«تهمینه در راه»؛ ناهید کهنه‌چیان نشر قطره

17 آذر 1393 ساعت 9:09


تهمینه در راه
نویسنده: ناهید کهنه‌چیان
ناشر: قطره، چاپ اول ۱۳۹۳
۶۹ صفحه، ۵۰۰۰ تومان

این کتاب را  فروشگاه اینترنتی شهر کتاب  تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل  اینجا  کلیک کنید.

****

«تهمینه در راه» نخستین اثر ناهید کهنه چیان، مجموعه‌ی ۱۴ داستان کوتاه است. کهنه‌چیان برای نوشتن این داستان‌ها زبانی ساده و در عین حال موجز را انتخاب کرده است. بنابراین در هر داستان تنها روی ایده ای مرکزی تمرکز دارد و از پرداختن به حشو و زوائد پرهیز کرده است. با اتخاذ چنین رویکردی با داستانهایی بسیار کوتاه در این کتاب روبه‌رو هستیم که گاه حجم آنها به زیر پانصد کلمه می‌رسد.

کهنه‌چیان به اعتبار داستان‌های گردآمده در این کتاب نویسنده‌ای‌ست علاقمند به سبک رئال، این مهم نه تنها در انتخاب شخصیت‌ها، ایده‌های مضمونی که در حال و هوای داستان‌ها و سبک پرداخت آنها نیز قابل مشاهده است. البته همانگونه که قابل پیش بینی‌ست، اتخاذ این رویکرد رئال از سوی یک نویسنده زن، بیشتر معطوف به بیان مسائل و مشکلات زنان در سطح جامعه ایران است.

زنان داستان‌های کهنه‌چیان همانند زنانی که در پیرامون خود فراوان دیده‌ایم، دچار از خودبیگانگی‌اند و از آن نقش‌های واقعی خود در زندگی کنند دور افتاده‌اند. زنانی که برای اثبات توانایی‌های خود در جامعه چاره‌ای جز انجام کارهای دشواری با ماهیت مردانه نمی‌یابند.

خیانت، عدم درک متقابل، روزمرگی‌های زندگی، ازدواج، مرد سالاری و... از جمله مضامینی هستند که در داستانهای این کتاب با عناوین: تهمینه در راه، سفره یک نفره، خواب سنگین کرکره‌ها، طلاریزه، اختر، خاتون، من به دنیا آمدم، شنبه‌های من، اگر، مریم گوشی دارد و... بدانها پرداخته شده است.


کد مطلب: 251781

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbw8b58rhbszp.uiur.html?251781

الف
  http://alef.ir