«به خاطر آوازهای یک عاشق»؛ ایلیا فابیان؛ به کوشش حسن شکاری؛ نشر پژواک

8 آذر 1393 ساعت 14:02


به خاطر آوازهای یک عاشق
نوشته : ایلیا فابیان
گردآوری: حسن شکاری
ناشر: پژواک، چاپ اول
۱۸۶ صفحه، ۸۰۰۰ تومان

این کتاب را در تهران فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کند، در صورت تمایل در تهران اینجا کلیک کنید.

*****

این کتاب در بر گیرنده سه دفتر شعر است از شاعری که با وجود نسبتش با ایران، در کشور ما چندان شناخته شده نیست. ایلیا فابیان شاعری‌ست ایرانی‌تبار، در ایران زاده شده اما در خارج از مرزهای آن زیسته، به کشور ما زیاد سفر کرده و عشق به ایران و ادبیاتش را در دل بسیار پرورانده.

پدر ايليا ديپلمات و گرجی و مادرش ايراني تبار بوده‌اند و دائم در حال سفر به گوشه و کنار دنیا. در ايران به دنيا آمد. كودكي‌اش را در مسكو و بوداپست گذرانده، نوجواني را در مادريد و ليسبون. در جواني به روسيه بازگشته و ۱۰ سال در آنجا ماندگار شده. بعد به هند، چين و امريكاي لاتين سفرهایی داشته است. او اشعارش به انگليسي، پرتغالي (اسپانيولي)، ايتاليايي و... سروده و منتشر كرده است.

«به خاطر آوازهاي يك عاشق» که در بر گیرنده منظومه‌ای‌ست بلند از جمله موفق‌ترین آثار او محسوب می‌شود. این منظومه به همراه دو دفتر شعر دیگر از این شاعر، با نام‌های «در آخرین شب یک قرن» و «زنی به رنگ خیال»، نخستین کتاب او را که توسط نشر پژواک به زبان فارسی منتشر شده، تشکیل می‌دهند.

برگردان اشعار از ایتالیایی به فارسی توسط ویوارللی، آنا فررو و ایزابلا پروسپری انجام شده و مقابله با متن فارسی آن ‌را هم لیزا ویوارللی برعهده داشته است؛ کار گردآوری و معرفی و ویرایش این اثر نیز به همت حسن شکاری انجام شده است.

در ابتدای کتاب، حسن شکاری در مقدمه‌ای خواندنی شرح آشنایی اتفاقی خود را با این شاعر در ایتالیا روایت کرده و از زندگی شخصی و حال و احوال کاری او تصویری جذاب ارائه می‌دهد.ایلیا فابیان در ۱۳ سالگی بخش عظیمی از «شاهنامه» فردوسی را حفظ کرده؛ انس و الفت زیادی با رباعیات خیام، دیوان حافظ، گلستان و بوستان سعدی و منطق‌الطیر عطار از این قسم آثار کلاسیک ادبیات ایران دارد. بخش قابل توجهی از کتابخانه او را کتابهای ایرانی تشکیل می‌دهد و به زبان مادری‌اش نیز شعر می‌سراید.

دفتر نخست این کتاب، «به‌خاطر آوازهای یک عاشق» منظومه‌ای بلند و عاشقانه‌است. در دفتر دوم «در آخرین شب یک قرن» شاعر زندگی خود را هم به نظم و هم به نثر روی کاغذ آورده است. دفتر سوم «زنی به رنگ خیال» که با توضیحات شکاری درباره عاشقانه‌های کوتاه فابیان همراه است در برگیرنده اشعار شاعر در چنین حال و هوایی‌ست.
«...و شعر ِ شبِ ماه‌تاب را
برای تو آورده‌ام
تا چراغ خانه عشقت کنی»
اشعار عاشقانه از جایگاه ویژه‌ای در کارنامه این شاعر برخوردارند: «شعرِ به راستي عاشقانه، بي‌گمان، در احياي شكوه و عظمتِ عشقِ انساني سروده مي‌شود و نسلِ جوانِ معاصر را به دفاع از حريم و حرمتِ حقيقتِ انساني‌اش برمي‌خيزاند و تصويري راستين از عشق تجربه‌شده انساني به دستش مي‌دهد.» اشعار او زبانی ساده دارند، اما مملو از ایماژهایی زنده و تاثیر گذارند؛ به همین خاطر مخاطب به راحتی با آنها ارتباط برقرار کرده و وارد دنیای پر احساس اشعار این شاعر می‌شود.


کد مطلب: 250755

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbsgb5srhbszp.uiur.html?250755

الف
  http://alef.ir