درباره سخنان روحاني درجمع صنعتگران دفاعی

علی یحیی زاده*، 3 شهریور 93

3 شهريور 1393 ساعت 9:42


۱- دکتر روحاني روز گذشته در سالروز صنعت دفاعي کشور توصيه‌هاي قابل توجهي به صنعتگران نظامي کشور ايراد کردند. رئيس جمهور ضمن تقدير از پيشرفتهاي نظامي کشور تاکيد کرد که ورود نيروهاي نظامي به عرصه‌هاي صنعتي و اقتصادي بايد با رعايت يک ملاحظه باشد:

«کار صنعت دفاعی با صنعت کشور باید بهم پیوسته و وابسته باشد؛ هر کاری که صنعت معمولی می‌تواند انجام دهد را رها کنید. صنعت دفاعی انحصاری است و رقیب ندارد، لذا باید نظارت و دقت را بیشتر کنیم و بخش‌هایی که انحصاری نیست را لطفاً به بخش دیگر صنعت واگذار کنیم.»

۲- در حال حاضر بخشی از فعاليت‌هاي اقتصادي و صنعتي نيروهاي مسلح صرفا در رابطه با صنايع نظامي است که به طور غرور آميز و با مديريت حکيمانه مقام معظم رهبري، فارغ از تحريم‌ها همواره رو به جلو بوده و موجب افزایش توان بازدارندگی و دفاعی کشور گردیده است. حمایت از صنایع دفاعی در اين بخش به عنوان لکوموتيو پيشرفتهاي علمی کشور در سایر بخشها، امری لازم و مورد اتفاق است.

۳- اما بخشی از فعالیت‌های صنعتی و اقتصادی نیروهای مسلح ارتباطی با صنایع نظامی ندارد و اتفاقا در تعارض با مصالح کشور و امنیت ملی ارزیابی میشود. ایجاد موسسات مالی و بانک‌های متعدد نظیر کوثر، انصار، مهر اقتصاد، ثامن الحجج، حکمت ايرانيان، قوامين و همچنین شرکت‌های بزرگ نظیر تايدواتر، همراه اول، ايرانسل، اتکا، گروه بهمن و ... توسط نهادهای نظامی از جمله این موارد است.

ورود نیروهای مسلح در این حوزه‌ها اساسا توجیهی ندارد و تنها موجب از میدان به در شدن بخش خصوصی توانمند و فعالان اقتصادی رقیب میگردد. ضمن اینکه به دلیل آمیخته شدن قدرت و ثروت، همواره خطر بروز فساد در این گونه فعالیت‌ها وجود دارد که خود موجب خدشه به مهمترین مولفه امنیت ملی ایران یعنی همان پشتیبانی مردمی نظام اسلامی است.
این نکته‌ای است که بارها از سوی مقام معظم رهبری به عنوان خط و مشی فعالیت‌ عمرانی نیروهای مسلح و به خصوص سپاه پاسداران بیان شده و متاسفانه نظیر بسیاری از اوامر ایشان آن طور که باید اجرا نمیشود.
*دکتری اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه


کد مطلب: 239100

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccxoqix2bq1s8.ala2.html?239100

الف
  http://alef.ir