امروز در جلسه هیات دولت چه گذشت؟

25 تير 1396 ساعت 22:29


هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه به ریاست رییس جمهور، اجرای برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را تصویب کرد.

به گزارش ایلنا، هیات دولت برنامه کاهش خطرپذیری فروریزش زمین در شهر تهران را با هدف توجه و اهتمام هرچه بیشتر دستگاه‌ها به علل، پیامد‌ها و راهکارهای مبارزه با آن و نیز به منظور افزایش ایمنی در حوزه شریان‌های حیاتی شهر تهران با رویکرد پیشگیرانه، تصویب کرد. 

 موافقت دولت با تداوم اجرای برخی از پروژه‌های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی

هیات وزیران در ادامه با صدور مجوز برای تداوم اجرای برخی از پروژه‌های مشمول ارزیابی اثرات زیست محیطی فاقد مجوز و دارای پیشرفت فیزیکی با رعایت شرایط خاص موافقت کرد. 

پروژه‌های یاد شده شامل آزادراه کنارگذر دوم جنوبی تهران در استان‌های قزوین، البرز، مرکزی و تهران، سد شفارود در استان گیلان و سد و نیروگاه آبی خرسان ۳ در استان چهارمحال و بختیاری هستند. 

دولت از خانوارهایی که در اثر مخاطرات طبیعی سرپرست خود را از دست می‌دهند، حمایت می‌کند

هیات دولت در راستای توجه ویژه به اقشار آسیب پذیر و نیازمند جامعه بخصوص افرادی که سرپرست خانواده خود را در هنگام بروز مخاطرات طبیعی از جمله سیل و زلزله و... از دست می‌دهند، وزارت راه و شهرسازی را موظف کرد در اسرع وقت با همکاری وزارت کشور نسبت به بازسازی واحدهای مسکونی افراد یاد شده اقدام کند. 

هیات وزیران همچنین مبلغ ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال کمک بلاعوض به صورت هزینه‌ای به وزارت راه و شهرسازی اختصاص داد تا جهت احداث ۱۵ واحد مسکونی به خانوارهایی که سرپرست خود را در روستای چنار به دلیل وقوع سیل از دست داده‌اند اختصاص داد. سقف هزینه هر واحد مسکونی ۳۰۰ میلیون ریال است که برابر قوانین و مقررات مربوط هزینه می‌شود. 

آیین‌نامه اجرایی قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر تصویب شد

دولت آیین‌نامه اجرایی قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر درخصوص حضور کارکنان دستگاه‌های اجرایی در امر امدادرسانی داوطلبانه را نیز در جلسه امروز به تصویب رساند. 

به موجب این آیین‌نامه، جمعیت هلال احمر موظف شد داوطلبان غیرشاغل موضوع این آیین‌نامه را بیمه فوت و حوادث نماید تا در صورتی که افراد یاد شده در حین انجام وظیفه دچار آسیب‌دیدگی، نقص عضو یا فوت شوند، مطابق ضوابط بیمه‌ای مربوط خسارات وارده جبران شود. 

آیین نامه مالی، معاملاتی، اداری و استخدامی صندوق توسعه ملی تصویب شد

سپس با تصویب دولت، آیین نامه مالی، معاملاتی، اداری و استخدامی صندوق توسعه ملی و اصلاحات بعدی آن به عنوان آیین نامه‌های صندوق در امور اداری، استخدامی، مالی و معاملاتی موضوع قانون احکام دایمی برنامه‌های توسعه کشور تصویب شد. 

اساسنامه شرکت توانیر اصلاح شد

هیات وزیران در ادامه جلسه، لایحه‌ای را به تصویب رساند که براساس آن به دولت اجازه داده می‌شود تا نسبت به اصلاح اساسنامه شرکت‌های سهامی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) اقدام نماید. 

همچنین به موجب تصمیم دولت، توقف اقدامات اجرایی انحلال شرکت مادر تخصصی مدیریت ساخت و تهیه کالای آب و برق (ساتکاب) تنفیذ و شرکت مذکور موظف شد پس از انجام اصلاحات ساختاری لازم نسبت به انجام فعالیت‌های قانونی خود وفق اساسنامه اقدام نماید. 

موافقت دولت با واردات خودرودهای آتش نشانی با قدمت حداکثر ۵ سال

دولت به منظور تجهیز امکانات لازم در جهت مقابله با حوادث و ضرورت بهره‌مندی تمامی دستگاه‌های امداد و نجات از خودروهای آتشنشانی و تجهیزات روز دنیا، با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر واردات خودروهای آتشنشانی و تجهیزات مرتبط با آن‌ها با قدمت حداکثر ۵ سال ساخت به شرط عدم تولید در داخل کشور و صرفاً با دارا بودن شرط نمایندگی خدمات پس از فروش موافقت کرد. 

تأیید گزارش‌های زیست محیطی برخی شهرک‌ها و نواحی صنعتی به استان‌ها تفویض می‌شود

دولت با توجه به ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی براساس نیاز استان‌ها و دغدغه‌های مسئولان استانی در مورد مشکلات احداث یا عدم احداث شهرک یا ناحیه صنعتی، مقرر کرد بررسی و تأیید گزارش‌های زیست محیطی شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ۱۰۰ هکتار تا ۲۰۰ هکتار به استان‌ها تفویض گردد. 

هیات وزیران این تصمیم را به منظور جلوگیری از تمرکزگرایی، بروکراسی و نیز صرف زمان زیاد برای بررسی گزارش‌های ارزیابی زیست محیطی در مرکز اتخاذ کرد. 

اموال بهکده رضوی تعیین تکلیف شد

در پایان هیات وزیران با توجه به نیاز شرکت سهامی زراعی بهکده رضوی (متولی امور مربوط به مداوای جزامیان کشور) به اسناد مالکیت اراضی محدوده مربوط برای دریافت تسهیلات و اقدامات قانونی، در قالب لایحه‌ای نسبت به اموال بهکده رضوی تعیین تکلیف کرد.


کد مطلب: 492775

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbz5basrhb9zp.uiur.html?492775

الف
  http://alef.ir