جنجال‌های ادامه‌دار نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات آمریکا

12 مرداد 1395 ساعت 7:14


دونالد ترامپ در حرکتی ناپخته، خانواده یک سرباز کشته شده در عراق را مورد حمله قرار داد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سی ان ان، پدر سرباز مسلمان آمریکایی کشته شده در عراق، با بالا گرفتن جدل با دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در روز دوشنبه و هنگامی که ترامپ حین مصاحبه از طریق پست توئیتری به او حمله کرد، گفت تمایلی ندارد که این کشمکش را بیشتر کند و زمان آن رسیده است که «دست در دست مسلمانان خوب دهیم».

بر این اساس، خضرخان به همراه همسرش غزاله خان، مهمان روز دوشنبه برنامه «نیو دِی» در شبکه سی ان ان بود و در میانه بحث مفصل در خصوص انسجام و همدلی از ترامپ انتقاد کرد. او بر نیاز به همکاری با جامعه مسلمان در نبرد علیه افراط گرایی تاکید و بابت سخنان تفرقه آمیز ترامپ از او انتقاد کرد.

خان در این باره گفت: «راه حل، همدل شدن جوامع با هم است. ما هم به اندازه دونالد ترامپ نگران امنیت کشور هستیم. ما گواه خوبی آمریکا هستیم. ما به رهبری نیاز داریم که ما را با هم متحد کند؛ نه این که بی احترامی کند و حرف های توهین آمیز بزند. من نسبت به گفتمان کارزار انتخاباتی ترامپ حس بدی دارم. من تنها می خواهم این موضوع را به گوش او برسانم. یک رهبر خوب، یک مشخصه دارد و آن همدلی است.»

خان در ادامه از ترامپ خواهش کرد مادامی که روش های سیاسی برای بهبود امنیت وجود دارند، «بیایید چنین سیاست هایی را ایجاد و اعمال کنیم. اما نگذاریم قدرت دشمنان با این اظهارات بیشتر شود. باور کنید که این اظهارات باعث می شوند فرایند عضوگیری آن ها بیشتر شود.»

خان همچنین گفت که در واکنش به این بحث، پشتیبانی بسیاری از او شده است و اظهار کرد «ایمیل او پر از پیام هایی از جمهوری خواهان برجسته است» که اظهارات ترامپ را محکوم کرده اند.

وی افزود: «میزان اعتبار، عشق، حمایت، محبت در گوشه گوشه خیابان و هر جا که می رویم، بی شمار است. مردم می آیند و می گویند حرف دلشان را زده ایم. من از این همه عشق و محبتی که مردم نسبت به ما داشته اند شگفت زده شدیم.

این خانواده همچنین تاکید کرد که به دنبال مواجهه با ترامپ نیست و خود را «مردم عادی» خواندند و گفتند «می خواهیم خودمان را از این بحث کنار بکشیم».

علی رغم آنکه خانواده خان تمایل خود به فراموش کردن این بحث را مطرح می کرد، ترامپ در حین مصاحبه، در توئیتر پاسخ داد: «آقای خان که من را نمی شناسی! مرا شرورانه از تریبون (دموکرات‌ها) مورد انتقاد قرار دادی و حالا نوبت تلویزیون است که همین کار را انجام دهی. عالیست!»

ترامپ همچنین افزود: « همینک تمرکز ما باید روی تروریسم اسلام افراطی باشد و نه خان ها».
خان همچنین حین مصاحبه ضمن درخواست پایان دادن به این جدل گفت: ترامپ بود که این بحث را شروع کرد. خان ضمن درخواست از جمهوری خواهان برای گذر از ترامپ، وی را «جاهل و متکبر» خواند و افزود: ترامپ « از شرایط سوء استفاده می کند، او همچنین به زنان، قضات و شهروندان محترم آمریکایی بی احترامی می کند».

خانواده خان که پسرشان همایون خان حین خدمت در بغداد در سال ۲۰۰۴ جان خود را از دست داد، پنج شنبه شب در گردهمایی ملی دموکرات ها به روی صحنه رفتند و خضرخان ضمن مخالفت با طرح ممنوعیت ورود مسلمانان به خاک آمریکا، آن را ضدقانون اساسی این کشور خواند و با نشان دادن یک نسخه از قانون اساسی سوال کرد آیا ترامپ تاکنون قانون اساسی آمریکا را خوانده است؟ و افزود ترامپ نه کسی و نه چیزی را فدای کشورش نکرده است.

ترامپ در مقابل، در پاسخی تند به این اظهارات از سکوت غزاله خان ( مادر سرباز کشته شده) انتقاد کرد و ادعا کرده بود به او اجازه صحبت کردن نداده اند.

این اقدام ترامپ، موجی از انتقادها را به سوی او روانه کرد. این انتقادات تا جایی پیش رفت که نه تنها دموکرات ها سیل انتقادها را روانه او ساختند، بلکه هم حزبی های برجسته جمهوری خواه وی نیز از این اقدام او انتقاد و آن را محکوم کردند. کاخ سفید نیز در این خصوص موضع گیری کرد و سخنگوی آن از قول اوباما گفت: هیچ کس نباید فداکاری های سربازان را نادیده بگیرد یا به آن ها بی احترامی کند.


کد مطلب: 377755

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbszbfsrhbzzp.uiur.html?377755

الف
  http://alef.ir