سوال روحانی ازدانشجویان:سال۹۰می توانستید چنین مراسمی بگیرید؟

16 آذر 1394 ساعت 12:24


رئیس جمهور در ادامه سخنانش در جمع دانشجویان دانشگاه شریف، گفت: اگر هنوز فضای دانشگاه ها امنیتی است، من این را نمی پسندم.

به گزارش خبرآنلاين، حجت الاسلام حسن روحاني با بيان اينکه بايد در برابر ديگران ايستاد و به توان ملي تکيه کرد، ادامه داد: اگر مشکلي با دنيا داريم، آيا بايد تا مرز جنگ پيش برويم؟

در حالي که روحاني بار ديگر از سوي دانشجويان تشويق شد، ادامه داد: فرض کنيد در جنگ با همه دنيا هم پيروز شويم. اگر توطئه اي عليه کشور ما باشد، ولو جهاني هم باشد، ما مي ايستيم و به قوه الهي پيروز هم مي شويم. اما نبايد جنگ آخرين راه حل باشد؟

وي با بيان اينکه اختلاف نظرها در اين موارد شکل مي گيرد، خاطرنشان کرد: برخي فکر مي کنند دولت يازدهم دولت لبخند و مذاکره و گفت و گو است اما در ساخت سلاح پيگير نيست. در حاليکه در اين دوره به اندزاه ده سال گذشته ما بنيه دفاعي کشور را قوي کرده ايم. ما اگر مذاکره مي کنيم، به معناي آن نيست که آماده جنگ نيستيم. اگر جنگي رخ نمي دهد، به دليل آن است که ما آماده ايم. همزمان با مذاکرات برجام، ما مهمترين موشکمان را آزمايش کرديم.

روحاني با اشاره به نقد اقتصادي يکي از دانشجويان، گفت: علت توفيق مذاکرات ما، ثبات و آرامش اقتصادي در کشور بود. در آغاز دولت تورم نقطه به نقطه ۴۵ درصد بوده که امروزه در حال تک رقمي شدن است. (باز هم تشويق حضار) يعني مت بيش از ۳۶ درصد کاهش نرخ تورم در دو سال گذشته داشته ايم.

وي با طرح اين سوال که چرا در انتخابات فعال مي شويم؟، گفت: نتيجه اين کارها بايد تغيير شاخص ها باشد و مثلا نرخ تورم کاهش يابد. همه رقابت جناح ها براي همين است. اگر اعتماد مردم و سرمايه اجتماعي بالا نرود که فرقي نمي کند چه جناحي سر کار باشد! اين دولت باشد يا آن دولت، اين آقا يا آن آقا!

در خلال تشويق حضار روحاني گفت که فضاي دانشگاه در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۲، زمين تا آسمان فرق کرده است. ممکن است فضا همچنان امنيتي باشد که من نمي پسندم. ما فضاي امن مي خواهيم نه فضاي امنيتي.

او از دانشجويان پرسيد که آيا در سالهاي ۹۰ تا ۹۲ مي توانستيد چنين مراسمي را برگزار کنيد؟ تشويق حضار بالا گرفت و او ادامه داد: زماني کساني مي ترسيدند حتي نام جنبش دانشجويي را ببرند.

رئيس دولت يازدهم بار ديگر به موضوع شاخص ها بازگشت و گفت: اگر شاخص ها در دانشگاه در امسال با سال ۹۱ فرق نکرده، حتما ما محکوميم. البته نقد شما وارد است که ما هنوز به نقطه مطلوب نرسيده ايم. در اقتصاد هم هنوز به نقطه مطلوب نرسييده ايم. اگرچه آمار و ارقام نشان مي دهد که مردم در حوزه سلامت رضايت دارند اما در اين حوزه هم هنوز به نقطه مطلوب نرسيده ايم.

روحاني که مي گفت راه دولت يازدهم از فرجي دانا و ميلي منفرد تا فرهادي تغيير نکرده است بار ديگر مورد تشويق حضار قرار گرفت و شعارهاي متفاوتي از سوي دانشجويان شنيده مي شد.

وي در واکنش به اينکه گفته مي شود، دولت در کاهش رکود موفق نبوده است، اظهار داشت: اگرچه ما در سال ۹۱ در عمق رکود بوديم الان به منهاي ۱.۲ رسيده ايم. رشد اقتصادي ما به مثبت ۳ رسيده است. البته امسال سال سختي است و از نظر آمار رشد اقتصادي ممکن است وضع ما خيلي خوب نباشد اما اطلاعات اوليه گوياي آن است که باز هم رشد اقتصادي ما مثبت است.


کد مطلب: 315538

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc1pq142bqsp8.ala2.html?315538

الف
  http://alef.ir