میانجیگری امارات برای آشتی میان ریاض و قاهره

9 آبان 1395 ساعت 12:29


منابع مصری از میانجیگری امارات بین قاهره و ریاض برای شکستن رکود در روابط دو طرف خبر دادند. همزمان امارات برای آشتی مصر و ترکیه نیز تلاش‌ می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از الاخبار، منابع مصری اعلام کردند که اخیرا مشاور ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان به قاهره سفر کرد، اما موفق به مهار بحران میان دو طرف نشد  به این ترتیب امارات میانجیگری میان دو طرف را برای شکستن رکود در روابطشان برعهده گرفته است.

به گفته منابع محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی این میانجیگری را رهبری می‌کند و همزمان تلاش دارد پس از نزدیک شدن آنکارا به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، خشم مصر را مهار کند.

این منابع اعلام کردند که بن زاید به عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر گفته که این نزدیکی به اهداف سیاسی مرتبط است و تلاش‌هایی برای آشتی میان قاهره و انکارا نیز وجود دارد.

علاوه بر این رئیس‌جمهور مصر در پیام خود از طریق میانجیگر اماراتی پیامی را برای ریاض فرستاده و از مواضع عربستان که به تدریج از زمان درگذشت ملک عبدالله دوم، پادشاه سابق عربستان تغییر داشته، انتقاد کرده است.

عربستان همواره تلاش کرده دیدگاه قاهره درباره نظام سوریه را با دیدگاه خود و هم‌پیمانانش همسو کند اما قاهره همچنان موضع خود را ثابت نگه داشته است. عربستان دائما بر "لزوم" برکناری نظام بشار اسد تأکید دارد اما مصر چنین موضع خصمانه‌ای ندارد.


کد مطلب: 408238

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc14q042bqxi8.ala2.html?408238

الف
  http://alef.ir