کشف دو باند جعل اسناد کارت پایان خدمت

5 تير 1395 ساعت 23:55


دادستان دادسرای نظامی استان مرکزی از کشف و انهدام دو باند بزرگ جعل اسناد کارت پایان خدمت و گواهی کسر خدمت در استان مرکزی خبر داد.

به گزارش ایلنا، علی اصغر قندی امروز در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: این دو باند که از ۸ سال پیش در استان فعالیت داشتند ماه گذشته شناسایی و دستگیر شدند.

وی با بیان اینکه فعالیت این دو باند جدا از هم ولی شیوه عملیات‌شان مشابه بود، افزود: سران اصلی این باندها که فعالیت‌های مشابه داشتند با همکاری اداره اطلاعات و بازرسی این سازمان دستگیر شده‌اند که در تحقیقات به عمل آمده مشخص شد باندهای مزبور هیچ‌گونه ارتباطی با نیروهای مسلح نداشتند اما در بدنه نیروهای مسلح سهل‌انگاری‌هایی صورت گرفته که در حال رسیدگی است.

دادستان دادسرای نظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه بسیاری از افرادی که با پرداخت‌وجه، کارت پایان خدمت یا کسر خدمت جعلی دریافت کرده‌اند هم اکنون ازدواج کرده و حتی در دوایر دولتی مشغول به کار شده‌اند به عنوان مجرم تحت تعقیب قرار می‌گیرند به خانواده‌های مشمولان و سربازان وظیفه هشدار داد فریب باندهای جاعل را نخورند.

قندی تصرح کرد: مدارک به دست آمده جعلی ابطال شده و همین مساله مشکلات عدیده‌ای را برای دارندگان صاحبان این مدارک‌جعلی که بعضی در استان‌های دیگر سکونت دارند ایجاد کرده است.

وی سابقه فعالیت این دو باند را از ۸ سال قبل در استان‌مرکزی ذکر کرد و گفت: اعضای این دو باند در یک‌سال اخیر دامنه فعالیت‌شان را گسترش داده و با دریافت وجوهی توافقی که بالاترین رقم آن ۱۰ میلیون تومان بود برای بیش از ۱۵۰ نفر اسناد مرتبط با پایان خدمت را جعل کرده بودند که با پیگیری موضوع شناسایی شدند .

رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح استان مرکزی با بیان اینکه افرادی که از اسناد جعلی تاکنون استفاده کرده و شناسایی شده‌اند نیز مجرم محسوب می‌شوند مجازات دارندگان اسناد جعلی را علاوه بر حبس تا ۳سال و ابطال تمام امتیازات حاصله اعزام دوباره به خدمت‌سربازی عنوان کرد .

دادستان دادسرای نظامی استان مرکزی شیوه کار جاعلان اسناد کسر و پایان خدمت را ارتباط با سربازان، زمانی که به صورت آموزشی مشغول سپری کردن ماه اولیه خدمت هستند ذکر کرد و گفت: اعضای این باندها با سربازان ارتباط برقرار کرده و با نرخ‌های توافقی مدارک جعلی کسر و یا پایان خدمت برای آنها صادر می‌کردند.

قندی در ادامه درباره دیگر پرونده‌های وارده به دادسرای نظامی استان فرار از خدمت نظامیان را بیشترین فراوانی پرونده‌های وارده به دادسرای نظامی این استان برشمرد و گفت: مجازات سربازان و کارکنان فراری نیروهای مسلح در صورت دستگیری یک‌سال حبس و چنانچه خودشان به محل خدمت مراجعت کنند، محاکم با آنها مساعدت خواهند نمود.

وی بیشترین شکایات مردمی را به دلیل ارتباط بیشتر نیروی انتظامی با مردم در رابطه با نحوه برخورد نیروهای انتظامی عنوان و تصریح کرد : این فراوانی بیشتر به این دلیل است که ارتش و سپاه ارتباط مستقیم با مردم ندارند و نیروی انتظامی به سبب وظایف زیادی که دارد بیشتر طرف شکایات مردمی قرار می گیرد .


کد مطلب: 366361

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcceeq1s2bqe18.ala2.html?366361

الف
  http://alef.ir