بررسی مهم‌ترین بیماری‌های نوزادان و کودکان

20 شهريور 1395 ساعت 8:44


رئیس بیمارستان مادر و کودک شوشتری شیراز گفت: در سمیناری ویژه، مهم‌ترین بیماری‌های نوزادان و کودکان بررسی شد.

به گزارش فارس، محمد مرزوقی در گفت‌وگویی در حاشیه آیین گشایش «سمینار یک‌روزه استانی بیماری‌های کودکان و نوزادان» که در سالن‌های صدرا و سینای این شهر برگزار شد، اظهار داشت: این نخستین سمیناری است که خارج از مراکز ستادی و بیمارستانی برگزار شده و با توجه به مأموریت بیمارستان مادر و کودک شوشتری این شهر و نیازسنجی‌های صورت گرفته، لزوم برگزاری این سمینار بیش‌ازپیش احساس می‌شد.

وی گفت: دبیرخانه علمی این سمینار، مقالات بسیاری را دریافت کرده و با توجه به محورهای آن و داوری‌های صورت گرفته تعدادی از این مقالات پذیرش نهایی را کسب کرد و به‌صورت سخنرانی در سالن همایش‌ها ارائه شد.

این مسؤول اضافه کرد: محورهای این سمینار و مقالات پذیرفته‌شده بر اساس نوع و شیوه شیوع بیماری‌ها بوده و این سمینار دارای امتیاز بازآموزی برای پزشکان، پرستاران، کارشناسان مامایی و تکنسین‌های اورژانس و فوریت‌های پزشکی است.

رئیس بیمارستان مادر و کودک شوشتری شیراز با اشاره به بیماری‌های نوزادان و کودکان افزود: نوزادان و کودکان با طیف بسیاری از بیماری‌ها روبه‌رو بوده و در این دوره آموزشی سعی شده به مهم‌ترین آن‌ها ازجمله تب و تشنج پایدار، گزیدگی، زردی، زخم ناشی از دیابت، مسمومیت و احیای قلبی عروقی پرداخته و این سمینار با هماهنگی مرکز آموزش مداوم پزشکی شیراز برگزار می‌شود.

دبیر علمی سمینار بیماری‌های نوزادان و کودکان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شیراز بیان کرد: سیستم آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دو ماه پیش تصمیم به برگزاری ماهانه این برنامه گرفته و این دوره آموزشی در راستای طرح تحول نظام سلامت، ارتقا سطح علمی کارکنان بیمارستان، افزایش بازده و رضایت‌مندی بیماران برگزار شده است.

محمد کلانتری میبدی با اشاره به چگونگی برگزاری سمینار بررسی بیماری‌های نوزادان و کودکان تصریح کرد: این سمینار تا پایان سال جاری به‌صورت دوره‌ای برگزار خواهد شد و امیدواریم با توجه به استقبال مراکز درمانی و افزایش جامعه هدف در سال ۱۳۹۶ باکیفیت بهتر و افزایش تعداد دوره‌ها برگزار شود.

وی بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی شیراز قطب علمی جنوب کشور و حتی خاورمیانه است و به همین دلیل امیدواریم در سال‌های آینده با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم این سمینار در سطح ملی برگزار شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: بیماری‌های ریوی، گوارشی، تشنج، تب، مننژیت و بیماری‌های مادرزادی ازجمله مشکلات شایع بین نوزادان و کودکان است و باید توجه کنیم که نوزادی و کودکی یک سر طیف زندگی انسان بالغ محسوب می‌شود و بیماری‌هایی که فرد بالغ را تهدید کرده با شدت بیشتری نوزاد و کودک را تهدید می‌کند.

کلانتری در پایان افزود: اهمیت این سمینار و توجه به نوزادان و کودکان زمانی مشخص شده که عوارض بسیاری از بیماری‌ها در بزرگ‌سالی دیده می‌شود و هرگونه سرمایه‌گذاری برای پیشگیری، درمان، تشخیص صحیح بیماری‌ها به کاهش هزینه‌های درمان در بزرگ‌سالی و افزایش سلامت جامعه منجر خواهد شد.


کد مطلب: 390408

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbggbfwrhb9ap.uiur.html?390408

الف
  http://alef.ir