وزیر خارجه جدید کانادا: دوران روابط ویژه با اسرائیل به سر آمده است

17 آبان 1394 ساعت 3:00


  «استفان دیون» (Stéphane Dion ) وزیر امور خارجه جدید کانادا اعلام کرد:«دوران روابط ویژه با اسرائیل (رژیم صهیونیستی ) به سرآمده است.»

خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»امروز (شنبه) با انتشار این خبر گزارش داد استفان دیون پس از نخستین نشست کابینه دولت جدید کانادا به نخست وزیری «جاستین ترودو» اعلام کرد که ازاین پس تغییرات چشمگیری (درسیاست خارجی) کانادا برای نزدیکی با خاورمیانه صورت خواهد گرفت.

به گزارش ایرنا، دیون که چهارشنبه گذشته تصدی وزارت امور خارجه کانادا را دولت «جاستین ترودو» برعهده گرفت، بدون فوت وقت روشن ساخت که دیپلماسی تحت نظر وی «مسیر جدیدی» را خواهد پیمود.

وزیر امور خارجه جدید کانادا تاکید کرد که اتاوا (روش) نزدیک شدن روابط خود با خاورمیانه را تغییر خواهد داد و برای تمرکز بر بهبود روابطش با شرکای خود در منطقه، یک 'میانجی امین و درستکار ' در خاورمیانه خواهد بود.

وزیر امور خارجه ۶۰ ساله کانادا در عین حال گفت: 'اسرائیل دوست و یک متحد است اما برای آنکه یک متحد موثر باشیم، نیاز است که روابطمان را با دیگر شرکایمان در منطقه تحکیم بخشیم.'

دیون بر اهمیت تحکیم روابط کانادا با لبنان تاکید کرد و افزود: « این امر نه تنها به لبنان بلکه به اسرائیل (رژیم صهیونیستی) نیز کمک خواهد کرد.»

وزیرخارجه جدید کانادا که از حزب لیبرال این کشور است، گفت: «برای آنکه مثمر باشید، لازم است روابط خود را با دیگر شرکای مشروع تحکیم بخشید و این چیزی است که به آن عمل خواهیم کرد.»
اسپوتنیک گزارش داد، وزیر امور خارجه جدید کانادا تاکید کرد «رژیم صهیونیستی درک کرده ، برای اینکه کانادا مفید باشد ، نیاز است تا این کشور ارتباط خود را با کشورهای پیرامون این رژیم تحکیم بخشد.»
وی تصریح کرد که کانادا دراین زمینه باید بخشی از راه حل (در منطقه) باشد و نه اینکه کاملا منفعل عمل کند، مانند آنچه متاسفانه برای سوریه رخ داده است.

به گزارش ایرنا، حزب لیبرال کانادا به رهبری «جاستین ترودو» ۴۳ساله، توانست در انتخابات سراسری این کشور در ۲۶مهرماه با کسب ۵۲درصد آرا بر حزب محافظه کار حاکم پیروز شود و قدرت را پس از سه دوره از 'استفان هارپر' نخست وزیر کانادا بگیرد.

هارپر به خاطر مواضعش در حمایت از رژیم صهیونیستی هدف انتقادات گسترده ای قرار گرفته بود. دولت هارپر در سپتامبر ۲۰۱۲ به بهانه آنچه تهدید ایران برای رژیم صهیونیستی خوانده شد، روابط دیپلماتیک خود را با تهران قطع کرد. این در حالی است که ترودو برقراری روابط مجدد دیپلماتیک را از برنامه های خود اعلام کرده است.


کد مطلب: 308149

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc04q1o2bqxs8.ala2.html?308149

الف
  http://alef.ir