کاخ سفید: اوباما دو طرح جدید کنگره علیه ایران را وتو می کند

1 مهر 1395 ساعت 8:42


کاخ سفید در بیانیه‌ای می‌گوید رئیس‌جمهوری آمریکا دو طرح تازه کنگره آن کشور در مورد ایران را وتو خواهد کرد. به گفته دولت آمریکا یکی از این طرح‌ها منابع اطلاعاتی و همچنین «برجام» را به خطر می‌اندازد و طرح دیگر نیز بر پایه رویکردی «نادرست» است.

به گزارش انتخاب؛ یکی از طرح‌های کنگره با عنوان «شفافیت مالی مقامات ارشد ایران»، از دولت ایالات متحده می‌خواهد جزئیات مربوط به دخل‌وخرج مقامات ایران را منتشر کند. طرح دوم که عنوان آن «منع پرداخت باج‌های بیشتر به ایران» است، مربوط به پرداخت پول نقد به ایران می‌شود.

دولت باراک اوباما می‌گوید، طرح دوم از اساس به مسئله‌ای اشاره دارد، که وجود خارجی ندارد و «غیر عاقلانه» است: یعنی موضوع «باج دادن» به ایران. طرح اول رای‌گیری و تصویب شده و رای‌گیری در مورد طرح دوم قرار است در روزهای پیش‌رو انجام شود.

جمهوری‌خواهان منتقد دولت اوباما، می‌گویند این پول «باج‌دهی» به ایران، برای آزادی زندانیان بوده و در آینده به ضرر امنیت شهروندان آن کشور و منافع ملی‌ست. دولت اوباما به‌تاکید این اتهام‌ها را رد کرده و خود رئیس‌جمهوری نیز گفته نمایندگان پیشاپیش از موضوع باخبر بودند و در عین حال پرداخت این پول پس از مشاوره با حقوقدانان و برای پایان دادن به پرونده انجام شده‌است.


کد مطلب: 394540

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcc00q1x2bqop8.ala2.html?394540

الف
  http://alef.ir