قول پوتین برای افزایش قابلیت اتمی روسیه

3 دی 1395 ساعت 9:39

رئیس‌جمهور روسیه با تمجید از عملکرد ارتش کشورش در سوریه خواهان ارتقای توانایی نظامی هسته‌ای مسکو شده است.

به گزارش پرس تی وی، ولادیمیر پوتین پنجشنبه به «افزایش نسبتاً زیاد»  آمادگی ارتش روسیه اشاره کرد و خواهان تداوم پیشرفت‌هایی شد که هر تهدید نظامی را خنثی کند.

پوتین تأکید کرد: «ما باید توان نظامی قوای راهبردی هسته‌ای را به‌ویژه با موشک‌هایی تقویت کنیم که می‌توانند به شکل قابل‌اطمینانی از هر سامانۀ ضدموشکی عبور کند.»

پوتین ادامه داد: «ما باید هرگونه تغییر را در موازنۀ قدرت و در عرصۀ سیاسی-نظامی در جهان، به‌ویژه در امتداد مرزهای روسیه، زیر نظر بگیریم و به‌سرعت برنامه‌هایی را برای خنثی کردن تهدیدها علیه کشورمان اتخاذ کنیم.»

وی خاطرنشان کرد ارتش روسیه توانایی‌های خود را با موفقیت در سوریه نشان داده، فناوری خود را برای خریداران بالقوۀ تسلیحات روسیه در معرض نمایش گذاشته و به پیشروی‌های گستردۀ ارتش سوریه کمک شایانی کرده است.

پوتین گفت: «ارتش سوریه از پشیبانی قابل‌توجهی بهره‌مند شد و به لطف آن چندین عملیات موفقیت‌آمیز را علیه پیکارجویان انجام داد.»

وی در ادامه تصریح کرد: «کارایی مؤثر تسلیحات روسیه در سوریه فرصت‌های جدیدی را برای همکاری نظامی-فنی به همراه آورده است. ما باید حداکثر استفاده را از این (وضعیت) ببریم. ما می‌دانیم که شرکای خارجی (مسکو) به تسلیحات پیشرفتۀ روسی علاقه دارند.»

پوتین در حالی به بیان این سخنان پرداخت که روسیه از مهر ماه 1394 (سپتامبر 2015) و به درخواست دولت دمشق، حمله‌های هوایی به مواضع گروه‌های تروریستی را در سوریه آغاز کرد. جت‌های روس همچنین از عملیات نظامی ارتش سوریه برای آزادسازی شهر حلب – که از اول مهر 1395 آغاز شده بود – پشتیبانی کردند.

در همین حال، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، اعلام کرد ارتش این کشور در جریان عملیات نظامی در سوریه از 162 نوع تجهیزات جنگی پیشرفته، از جمله جنگنده‌های سوخوی و میگ، استفاده کرده است.


کد مطلب: 427182

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbwzba5rhb58p.uiur.html?427182

الف
  http://alef.ir