دو استراتژی ثابت آمریکا علیه ایران

28 خرداد 1396 ساعت 16:44


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در اظهار نظری ضد ایرانی بیان کرد که "سیاست دولت آمریکا حمایت از انتقال مسالمت آمیز قدرت در ایران است." او گفت: «سیاست ما در قبال ایران این است که هژمونی و استیلای ایران را عقب برانیم، توانایی آنها در تولید تسلیحات اتمی را مهار کنیم، و از عناصری در داخل ایران حمایت کنیم که منجر می‌شود به انتقال مسالمت‌آمیز حکومت. و البته همان‌طور که می‌دانیم، آن عناصر حضور دارند.»
 
پس از مطرح شده این سخنان از جانب تیلرسون محمد جواد طریف وزیر خارجه کشورمان در چند توئیت به او پاسخ داد. ظریف با یادآوری کودتای 28 مرداد و سرنگونی دولت قانونی مصدق نوشت: «مقامات آمریکایی، قبل از بازگشت به سیاست غیرقانونی و توهم‌آلود تغییر رژیم، تاریخ را مطالعه و از آن درس بگیرند. افتضاح کودتای ۱۳۳۲ و تجربه انقلاب ۵۷ ثابت کرد که مردم ایران در برابر تلاش‌های خارجی برای تعیین سرنوشت‌شان مقاومت می‌کنند.»

ظریف همچنین در توئیتی دیگر با کنایه نوشت: «برای آمریکایی‌ها بهتر است که به جای این که به تغییر رژیم در ایران که ۷۵ درصد مردم به صندوق رأی اعتماد دارند، فکر کنند، به فکر حفظ رژیم خودشان در آمریکا باشند.»

علاء‌الدین بروجردی رییس کمیسیون سیاست خارجی مجلس نیز سخنان تیلرسون را "یاوه گویی" خواند.

دو روز پس از سخنان تیلرسون و استناد ظریف به کودتای 28 مرداد، وزارت خارجه آمریکا اسناد تازه ای از کودتای 28 مرداد 32 و نقش آمریکا در آن منتشر کرذد. پیش از این در سال 2013 میلادی نیز سازمان  سیا، با خارج کردن اسنادی از طبقه‌بندی محرمانه به نقش خود در آن کودتا اعتراف کرده بود.

سخنان تیلرسون و انتشار اسناد تازه از کودتا بحث بر سر استراتژی آمریکا در باره ایران را در رسانه ها افزایش داده است.

تیلرسون در حالی  از تلاش آمریکا برای تغییر حکومت ایران سخن می گوید که پیش از این دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا گفته بود: «ما دیگر به دنبال سرنگون کردن رژیم ها و برانداختن دولت ها و ملت ها نخواهیم بود و هدف ما ثبات است و نه هرج و مرج، زیرا ما می خواهیم کشور خود را بازسازی کنیم و زمان این کار فرا رسیده است.»

پس از توافق هسته ای نیز باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا تاکید کرده بود که کشورش به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست. برخی از ناظران در آن زمان این سخنان اوباما را نشان از تغییر استراتژی آمریکا درقبال ایران می دانستند.  البته این اظهار نظر ها هیچ گاه از سوی مقامات ایرانی مورد پذیرش قرار نگرفته است. مقام معظم رهبری بارها در سخنرانی های مختلف تاکید کردند که آمریکا به دنبال تغییر نظام ایران است و مقامات دولتی نیز از بدبینی نسبت به دولتمردان امریکایی گفته اند.

روی کار آمدن دولت جدید آمریکا نشان داد این بدبینی مقامات ایرانی با حقیقت همخوانی دارد. دولت ترامپ توافق هسته ای را زیر سوال برد و موضع تندی علیه ایران گرفت.  تیلرسون روز چهارشنبه درباره توافق هسته ای گفت: "واقعیت این است که این توافق، بد بنا شده. سطح لازم برای پای‌بندی ایران خیلی پایین است. پس نباید عجیب باشد که دارند به آن عمل می‌کنند. چون عمل‌کردن به آن اصلا برایشان دشوار نیست."

او اعلام کرد که "سیاست دولت آمریکا درباره ایران" در حال تدوین است و به زودی به ترامپ ارائه خواهد شد.

استراتژی آمریکا در قبال ایران چگونه است؟ آیا این استراتژی نسبت به دوره تغییر کرده است؟
امیر علی ابوالفتح تحلیلگر مسائل آمریکا در این باره به فرارو گفت: «به نظر من چیزی تغییر نکرده است. آمریکا در قبال ایران دو سیاست پیگیری خواسته های "حداکثری" و "حداقلی" داشته است.»

اوگفت: «خواسته حداکثری "تغییر رژیم ایران" و بازگرداندن حکومت مطیعی همچون حکومت پهلوی بوده که منافع این کشور را تامین کند. اما خواسته حداقلی "تغییر رفتار ایران" در راستای تحقق برخی منافع آمریکا است.  همچون تغییرر فتار در منطقه و یا در موضوعات موشکی  و...»

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: «در مقاطع مختلف دولت های آمریکا یکی از این دو سیاست "حداکثری" و "حداقلی" را در قبال ایران در پیش گرفته اند. در دوره‌ای تغییر رژیم برای دولتمردان امریکایی پر رنگ بوده است و در مقاطعی تغییر رفتار ایران مورد توجه قرار گرفته است.»

ابوالفتح با بیان این که "سخنان تیلرسون درواقع در راستای خواسته حداکثری آمریکاست"، گفت: «این سیاست در 4 سال اول ریاست جمهوری آقای اوباما هم به شکل ویژه ای پیگیری شد. دولت وقت آمریکا بودجه های کلانی با عناوینی همچون "کمک به فرآیند دموکراسی در ایران" برای تغییر حکومت ایران در نظر گرفت. سیاست هایی همچون تحریم هوشمند و یا ایجاد سفارت مجازی در دبی نیز از همان سیاست های تغییر مسالمت آمیز رژیم بود.»

او تاکید کرد: «در دوره اوباما این سیاست‌ها حداقل به دنبال تغییر رفتار ایران و در نهایت به دنبال گسترش اعتراضات اجتماعی و نارضایتی ها به سمت تغییر نظام سیاسی بود.»

این تحلیلگر مسائل بین الملل افزود: در دوران پسابرجام اوباما سیاست "تغییر رژیم" ایران را کنار گذاشت و سیاست "تغییر رفتار" ایران را پررنگ تر کرد. با این حال نمی توان گفت که در کل دوران هشت سال ریاست جمهوری آقای اوباما "سیاست تغییر رژیم" پیگیری نشده است چرا که زمانی که خانم کلینتون وزیر خارجه بود این سیاست آشکارا دنبال می شد.»


کد مطلب: 484180

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc40q0x2bq4s8.ala2.html?484180

الف
  http://alef.ir