کره شمالی سفیر مالزی را اخراج کرد

17 اسفند 1395 ساعت 10:35


با اوج‌گیری تنش ها در روابط دیپلماتیک میان کره شمالی و مالزی بخصوص پس از اخراج سفیر این کشور از کوالالامپور، پیونگ یانگ روز دوشنبه از اخراج سفیر مالزی خبر داد.
 
به گزارش ایرنا، تنش ها در روابط دو کشور از روز ۱۳ فوریه که «کیم جونگ نام» برادر ناتنی رهبر کره شمالی در فرودگاه کوالالامپور مالزی با عامل اعصاب «وی ایکس» به قتل رسید، بالا گرفت.
 
در شرایطی که تنش ها در مناسبات دوجانبه به شدت افزایش یافته است، خبرگزاری کره شمالی امروز اعلام کرد که سفیر مالزی در این کشور عنصر نامطلوب معرفی شده است و تا ساعت 10 صبح فردا (سه شنبه) باید خاک کره شمالی را ترک کند.
 
این خبر در حالی منتشر می شود که مالزی سفیر کره شمالی را به دلیل آنچه مداخله وی در فرایند حقوقی و قضایی مربوط به ترور «کیم جونگ نام» دانسته است، ‌روز گذشته (دوشنبه) از این کشور اخراج کرده بود.
 
« محمد نیزان محمد » سفیر مالزی در پیونگ یانگ ماه گذشته میلادی پس از این رویداد و قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی برای پاره ای مباحثات و رایزنی ها به کشورش فراخوانده شد.
 
از سوی دیگر «کانگ چول» سفیر کره شمالی لحظاتی قبل از ترک مالزی در مصاحبه ای با خبرنگاران از آنچه در روابط رخ داده است و تصمیمات مالزی ابراز تاسف کرد و آن را براساس داستان های ساختگی و دسیسه چینی دانست.
 
وی انتقادهای خود را از روند بررسی پرونده قتل توسط ماموران مالزیایی را عادلانه توصیف کرد و هشدار داد که اخراجش ضربه بزرگی به روابط دو کشور وارد خواهد کرد.
 
پس از بالا گرفتن تنش ها میان دوکشور، مالزی همچنین سفر اتباع کره شمالی بدون داشتن روادید به این کشور را ممنوع و مقررات آزادی تردد میان دو کشور بدون روادید را لغو کرد.
«نجیب تون رزاق» نخست وزیر مالزی اما از اخراج فرستاده کره شمالی دفاع کرد و آن را در راستای حراست از حق حاکمیت و هویت ملی کشورش دانست.
 
بر اساس گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره جنوبی، ‌او گفت که سفیر کره شمالی به دلیل اتهامات بی اساسی که به مالزی وارد کرده است باید عذرخواهی کند که تاکنون چنین کاری نکرده است.
قتل برادر ناتنی رهبر کره شمالی در مالزی روز ۱۳ فوریه اتفاق افتاد و از آن زمان کوالالامپور اعلام کرد که به هشت تبعه کره شمالی و 2 زن دیگر مظنون است.
 
یونهاپ می نویسد که مالزی و کره شمالی نزدیک به چهار دهه روابط دیپلماتیک دارند اما گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه کوالالامپور موضوع قطع روابط رسمی دو کشور را در دست بررسی دارد.


کد مطلب: 451970

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcd5f0ozyt0kn6.2a2y.html?451970

الف
  http://alef.ir