مایلی‌کهن: مهدی تاج را باید استقلال یا تاج سابق نامید

29 خرداد 1395 ساعت 11:30


سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال ایران گفت:مهدی تاج را باید استقلال یا تاج سابق نامید! امیدوارم عملکرد فدراسیون نسبت به ۸ سال گذشته تغییر کند.

در این روزهای تعطیلی فوتبال که پر است از اخبار عجیب و غریب، محمد مایلی‌کهن بهترین فرد برای بیان نظراتش است تا مثل همیشه حرف‌هایش را بدون مصلحت‌اندیشی بگوید و در مورد خیلی از مسائل که برخی از کارشناسان ترجیح می‌دهند اظهارنظر نکنند، صحبت کند.

با مایلی‌کهن در مورد مسائل اخیر فوتبال از فروش امتیاز تیم نفت به ملوان تا ریاست مهدی تاج در فدراسیون فوتبال گفت‌وگویی به شرح زیر انجام دادیم. البته مایلی‌کهن که چند ماهی است در انزلی به سر می‌برد ابتدا در مورد شرایط زیست محیطی این شهر مسایلی را بیان کرد که می‌تواند برای فعالان محیط زیست و حتی مسئولان شهری انزلی قابل توجه باشد.

*چند ماهی است در تهران حضور ندارید؟

بله سه ماه است که در انزلی هستم و یک ویلا در این شهر می‌سازم. این شهر زادگاهم است پدر و مادر خدابیامرزم در این شهر زندگی کرده‌اند و تمام اقوام من در این شهر هستند. با این حال در انزلی چیزهایی را می‌بینم که برای آینده این شهر خطرناک است. پیشرفت این شهر نسبت به شهرهای دیگر بسیار جزئی است. من سال ۱۳۷۶ به برزیل برای کلاس مربیگری رفته بودم. این کشور ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ساحل دارد. نوع ماسه‌ای که در این ساحل وجود دارد مثل شکر است و ماسه‌ها شفاف و تمیز هستند. ساخت و ساز زیادی در ساحل نمی‌بینید و بیشتر ساحل و اقیانوس را نظاره می‌کنید.

ساحل‌های برزیل پر است از زمین فوتبال ساحلی، والیبال ساحلی و هندبال ساحلی و جاده سلامتی و پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در آن است اما در انزلی که ۶-۷ کیلومتر بیشتر ساحل ندارد ساخت و سازها با مصالح بی‌کیفیت انجام شده. پلاژها با تیرهای چوبی و شیروانی‌های کج و معوج است. ساحل با سیم خاردار و چوب تکه تکه شده است در حالی که ساحل یک محل عمومی است. متاسفانه فاضلاب شهری هم مستقیما وارد مرداب انزلی می‌شود و هیچ کس به این مسائل توجه شایسته‌ای ندارد. نمی‌خواهم بگویم مسئولان بی‌توجه هستند اما انزلی نیازمند یک اتاق فکر است. اینکه به مرداب انزلی رسیدگی شود در ورودی شهر چشم‌انداز زیبایی ببینیم.

در انزلی حتی یک میدانی که قابلت وجه باشد و چشم‌نواز دیده نمی‌شود. بعد از ۱۲ سال پل انزلی دوطرفه شده اما بعد از طی کردن مسافتی دوباره این جاده قطع می‌شود و شاهد ترافیک هستیم. در رشت سردابی وجود دارد که به آن به خوبی توجه می‌شود. به نظرم مسئولان انزلی حتی باید تهران را الگوی خود قرار بدهند. تهران با جمعیت زیادی که دارد پارک‌ها و فضاهای سبز خوبی در آن ساخته شده. این مسائلی که گفتم هم مربوط به آینده انزلی است و هم به مسائل زیست‌محیطی و آبزیان ارتباط مستقیم دارد که باید به آنها توجه شود.

*با خرید امتیاز تیم نفت توسط ملوان موافقید؟

من در کل مخالف خرید و فروش تیم‌ها هستم اما اینکه با فروش امتیاز تیم نفت به ملوان نگاه خاصی شود و موضع‌گیری در مورد این تیم انجام شود مخالفم زیرا خرید و فروش امتیاز تیم‌ها مسبوق به سابقه در فوتبال ما بوده است. مگر فولاد نوین امتیازش را به استقلال اهواز نفروخت. مگر سپاهان نوین امتیاز خود را به فولاد خوزستان واگذار نکرد پس چرا اکنون که ملوان امتیاز تیم تهران را خریده این همه شلوغ‌بازی می‌شود؟

*می‌گویند امتیاز استان تهران را به استان دیگر نباید فروخت؟

مگر سپاهان نوین سهمیه استان اصفهان نبود، پس چرا سر از خوزستان درآورد؟! پس چرا اکنون در مورد ملوان چنین موضع‌گیری می‌شود مگر همین پاس در تهران به لیگ پایین‌تر در بعد از انقلاب سقوط نکرد چرا می‌گویند چون پاس به همدان رفته سقوط کرده است یا راه‌آهن در تهران از لیگ برتر سقوط نکرد؟ ضمن اینکه به نظر من همه جای ایران سرای من است. خوزستان، مازندران، گیلان همه اینها در کنار هم کشور عزیزمان را تشکیل می‌‌دهند. البته من هم اعتقاد دارم وقتی تیمی فوتبالی سقوط کرد، بهتر است فوتبالی بالا بیاید اما خرید و فروش امتیاز در فوتبال ایران مسبوق به سابقه است.

*حمید علیدوستی سرمربی تیم نوجوانان ایران برکنار و اعلام شد به خاطر باخت در بازی‌های تدارکاتی اخراج شده است؟

مگر تیم حمید علیدوستی به مرحله بعد صعود نکرد؟! آیا هیچ تیمی نباید بازنده شود؟ البته بعید می‌دانم معینی چنین حرفی را زده باشد زیرا او یکی از افرادی است که همیشه در فوتبال حضور داشته و تحصیلات عالیه دارد. من البته با حمید خان علیدوستی تماس نداشتم اما شاید خودش بنا به مشکلاتی که داشته نخواسته ادامه همکاری بدهد. لفظ برکناری در شان حمید علیدوستی نیست. او بازیکن بزرگ و با اخلاقی بود و یک مربی خوب است. هیچ وقت اهل شلوغ‌بازی و مظلوم‌نمایی نبوده و نیست. تاکنون چند مصاحبه از حمید علیدوستی خوانده‌اید؟

*علیدوستی اصلا اهل مصاحبه نیست...

بله دقیقا همینطور است. من سر تمرین تیم های ملی نوجوانان و جوانان می‌رفتم. واقعا دلم برای حمید علیدوستی و علی دوستی می‌سوخت. به بازیکنان و همین مربیان تیم‌های ملی نوجوانان و جوانان لباس‌هایی می‌دادند که از همان ابتدا هم قیافه آنچنانی نداشت و آنقدر این گرمکن‌ها و پیراهن‌ها را شسته و پوشیده بودند که از دیدن این پیراهن‌ها و گرمکن‌ها چندش‌تان می‌شد. زمین تمرین آنها مثل سیم ظرفشویی بود و بازیکن وقتی به زمین می‌خورد پوستش کنده می‌شد. زمین شماره یک کمپ تیم ملی هم مختص کی‌روش بود و این زمین را نه به کسی اجازه می‌داد از آن استفاده کند و نه خودش استفاده می‌کرد.

*نظرتان در مورد اعضای هیات مدیره جدید دو باشگاه استقلال و پرسپولیس چیست؟

در هیات‌مدیره پرسپولیس یک نفر به فوتبال روز دنیا آگاهی داشت که او را هم برکنار کردند. حسین عبدی واقعا به فوتبال روز دنیا آشنا بود. البته برای جعفر کاشانی و محمد زادمهر احترام قائل هستم اما آنها با فوتبال روز دنیا فاصله دارند.

*و هیات‌مدیره استقلال؟

در هیات‌مدیره استقلال مسعود معینی حضور دارد. از کردنوری هم شناخت دارم. او یکی از خوب‌های فوتبال ما بوده و فردی بسیار متین بود که از هیات‌مدیره استقلال رفت.

*هواداران استقلال وزیر ورزش را طرفدار پرسپولیس نامیدند و عکس او را با پیراهن پرسپولیس مونتاژ کردند. نظرتان در مورد این مسئله چیست؟

طرفداران واقعی استقلال و پرسپولیس فرصت چنین کاری را ندارند. اینها یکسری افراد خاص هستند که به آنها لیدر می‌گوییم. در هیچ جای دنیا و کشورهایی که صاحب سبک در فوتبال هستند لیدر نداریم اما فوتبال ما لیدر دارد.

*لیدرها در فوتبال ما برای خودشان قدرت دارند...

اینها لیدر نیستند، باج‌گیر هستند و براساس مبالغی که از این و آن و حقوقی که می‌گیرند، حقوق‌هایشان تغییر می‌کند. تماشاگران واقعی استقلال و پرسپولیس وقت چنین‌ کارهایی را ندارند. البته وقتی تیم پرسپولیس شکست می‌خورد و مثلا من مایلی‌کهن سرمربی هستم و سبیل این لیدرها را چرب نکرده‌ام شعار مرگ بر مایلی‌کهن سر می‌دهند و تماشاگران هم که در آن لحظه ناراحت و احساسی هستند با این افراد هم‌صدا می‌شوند.

* ممد بوقی در زمانی که شما بازی می‌کردید معروف‌ترین بوقچی پرسپولیس بود. او هم از بازیکنان پول می‌گرفت؟

آن خدابیامرز انسان با شرفی بود و با شرافت زندگی می‌کرد. او از شمال ماهی می‌‌آورد و می‌فروخت. حالا شاید ماهی مثلا ۵۰ تومان قیمت داشت و شما از او ۷۰ تومان ماهی را می‌خریدید اما هیچ وقت نمی‌گفت اگر از من ماهی نخرید، برایتان بوق نمی‌زنم. البته این جریان دوسویه است و فقط لیدرها مقصر نیستند.

من مربی و بازیکن هم مقصریم البته در برخی مواقع مدیران هم مقصر هستند. اگر از این لیدرها فیلم گرفته شده باشد، مشخص می‌شود چند درصد این آقایان طرفدار اصیل استقلال و پرسپولیس هستند. آنها بدون چشم‌داشت از تیمی حمایت نمی‌کنند و منافع دارند.

*جام ملت‌های اروپا را می‌بینید؟ طرفدار کدام تیم هستید؟

من طرفدار همه تیم‌ها هستم. البته شخصیت تیمی آلمان را خیلی دوست دارم. این تیم در همه زمینه‌ها قابل تحسین است. از نظر قیافه بازیکنان گرفته تا تلاش بازیکنان و همدلی‌شان. چند بازیکن آلمان را می‌بینید که خالکوبی داشته باشند؟

*دقت نکردیم.

فقط بوآتنگ خالکوبی دارد که او هم بازیکن دورگه‌ای است.

*فکر می‌کنید کدام تیم قهرمان جام ملت‌های اروپا شود؟

من در این مورد فکر نمی‌کنم سعی می‌کنم از دیدن بازی‌ها لذت ببرم. تیم آلبانی که محلی از اعراب در فوتبال دنیا ندارد در دقیقه ۹۰ به فرانسه که میزبان مسابقات است بازنده می‌شود یا تیم ایسلند را ببینید چقدر خوب بازی می‌کند آن وقت ما یک ربع مقابل آرژانتین در جام جهانی خوب بازی کرده‌ایم به به و چه چه می‌کنیم. اصلا ما چرا نباید آرژانتین را ببریم؟ اگر قرا راست به آرژانتین ببازیم، بهتر است که با مربیان ایرانی بازنده شویم یا مربیان خارجی که کمتر برای ما کلاس می‌گذارند و نگاه بالا به پایین ندارند. یکی از گران‌ترین مربیان را آورده‌ایم. ۵ سال هم تیم را در اختیارش گذاشته‌ایم الان هم که در ایران نیست.

*کی‌روش از باشگاه‌ها خواسته از ملی‌پوشانشان در تمرینات بدنسازی استفاده نکنند. این خواسته منطقی است؟ برانکو هم با این خواسته مخالف است.

این خواسته نبوده دستور بوده. اگر یک مربی ایرانی به جای برانکو بود اکنون او را به مخالفت با تیم ملی متهم می‌کردند اما این از اصول ابتدایی فوتبال در دنیا است که بازیکن مال باشگاه است. باشگاه‌ها اختیار بازیکنان را دارند نه سرمربی تیم ملی که فقط سه ماه در ایران حضور دارد. مربی مثل برانکو که مربی باشگاهی است ۱۰ ماه در ایران حضور دارد اما سرمربی تیم ملی سالی سه ماه بیشتر در ایران نیست. تعامل او با باشگاه‌های ما بی‌نظیر بوده است! چند بار کی‌روش را در ورزشگاه‌های ایران دیده‌اید؟

*او معمولا به ورزشگاه آزادی می‌رود...

بله در آنجا هم چرت می‌زند اما یوآخیم‌ لوو حتما دیوانه است که از آلمان به انگلیس می‌رفت تا بازی دو بازیکن تیم ملی آلمان را ببیند.

*نظرتان در مورد ریاست مهدی تاج بر فدراسیون فوتبال چیست؟

به نظر من مهدی تاج را باید استقلال یا تاج سابق نامید! زیرا اسم استقلال ابتدا تاج بود و بعد تبدیل به استقلال شد! پس به مهدی تاج هم یا همان تاج سابق یا استقلال بابت ریاستش در فدراسیون فوتبال تبریک می‌گویم. من در مورد ریاست او تاکنون صحبت نکرده بودم. امیدوارم ایشان در فدراسیون فوتبال موفق شوند و در واقع شاهد عملکردی مشابه ۸ سال گذشته فدراسیون فوتبال نباشیم. البته نمی‌شود گفت تاج یا همان تاج سابق نقشی در فدراسیون فوتبال کفاشیان نداشته است.

به هر حال تاج نایب‌رئیس کفاشیان بود و اکنون این دو جابه‌جا شدند. یادمان نرود فدراسیون فوتبال فقط متعلق به تیم ملی، بازیکن ملی، مربیان، داوران، باشگاه‌ها و ... نیست. فدراسیون فوتبال متعلق به همه این نفرات است. بنابراین اگر مربی یا بازیکن یا داور حقی دارد فدراسیون باید حق اور ا بگیرد و بدهد اما ما شاهدیم که برخی مربیان و بازیکنان با وجود آنکه حکم کمیته انضباطی را هم دارند اما نتوانسته‌اند به طلب‌شان برسند وقتی خود فدراسیون به رای کمیته انضباطی یا همان رکن قضایی‌اش بی‌توجه است دیگر چگونه می‌توان از افراد دیگر انتظار داشت که به فدراسیون احترام بگذارند.

تاکید می‌کنم بهتر است در این زمینه هم مثل همه زمینه‌ها به قانون عمل شود و فدراسیون مدافع حقوق بازیکن، مربی، باشگاه‌ها و ... باشد. ما مملکت غنی از استعداد داریم و امیدوارم که این استعدادها کشف و شناسایی شود.


کد مطلب: 363670

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccm1q1x2bqee8.ala2.html?363670

الف
  http://alef.ir