انتقاد زنگنه از طرح «فریز نفتی»

5 اسفند 1394 ساعت 12:47


وزیر نفت از طرح «فریز نفتی» به عنوان یک جوک یاد کرد و با تاکید بر اینکه تولید نفت ایران متوقف نمی‌شود، برنام‌ های جدید افزایش تولید طلای سیاه در کشور را تشریح کرد.

به گزارش مهر، ‌ بیژن زنگنه در نشست تخصصی انرژی در حاشیه همایش تبیین برنامه ششم توسعه درباره توافق برخی از کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک برای اجرای طرحی تحت عنوان فریز نفتی، گفت: برخی کشورها که بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کنند از ایران می‌خواهند تولید نفت خود را در سطح یک میلیون بشکه در روز فریز کند.

وزیر نفت با اعلام اینکه این طرح شبیه جوک است که به ایران می‌گویند تولیدمان را بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز فریز می‌کنیم و شما هم در یک میلیون بشکه فریز کنید، تصریح کرد: افزایش تولید نفت و گاز یکی از محورهای اجرای برنامه ششم توسعه خواهد بود.

این عضو کابینه دولت با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی حدود ۷۰ درصد نفت خام ایران از هشت یا ۹ میدان تولید و تامین می شود، اظهار داشت: این میدان ها پیر شده اند و نیاز به ترمیم دارند اما هر کاری می‌خواهیم در این زمینه انجام بدهیم یک عده کفن می پوشند و سینه می‌زنند و اجازه نمی‌دهند.

وی با یادآوری اینکه تولید نفت از این میادین هر سال ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد، تبیین کرد: اگر اقدامی انجام نشود بعد از مدتی دیگر نمی توان برای احیای آن‌ها کاری انجام داد.

زنگنه در ادامه در تشریح برنامه های نفت و گازی برنامه ششم توسعه، توضیح داد: مهمترین برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم توسعه، افزایش تولید نفت بوده ضمن آنکه در طول برنامه ششم تولید نفت باید به روزانه چهار میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه برسد که البته برای تحقق این مقدار فراهم شدن شرایط لازم و ضروری است.

وزیر نفت با اعلام اینکه در طول این برنامه روزانه یک میلیون بشکه به تولید میعانات گازی کشور افزوده می شود گفت: تا سال ۹۶ تولید گاز به بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب می‌رسد و سهم پارس جنوبی از این مقدار ۷۵۰ میلیون مترمکعب است.

این عضو کابینه دولت با یادآوری این که فازهای میدان گازی پارس جنوبی اواسط سال ۹۶ به جز فاز ۱۴ تکمیل و به پایان می رسد، تصریح کرد: در این سال مقدار تولید گاز ایران از پارس جنوبی از قطر بالاتر خواهد رفت.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال ۹۴ میزان استفاده از نیروگاه‌ها از سوخت مایع ۱۷ تا ۱۸ درصد می رسد و این درحالی است که در سال ۹۲، ۴۲ درصد سوخت نیروگاهها که معادل ۲۷ میلیارد دلار می شود سوخت مایع بوده است، اظهار داشت: این میزان در سالهای آینده به ۱۰ درصد می رسد که هم برای اقتصاد ملی و هم برای محیط زیست مناسب است.

وزیر نفت همچنین دیگر برنامه وزارت نفت را در طول برنامه ششم افزایش صادرات گاز عنوان کرد و با اشاره به این که اگر از لحاظ سیاسی مشکلی به وجود نیاید صادرات گاز ایران به ۲۰۰ میلیون متر مکعب در روز می رسد، تاکید کرد: عراق، پاکستان، عمان و برخی از کشورهای منطقه مشتریان گاز ایران خواهند بود.

زنگنه همچنین ارزش محصولات پتروشیمی در سال ۹۴ را ۱۸ میلیارد دلار براساس قیمت پایه سال ۹۳ اعلام کرد و خاطرنشان کرد: بر اساس برنامه این میزان در سال پایانی برنامه ششم به ۴۱ میلیارد دلار می رسد که برای رسیدن به این میزان، سرمایه گذاری عظیمی نیاز است که باید از سوی بخش خصوصی تامین شود.

این عضو کابینه دولت میزان سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی را ۵۰ میلیارد دلار عنوان کرد و یادآور شد: اگر سالی ۱۲ میلیارد دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری شود اشتغال عظیمی در کشور ایجاد خواهد شد.

وزیر نفت با اشاره به این که برای بهینه سازی پالایشگاه‌های موجود در برنامه ششم به ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است، ادامه داد: با تکمیل پالایشگاه‌های سیراف (۴۸۰ هزار بشکه)، ستاره خلیج فارس ( ۳۶۰ هزار بشکه) و پالایشگاه پارس (۱۲۰ هزار بشکه) ایران تا آخر برنامه میعانات گازی برای صادرات نخواهد داشت.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه صنعت نفت در طول برنامه ششم به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد، تاکید کرد: از این میزان سهم بخش بالادستی صنعت نفت و گاز کشور حدود ۱۳۴ میلیارد دلار است.


کد مطلب: 334302

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccx0q1i2bq118.ala2.html?334302

الف
  http://alef.ir