سناتور آمریکایی: تأیید پایبندی ایران به برجام اشتباه بود/ترامپ باید توافق را پاره می‌کرد

29 تير 1396 ساعت 16:11


یک نماینده مجلس سنای آمریکا از تصمیم دولت این کشور برای تأیید پایبندی ایران به متن توافق هسته‌ای با گروه 1+5 انتقاد کرده است.

به گزارش فارس، «تد کروز»، نماینده ایالت تگزاس در مجلس سنای آمریکا روز چهارشنبه از تصمیم دولت کشورش در تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای با گروه 1+5 انتقاد کرد. 

تد کروز در مصاحبه با ویکلی‌استاندار گفت: «این اقدام اشتباهی جدی بود. آنها نباید پایبندی ایران را تأیید می‌کردند.» «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا بامداد سه‌شنبه در دومین گزارش به کنگره آمریکا تایید کرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای با گروه 1+5 (برجام) پایبند بوده است.

علی‌رغم این رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند که ترامپ با اکراه و پس از اصرار بعضی مقام‌های ارشد دولت حاضر به تایید پایبندی ایران به برجام شد- موضوعی که ماندن آمریکا در این توافق هسته‌ای را کماکان در هاله‌ای از ابهام نگاه می‌دارد.

«تد کروز»، روز چهارشنبه گفت که ترامپ بایستی توافق هسته‌ای با ایران را همان‌طور که در زمان مبارازت انتخاباتی وعده داده بود، تماماً پاره می‌کرد.

وی گفت: «ترجیح من این بود که این توافق کاملاً باطل می‌شد، اما حداقل دولت متعهد شده این توافق را موشکافانه اجرا کند و لازم است که این کار را انجام بدهند.» کروز اضافه کرد: «روی سطح کره خاکی تهدیدی بزرگتری از ایران هسته‌ای علیه امنیت ملی (آمریکا) وجود ندارد.»

«کروز»، در کنار «تام کاتن»، «دیوید پرود» و «مارکو روبیو» چهار سناتوری هستند که در نامه‌ای هفته گذشته به «رکس تیلرسون» از وی خواسته بودند پایبندی ایران به برجام را تأیید نکند. 

چهار سناتور در آن نامه به همراه دو سناتور دیگر به نام‌های «دیوید پرود» و «مارکو روبیو» نوشته بودند: «منافع آمریکا در صورت بررسی هوشیارانه نقض برجام توسط ایران و رفتارهای بی‌ثبات‌ساز و تجاوزکارانه رژیم به بهترین نحو تأمین خواهد شد.»

ادعای این سناتورها در حالی مطرح شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به عنوان ناظر اجرای برجام، در هفت گزارش از زمان اجرایی شدن آن پایبندی ایران به این توافق را تأیید کرده است.


کد مطلب: 493856

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccp1q0e2bqo48.ala2.html?493856

الف
  http://alef.ir