اردوغان تهدید به برگزاری همه‌پرسی کرد

23 آبان 1395 ساعت 16:53


رئیس‌جمهور ترکیه با متهم کردن بروکسل به تلاش برای منصرف کردن آنکارا از پیگیری روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا، از گزینه برگزاری همه‌پرسی ادامه مذاکرات عضویت در این اتحادیه سخن گفت.

به گزارش فارس، رئیس‌جمهور ترکیه امروز طی اظهاراتی بروکسل را به تلاش برای منصرف کردن آنکارا از پیگیری روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا متهم کرد و از گزینه برگزاری همه‌پرسی ادامه مذاکرات عضویت در اتحادیه اروپا سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «رجب طیب اردوغان» امروز یکشنبه در گفت‌وگو با روزنامه حریت در اظهاراتی اعلام کرد: «بروکسل می‌خواهد آنکارا را وادار به صرفنظر از پیگیری روند عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا کند.» وی افزود: «اتحادیه اروپا به دنبال متقاعد کردن ما به صرفنظر از ادامه روند عضویت ترکیه در این اتحادیه است. صبر ما بی‌پایان نیست و ما نمی‌توانیم تا ابد چنین رویکرد و رفتاری را تحمل کنیم. اگر آنها ما را نمی‌خواهند باید صراحتا به ما بگویند تا ما این موضوع را با مردم خود درمیان بگذاریم.»

رئیس‌جمهور ترکیه در ادامه با اشاره به موضوع خروج انگلیس از اتحادیه اروپا موسوم به «برگزیت» خاطرنشان کرد: «همانطور که در انگلیس در خصوص ادامه عضویت این کشور در اتحادیه اروپا همه‌پرسی برگزار شد، ما نیز می‌توانیم در این مورد از مردم خود نظر بخواهیم.»

اردوغان تاکنون چندین بار آشکارا به انتقاد از موضع اتحادیه اروپا در قبال ترکیه پرداخته و اعلام کرده که طی 53 سال آینده بروکسل ترکیه را پشت درهای خود نگه داشته است.

به اعتقاد اردوغان، غرب هیچ کار خوبی برای ترکیه انجام نداده و این کشور مشکلات خود به ویژه در خصوص بحران پناهجویان و مبارزه با تروریسم را به صورت کاملا مستقل حل می‌کند.

بر اساس این گزارش، اظهارات رئیس‌جمهور ترکیه در حالی صورت می‌گیرد که روابط جنجالی و پرهیاهوی میان اتحادیه اروپا و ترکیه از زمان کودتای نافرجام 15 ژوئیه گذشته در این کشور و بازداشت شمار زیادی از افراد در پی این کودتا متشنج شده است.

«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا روز گذشته اعلام کرد که ترکیه هر روز در حال دور شدن از اروپاست.

کمیسیون اروپا هفته گذشته طی گزارشی عقبگرد ترکیه در رعایت معیارهای عضویت در اتحادیه اروپا اعم از آزادی بیان و حقوق‌بشر را به باد انتقاد گرفت و اعلام کرد که متأسفانه طی سالهای گذشته پس‌رفت‌هایی از جانب ترکیه در زمینه آزادی بیان اتفاق افتاده است.

بر اساس این گزارش، مذاکرات مربوط به عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا رسما در سال 2005 میلادی آغاز شده است.

ابراز امیدواری اردوغان نسبت به سفر قریب‌الوقوع ترامپ به ترکیه
رجب طبی اردوغان همچنین طی اظهاراتی در گفت‌وگو با روزنامه دیلی صباح ابراز امیدواری کرد که ترکیه از جمله نخستین کشورهایی باشد که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور جدید آمریکا پس از آغاز رسمی کار خود به آن سفر می‌کند.

رئیس‌جمهور ترکیه در بازگشت از سفر رسمی روز شنبه خود به بلاروس در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که طی تماسی تلفنی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به وی تبریک گفته و ابراز امیدواری کرده که وی بعد از آغاز رسمی کار خود در کاخ سفید سفری به ترکیه داشته باشد و ترکیه از جمله معدود کشورهایی باشد که وی به آنها سفر خواهد کرد.

وی همچنین تأکید کرد که ترامپ مواضع خود را در جریان تبلیغات ریاست جمهوری آمریکا درباره عراق و سوریه بیان کرده و وعده داده در فاصله زمانی کمی پس از آغاز کار رسمی خود در کاخ سفید در روز 20 ژانویه سال 2017، با ترکیه در خصوص این موضوعات به بحث و بررسی بپردازد.


کد مطلب: 413412

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccs1q0i2bqs08.ala2.html?413412

الف
  http://alef.ir