  و در مورد تورم نیز، این دو دستگاه سال پایه را به ۹۵ تغییر خواهند داد؛ اما باز هم با صراحت اعلام می‌کنیم که یگانه مرجع رسمی اعلام این آمار و اطلاعات، مرکز آمار ایران است.

وی تصریح کرد: حتی اگر در برخی قوانین یکساله گفته شده باشد که برخی آمارها را بانک مرکزی اعلام کند، اما باز هم یگانه مرجع اعلام آمار، طبق قانون مرکز آمار ایران است؛ بنابراین بانک مرکزی ممکن است به روند تهیه و انتشار آمارهای اقتصادی ادامه دهد؛ چراکه تجربه، تخصص و سابقه خوبی در این زمینه دارد، ولی از نظر ما به عنوان دبیرخانه شورای عالی آمار، مرجع رسمی ارایه آمارهای کشور، یک دستگاه بیشتر نباید باشد و آن، مرکز آمار ایران است.

پارسا تاکید کرد: پیگیری برگزاری جلسه شورای عالی آمار به ریاست رئیس‌جمهور و تعیین تکلیف نهایی در خصوص مرجع رسمی آمارهای کشور، در اولویت قرار گرفته است.


کد مطلب: 460178

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd5z0ojyt09f6.2a2y.html?460178

الف
  http://alef.ir