واشنگتن: تضمین نمی‌کنیم کمک‌هایمان به مخالفان سوری به دست داعش نرسد

20 آذر 1395 ساعت 10:54


ایسنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عنوان کرد: واشنگتن نمی‌تواند تضمین کند سلاح‌هایی که به شورشیان سوری می‌دهد، به دست کسان دیگری از جمله گروه تروریستی داعش نرسد.

به گزارش راشاتودی، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این اظهارات را بعد از اعلام این خبر که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا محدودیت‌های تحویل سلاح به شورشیان سوری را کاهش داده، مطرح کرد.

تونر به خبرنگاران گفت: البته همانطور که قبلا هم درباره آن صحبت کرده‌ایم، من هرگز در ارتباط با هیچگونه میدان جنگ خاصی در جهان نمی‌توانم تضمین دهم که تجهیزات و کمک‌های وارد شده به دست طرف دیگری نرسد.

وی افزود: حتی با وجود آنکه حمایت آمریکا از شورشیان سوری تحت نظارت "محتاطانه" صورت می‌گیرد اما این برای هرکسی سخت است که با اطمینان کامل درباره این کمک‌ها صحبت کند.

اوباما روز پنجشنبه برخی محدودیت‌ها در زمینه ارائه کمک‌های نظامی هم به نیروهای خارجی و هم گروه‌های سوری که در راستای تلاش‌های آمریکا "برای مبارزه با تروریسم در سوریه" حمایت می‌کنند، لغو کرد.

این تصمیم باراک اوباما طبق قانون موسوم به "قانون ملی اختیارات دفاعی" اکنون توسط کنگره نیز تصویب شده و راه را برای تحویل سلاح‌های ضد هوایی دوش پرتاب به شورشیان سوری هموار می‌کند.

با این حال رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند این طرح باید به شکل مناسب از سوی مقامات اطلاعاتی مورد بررسی قرار بگیرند و پنتاگون و وزارت امور خارجه آمریکا ملزم به توضیح درخصوص جزئیات سلاح‌های داده شده، مکان تحویل گیرنده و ارزیابی‌های اطلاعاتی شده‌اند.

تونر گفت: ما میزانی از کمک را از "نیروهای دموکراتیک سوریه" که در شمال این کشور علیه داعش می‌جنگند به عمل آورده‌ایم. این علاوه بر مشاوره و آموزشی است که ما از این گروه‌ها به عمل می‌آوریم.

تونر با وجود آنکه در حرف‌هایش از تمایز میان نیروهای دموکراتیک سوریه و "مخالفان میانه‌رو" سخن گفت اما مشخص نکرد که کدام گروه خاص قرار است براساس تصمیم اخیر اوباما سلاح دریافت کند.

وی افزود: من نمی‌خواهم درباره آن صحبت کنم.

او همچنین درباره اینکه سرنوشت سلاح‌های داده شده بعد از شکست داعش چه خواهد شد نیز صحبتی نکرد.

تونر تنها از "کار سخت" انجام شده هم توسط آمریکا و هم "این گروه‌ها" در راستای تلاش برای "برگرداندن ثبات" به شهرها تحسین کرد.


کد مطلب: 422556

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbs5ba0rhb5sp.uiur.html?422556

الف
  http://alef.ir