صبحانه انتخاباتی الف/ 3

آخرین درخواست انتخاباتی آیت الله هاشمی/ نگرانی از ردصلاحیت روحانی/ وعده جنجالی قالیباف/ مطالبه شفافیت مالی از 3 نامزد

بخش سیاسی الف/28فروردین 96

28 فروردين 1396 ساعت 9:50

صبحانه انتخاباتی الف، انشاالله هرصبح با تحلیل کوتاه اخبار انتخاباتی منتشر می شود. این ستون اولین بار در سال 92 و در انتخابات ریاست جمهوری گذشته منتشر شد و مجدد این روزها با همان سبک و سیاق احیا می شود. تصمیم داریم با رعایت انصاف و مطابق جهت گیری اصلی الف، اخبار انتخابات را مختصر و مفید تحلیل کنیم. راهنمایی و نظر مخاطبین در بخش اظهارنظر ها کمک می کند مباحث انتخابات با دقت بیشتری دنبال شود.


 آخرین درخواست انتخاباتی آیت الله هاشمی

درحالیکه محمدهاشمی با پشتوانه نام آیت الله هاشمی پا به عرصه رقابت انتخاباتی گذاشته است اما روز گذشته حسین مرعشی گفت که آمدن جهانگیری در انتخابات آخرین پیشنهاد آیت الله هاشمی بوده است. عارف هم گفت که محمدهاشمی مستقل آمده است و ما نگران رقابت او با روحانی نیستیم. کرباسچی هم پیشتر گفته بود که محمدهاشمی از تصمیم اصلاح طلبان برای حضور جهانگیری در انتخابات خبر نداشته است.
ظاهرا آمدن محمدهاشمی باعث نگرانی اصلاح طلبان شده است که نکند مرحوم آیت الله خرج او شود و سراصلاح طلبان بی کلاه بماند. اما بنظر می رسد بین مردم محمدهاشمی شانس بیشتری برای استفاده از نام آیت الله دارد تا جهانگیری.
 
نگرانی از ردصلاحیت روحانی

با اینکه پیشتر نوبخت اعلام کرده بود که نامزد دولت، تنها رئیس دولت است، اما ظاهرا اتفاق جدیدی می افتد که دولتی ها مجبور می شوند جهانگیری را هم وارد عرصه رقابت کنند. حسب اخباری که خود اصلاح طلبان منتشر کرده اند ورود جهانگیری تصمیم راهبردی شورای اصلاحات بوده است. با این حساب باید دید اصلاح طلبان از چه چیز نگران شدند؟ جهانگیری نمی تواند صرفا نامزد پوششی روحانی تلقی شود. چه آنکه در این صورت می توانستند از گزینه های دیگری که قدرت سخنوری بهتری دارند استفاده کنند. اما اصلاح طلبان با یک گزینه تمام عیار مثل جهانگیری وارد رقابت شدند. این تصمیم از دو حالت خارج نیست.
یا نگرانند که روحانی ردصلاحیت شود. یا نگرانند ریزش اقبال به روحانی استمرار داشته باشد و در اینصورت هم مجبورند حین رقابت، نامزد جابجا کنند.
با این توصیف خبری که در برخی محافل مبنی بر احتمال ردصلاحیت روحانی مطرح شده بود، ظاهرا خود اصلاح طلبان نیز باور کردند و جدی گرفتند.
 
وعده جنجالی قالیباف

وعده دو و نیم برابر کردن درآمد کشور در بیانیه انتخاباتی قالیباف نقل محافل علمی و اقتصادی شده است. برخی نسبت به تحقق این وعده منتقد و معتقدند دو و نیم برابر شدن درآمد کشور نه عملی است و نه منطقی.
برخی هم می گویند درآمد کشور مبهم است و باید توضیح داده شود که منظور از درآمد، تولید ناخالص ملی است یا درآمد دولت یا درآمد سرانه.
شاید هم قالیباف درآمد ملی را به قیمت جاری محاسبه کرده که اگر سالی 25 درصد رشد اسمی داشته باشیم، بعد 4 سال درآمد کشور دو و نیم برابر می شود.
 
مطالبه شفافیت مالی از 3 نامزد

روزنامه ایران بعد از ثبت نام روحانی در انتخابات، بصورت تمام قد پوستری از حضور وی در ستاد انتخابات کشور منتشر کرد و همین باعث شد برخی نسبت به هزینه کردن اموال و منابع دولتی برای روحانی انتقاد و اظهار نگرانی کنند.
به نظر می رسد 3 نفر در انتخابات در مظان این اتهامند که نکند از بیت المال برای تبلیغات انتخاباتی شان هزینه شود. روحانی به جهت نسبتش با دولت، قالیباف و نسبتش با شهرداری و رئیسی به جهت تولیت آستان قدس. از این جهت بنظر می رسد این سه نفر بیشتر از بقیه نامزدها ضروری است نسبت به اعلام منابع مالی تبلیغاتی شان شفاف سازی کنند.
 


کد مطلب: 463174

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccm1q002bqes8.ala2.html?463174

الف
  http://alef.ir