ترقی در گفتگو با الف مطرح کرد؛

کارآمدی اعضای کابینه بر جنسیت و قومیت آنها مقدم است

گزارش از: محمد صادق کلبادی، ۱۹ تیر ۹۶

19 تير 1396 ساعت 11:32


همزمان با نزدیک شدن به زمان مراسم تحلیف دولت دوازدهم رایزنی‌ها برای تشکیل کابینه هم قوت گرفته. بنظر می‌رسد روحانی حداقل 30 درصد از کابینه فعلی را تغییر خواهد داد. با این همه برخی معتقدند روحانی باید بر حضور زنان و اقلیت‌ها و اصلاح طلبان بیش از گذشته توجه داشته باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی الف، با نزدیک‌تر شدن به مرداد ماه و مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم، بازار گمانه زنی‌ها برای تشکیل کابینه جدید هر روز داغ‌تر می‌شود. در این میان برخی افراد و جریانات با برجسته ساختن کلید واژه‌هایی از سخنرانی‌های تبلیغاتی رئیس جمهور به دنبال مقاصد خاص خود و به عبارتی سهم خواهی در دولت دوازدهم هستند، با این حال شنیده‌ها حاکی از آن است که رئیس جمهور روحانی سه کارگروه را تشکیل داده تا پیشنهادات خود را پیرامون اعضای کابینه به او ارائه دهند و گروهی متشکل از افرادی چون نهاوندیان و نوبخت نیز وظیفه بررسی پیشنهادات را برعهده دارند.

اما در این میان صاحب نظران و فعالان سیاسی نیز نظرات متفاوتی را تا کنون ارائه کرده‌اند، از پیش نهاد حضور یک وزیر یهودی! تا تاکید بر حضور زنان و اقلیت‌ها در کابینه، در همین راستا به تازگی حجت‌الاسلام علي يونسي، دستيار رئيس‌جمهوري در گفتگو با "ایلنا" ضمن اظهار بی اطلاعی از موضوع حضور زنان و اقلیت‌ها در کابینه آینده گفت:« از صحبت‌هاي آقاي روحاني پيدا‌ست که ايشان مصمم هستند دولتي کارآمدتر و جوان‌تر از دولت يازدهم تشکيل دهند».

گمانه زنی‌ها در خصوص حضور زنان به اینجا ختم نشد تا جایی که چندی پیش الهام امين‌زاده، دستيار ويژه حسن روحاني در امور حقوق شهروندي، در اظهار نظری حضور زنان در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و دادگستری را متحمل‌تر از سایر وزارت خانه‌ها اعلام کرد.

بیش از 40 درصد کابینه فعلی باید تغییر کند
"حمیدرضا ترقی" عضو حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی الف پیرامون اعضای کابینه دولت دوازدهم گفت: مهم‌ترین ملاک و نیاز امروز کشور، کارآمدی و تخصص اعضای کابینه دولت آینده هست. کابینه‌ای که قادر باشد مشکلات فراروی دولت را حل کند، بحث زن یا مرد بودن آنها مقدم بر کارآمدی نیست بلکه باید باتوجه به دولت قبل و مشکلاتی که همچنان به زمین مانده و در بخش‌هایی که ضعف و ناکارآمدی‌های متعددی وجود داشته که امروز به مطالبات جدی مردم تبدیل شده، اعضای کابینه انتخاب شوند.

وی در ادامه افزود: رئیس جمهور طبیعتاً باید انتخابش را نخست بر مبنای توصیه‌های مقام معظم رهبری قرار بدهد، براساس آن رهنمودها اولویت با این است که عناصری را بکار بگیرد که از شادابی، توانمندی ، سعه صدر و همچنین تسلط بر حوزه وظایفشان، تعهد نسبت به نظام و عدم واگرایی نسبت به غرب برخوردار باشند.

ترقی با اشاره به انتقادات شدید از عملکرد وزارت خانه‌های نفت و راه و همچنین وزارت خارجه گفت : قطعاً اگر دولت بخواهد خسارت‌های گذشته تکرار نشود و حرکت جدیدی در دولت بوجود بیاید که امیدوار کننده باشد و یاس و ناامیدی مردم را برطرف کند باید در این حوزه‌هایی که خسارت‌های سنگینی بر کشور وارد آمده تجدید نظر کند و افراد جدیدی را بکارگیرد که بر اساس سیاست‌های نظام بتوانند حرکت کنند.

این فعال سیاسی اصولگرا در پاسخ به این پرسش که چند درصد از اعضای کابینه فعلی لازم است که تغییر کنند اظهار داشت: ما نمی‌دانیم که آقای روحانی چقدر در برابر فشارهایی که بر ایشان هست می‌تواند مقاومت کند و کابینه مناسبی را پیشنهاد بدهد ولی حداقل بنظر می‌رسد که نزدیک 30 درصد از کابینه را تغییر بدهند ولی بنظر می‌رسد چیزی بالای 40 درصد از کابینه لازم است که تغییر کند.
چرا روحانی از مشاور یهودی استفاده نمی‌کند؟!

چندی پیش صادق زيبا‌کلام، فعال سياسي اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با "خبرآنلاين" برای بهبود عملکرد دولت پیشنهاداتی داد که همچون بسیاری دیگر از نظرات این استاد علوم سیاسی دانشگاه، پر حرف و حدیث بود او با تاکید بر حضور زنان در کابینه به رئیس جمهور پیشنهاد حضور یک وزیر اهل سنت، کرد و یهودی را مطرح ساخت و گفت "چرا روحاني از يهودي‌هاي برجسته به‌عنوان مشاور خودش استفاده نمي‌کند؟ با انتخاب يک مشاور يهودي تصور کنيد که چه بلايي بر سر لابي‌هاي صهيونيستي ضد‌ايراني مي‌آيد. دهان آنها هم بسته مي‌شود. به گمان من حتي خيلي زياد باعث پرستيژ بين‌المللي ايران در اروپا و آمريکا خواهد شد"
 


کد مطلب: 490787

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc4xq0m2bqom8.ala2.html?490787

الف
  http://alef.ir