سفر روحانی به ترکیه

24 فروردين 1395 ساعت 14:10


سخنگوی ریاست جمهور ترکیه گفت رئیس جمهور ایران در آینده نزدیک به ترکیه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، خبرگزاری ترند آذربایجان اعلام کرد شبکه تلویزیونی تی آر تی هابر ترکیه در یازدهم آوریل به نقل از ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گزارش داد حسن روحانی، رئیس جمهور ایران احتمالا اواخر این هفته به ترکیه سفر می کند.

در همین حال، محمود واعظی، رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه نیز گفت روحانی این هفته برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری اسلامی به استانبول سفر خواهد کرد.

واعظی افزود، در بیست و پنجمین جلسه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ترکیه که چند روز پیش در آنکارا برگزار شد، توافق شد روحانی در سفر خود به ترکیه زمانی را به بررسی مسائل اقتصادی دو جانبه اختصاص دهد. تهران و آنکارا در نظر دارند تجارت دو جانبه خود را تا سی میلیارد دلار در سال افزایش دهند.

این در حالی است که حجم معاملات تجاری این دو کشور در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۳ میلیارد و ۷۱ میلیون دلار بوده است. در سال ۲۰۱۵ حجم مبادلات تجاری دو کشور به حدود ۹ میلیارد و ۷۶ میلیون دلار کاهش یافت. گرچه این میزان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال پیش از آن، ۲۹ درصد کاهش یافت، اما بسیاری از تحلیلگران با رد نقش اختلافات سیاسی در این مسئله، معتقدند این کاهش به علت بحران اقتصادی جهانی بوده است.


کد مطلب: 344572

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdccm0q1i2bq0p8.ala2.html?344572

الف
  http://alef.ir