رکورد بزرگترین سیلاب سالهای اخیر شکسته شد/ سدها جان مردم را نجات داد/ سیل غرب ایران را محاصره کرد

بخش اجتماعی الف، 26 فروردین 95

26 فروردين 1395 ساعت 11:30


معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو از مهار سیلاب بزرگ کارون در سد دز خبر داد و گفت: اگر سدهای خوزستان نبودند، خسارت این سیلاب در خوزستان بسیار شدید و غیرقابل جبران می‌شد.

"علیرضا دائمی" با بیان این مطلب اظهار داشت: بارش‌های شدیدی که از دیروز در مناطق غرب و جنوب‌غربی کشور آغاز شده باعث جریان سیلاب در رودخانه‌های استان‌های ایلام، لرستان و خوزستان شده است؛ اوج این بارش‌ها در حوضه کارون بزرگ و سد دز بوده که روز گذشته باعث جاری شدن سیلابی با شدت ۸ هزار مترمکعب در ثانیه شده که در سال‌های اخیر بی‌سابقه بوده است.

وی ادامه داد: بزرگترین سیل سال‌های اخیر در کارون در تاریخ ۲۳ اسفند ۸۳ بوده که آن سیلاب هم حدود ۷ هزار مترمکعب در ثانیه بوده است.

دائمی با بیان اینکه خوشبختانه این سیلاب در سد دز تسکین پیدا کرده و آسیب‌ها به حداقل رسیده است، گفت: سیلاب در حال حاضر رو به کاهش است و امروز به ۵.۸ میلیارد مترمکعب کاهش یافته است، هم‌زمان با ورود این حجم بسیار بزرگ آب، دریچه‌های سد نیز باز شده و تخلیه سیلاب با سرعت ۴ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ثانیه به پایین دست در دست انجام است.

وی افزود: بیش از ۱۰ سال است که این منطقه در خشکسالی به سر می‌برد و مناطق حاشیه رودخانه‌ها و دشت‌های سیلابی در این مدت توسعه پیدا کرده‌اند و بروز این سیلاب باعث شده برخی از این روستاها و دشت‌های کشاورزی تحت تاثیر سیل قرار بگیرند.
دائمی از سفر امروز وزیر نیرو به خوزستان خبر داد و افزود: خوشبختانه با اقدام به‌موقع ستاد بحران استان‌ها درگیر در سیل و همکاران بخش آب و برق مشکل حادی در این مناطق گزارش نشده است.


وی تصریح کرد: طبق اعلام سازمان هواشناسی این بارش‌ها امروز هم ادامه خواهد یافت و امشب در برخی مناطق شدت خواهد گرفت.
دائمی با اشاره به مزیت‌های وجود این سدها در خوزستان ادامه داد: با وجود این سدها در خوزستان در این مدت علاوه بر مهار و تسکین سیلاب، حجم آب بسیار خوبی وارد مخازن سدها شده است، اما نبود این سدها باعث خسارت بسیار شدید به شهرها و روستاهای مسیر رودخانه از جمله شهر اهواز می‌شد.

وی افزود: با بررسی عمیق در خصوص اثرات سیلاب خواهیم دید که این سدها علاوه بر اینکه در همین چند روز چندین میلیارد مترمکعب سیلاب را در خود ذخیره کرده‌اند، از بروز خسارت‌های مادی و انسانی در پایین‌دست رودخانه‌ها نیز جلوگیری به‌عمل آورده‌اند.

دائمی ادامه داد: در زمان آغاز یک طرح سدسازی و در ادامه در زمان اختصاص اعتبار برای سدهایی که هم از نظر توجیه اقتصادی و محیط ‌زیستی مورد تایید هستند، انتقادهای فراوان غیرکارشناسی صورت می‌گیرد، اما در مواقع بحران‌هایی اینچنین می‌توان دید که این اعتبارها اگر برای ساخت سد استفاده نمی‌شد، باید برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل هزینه می‌شد.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم بحث اقتصاد مقاومتی موضوع تاب‌آوری و پایداری است، افزود: در همین راستا شهرهای ما نباید در مقابل حوادثی مانند سیلاب شکننده باشند، طرح‌هایی نظیر ایجاد سدهای پیوسته در رودخانه‌هایی که پتانسیل سیلابی شدن دارند، در همین زمینه اجرا می‌شود تا علاوه بر کنترل این خطر طبیعی، باعث ذخیره‌سازی آب و استفاده بهینه از این ظرفیت برای کارهای کشاورزی و شرب می‌شود.

وی تاکید کرد: باید توجه کنیم که هزینه تامین یک میلیارد مترمکعب آب چندین میلیارد تومان هزینه در بردارد، اما با جریان سیلاب این حجم در سدها ذخیره می‌شود، حال انکه اگراین سدها وجود نداشت، همین آب‌های ارزشمند به دریا وارد می‌شد.

سیل غرب و جنوب غرب ایران را محاصره کرد

▪️گزارش ها حاکی از آن است که سر ریز شدن سد دز در شمال خوزستان در نخستین ساعات بامداد روز پنجشنبه موجب طغیان رودخانه دز شده است. سیلاب همچنین پل شناور دزفول را حوالی ساعت ۷ بامداد صبح پنجشنبه با خود برد.

▪️مدير عامل جمعيت هلال احمر خوزستان از امداد رسانی به گرفتار شدگان در حاشیه رودخانه دز خبر داده است.

▪️بارش سنگین باران كه درسه روز گذشته و طغیان رودخانه های سطح شهرستان موجب جاری شدن سیلاب در شهر نورآباد و بسیاری از مناطق روستایی دلفان شد و خسارت فراوانی را بر جای گذاشته است.

▪️فرماندار شهرستان دلفان لرستان با بحرانی خواندن وضعیت شهرستان دلفان خواستار كمك رسانی و ارسال ماشین آلات برای كمك به سیل زدگان این شهرستان شد.

▪️در همین حال بر اساس اعلام معاون فنی راه آهن زاگرس بر اثر شكسته شدن یكی از پایه های پل ها در بلاك تنگ هفت مسیر راه آهن شمال به جنوب در ناحیه لرستان حداقل تا ۴۸ ساعت دیگر بسته است.

▪️بارندگی باعث طغيان رودخانه هاي سيمره، دويرج و كنجان چم و آبگرفتگي معابر شهري شد در ایلام شده است.

▪️شب گذشه سیلاب مناطقی از شهر مهران را در بر گرفت که طی آن یک دختر جوان مفقود شده است. تیم های جست و جو برای یافتن این دختر جوان به محل حادثه اعزام شده اند.

▪️سیلاب بخش های از استان های کرمانشاه، همدان و کردستان را نیز در بر گرفته است.

▪️قرار است امروز جلسه شورای عالی مدیریت بحران کشور به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شود. حسن روحانی، رئیس جمهور، برای شرکت در اجلاس سران کشورهای اسلامی به ترکیه سفر کرده است.

▪️در همین حال فرمانده سپاه پاسداران به تمام سپاه های استانی در مناطق سیل زده دستور داده است تا آماده کمک رسانی به مردم و همکاری با دولت باشند.
افزایش خسارت سیلاب در دزفول/ بوستان‌های ساحلی دزفول به زیر آب رفتند
شهردار دزفول گفت: ورود گسترده آب به رودخانه دز پس از آغاز بارندگی‌های اخیر خسارتهای گسترده بر فضاهای شهری و تاسیسات شهرداری دزفول را در مجاورت این رودخانه پس از آزاد سازی آب مازاد بر ظرفیت سد دز به دنبال داشته است.

وی افزود: با توجه به باز شدن دریچه‌های آب سد دز و طغیان رودخانه این دز و احتمال آب گرفتگی فضاهای شهری و روستاهای موجود در کنار این بستر آبی تمهیدات لازم برای مقابله با حوادث احتمالی پیش بینی شده است.

شهردار دزفول عنوان کرد: ورود گسترده آب به رودخانه دز پس از آغاز بارندگی‌های اخیر خسارت‌های گسترده بر فضاهای شهری و تاسیسات شهرداری دزفول را در مجاورت این رودخانه پس از آزاد سازی آب مازاد بر ظرفیت سد دز به دنبال داشته است.

وی گفت: این حجم آب و فشار ناشی از قدرت آن، بوستان علی کله این شهر را تخریب و سبب حمل تأسیسات و تجهیزات آن به دیگر مناطق دزفول شده که تعیین میزان خسارت در دست برسی است.

کرمی‌نژاد بیان کرد: هم‌چنین بارندگیهای اخیر، سبب ایجاد خسارتهای شدید به بوستان‌های رعنا، ولی عصر دزفول شده و باران بخشی از بوستان دولت را نیز را با خود به زیر آب برده است.

وی افزود: به علت باران و از بین رفتن زیر ساخت جاده ساحلی این جاده نیز مسدود شده است و عبور از پل شناور دزفول نیز به علت امکان بروز حوادث ممنوع شده است.

سیل و آبگرفتگی در ۹ استان
رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به وقوع سیل و آبگرفتگی در ۹ استان کشور گفت: نیروهای امدادی برای نجات یک حادثه‌دیده که در رودخانه گدارخوش مهران مفقود شده است مشغول فعالیت هستند.

ناصر چرخساز اظهار داشت: نیروهای امدادی طی ۴۸ ساعت گذشته به دلیل وقوع سیل و آبگرفتگی در ۹ استان لرستان، ایلام، کرمانشاه، فارس، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، همدان، کردستان و آذربایجان شرقی مشغول فعالیت و کمک به حادثه دیدگان هستند.

وی با اشاره به امدادرسانی در ۴۱ شهر، روستا و منطقه عشایرنشین گفت: ۵۴۰ حادثه‌دیده طی ۴۸ ساعت گذشته امدادرسانی شده و هم‌اکنون در استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و همدان امدادرسانی ادامه دارد.

چرخساز افزود: نیروهای امدادی موفق شدند جان چهار نفر را در محور دهلران ـ اندیمشک که به دلیل سقوط دو خودروی تریلر و پراید در داخل رودخانه دچار حادثه شده بودند را نجات دهند. همچنین نیروهای امدادی ۲۴ خودرو را از مسیر سیلاب رهاسازی کرده و ۳۴ منزل مسکونی را از آب تخلیه کردند.

رئیس سازمان امداد و نجات با بیان اینکه ۶۲ تیم امدادی در این رابطه به کارگیری شده‌اند، خاطرنشان کرد: ۵۷ دستگاه مخصوص عملیات امداد و نجات، همچنین ۱۳ موتورپمپ و لجن‌کش در این زمینه به کارگیری شده و تعداد زیادی پتو، موکت، کنسرو، نان و آب نیز میان حادثه‌دیدگان توزیع شده است.

افزایش بارندگی‌ها در سراسر کشور /هواشناسی هشدار داد
▪️بر اساس گزارش هواشناسی با نفوذ سامانه بارشی فعال،‌ شاهد تشدید بارندگی‌ها در سراسر کشور هستیم. بارندگی‌ها در کل نیمه غربی،‌ بخش‌هایی از مرکز،‌ دامنه‌هایی زاگرس،‌ دامنه‌های جنوبی البرز،‌ شرق و شمال شرق کشور ادامه دارد.

براساس آخرین اطلاعات و اخطار صادر شده در مرکز پیش بینی هواشناسی کشور،‌ امروز شدت بارش‌ها در غرب، ‌جنوب غربی و دامنه‌های زاگرس پیش بینی می‌شود. ‌شدت بارش‌ها به حدی است که باز هم آبگرفتگی معابر عمومی، ‌طغیان و بالا آمدن آب رودخانه ها و سیلاب به ویژه در غرب، جنوب غربی و حوزه آبریز کارون، دز و سیمره پیش بینی می‌شود.

از فعالیت این سامانه بارشی در جمعه به تدریج کاسته می شود و روز شنبه و یکشنبه نیز عمده فعالیت این سامانه بارشی در نیمه شمالی و به وی‍ژه شمال و شمال شرق کشور متمرکز خواهد بود.

در بخش‌هایی از جنوب شرق کشور به جز سیستان و بلوچستان بارندگی پیش بینی نمی شود، پدیده غالب در نیمه شرقی و بخش‌هایی از جنوب شرق،‌ افزایش وزش باد و در برخی نقاط گرد و خاک است. آب‌ های جنوبی کشور مواج و متلاطم خواهد بود و خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان هم مواج خواهند بود.

همچنین برای پایتخت آسمانی ابری همراه با بارش باران همراه رعد و برق، وزش باد و رگبار پیش بینی می‌شود که در گرم‌ترین دما به ۱۹ درجه خواهد رسید.


کد مطلب: 345139

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc1pq1o2bq0s8.ala2.html?345139

الف
  http://alef.ir