توطئه محمد بن سلمان عليه ايران در ديدار با ترامپ

بخش خبري الف، 25 اسفند 95

25 اسفند 1395 ساعت 10:35


ديروز محمد بن سلمان وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان در واشنگتن با دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور دیدار و گفتگو كرد. محمد بن سلمان عالی‌رتبه‌ترین عضو خاندان سلطنتی آل سعود خواهد است که پس از پیروزی ترامپ، با وی در واشنگتن دیدار می‌کند.در این دیدار مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا، جراد کوشنر، داماد ترامپ، راینس پریبس، رئیس دفتر ترامپ و چند تن دیگر از مشاوران و نزدیکان ترامپ حضور داشتند.

به گزارش خبرگزاري ها، عربستان در تلاش است با وجود برخی اختلاف‌نظرها با کاخ سفید، با نزدیک کردن خود به دولت ترامپ و بهبود روابط دوجانبه، همچنان از حمایت واشنگتن برخوردار باشد.

مشاور ارشد محمد بن سلمان، جانشین ولی‌عهد و وزیر دفاع عربستان سعودی و فرزند ملک سلمان با صدور بیانیه‌ای به محتوای دیدار او با رئیس‌جمهور آمریکا پرداخت.

خبرگزاری رویترز به نام مشاور بن سلمان اشاره نکرد و به نقل از بیانیه او افزود: دیدار روز سه شنبه «محمد بن سلمان» با رئیس‌جمهور آمریکا بسیار سازنده و موفق بود و یک نقطه تاریخی در روابط بین دو کشور محسوب می‌شود؛ به گونه‌ای که پس از یک مدت اختلاف دیدگاه‌ها، این دیدار موجب شد تا مسائل در مسیر صحیح خود قرار گیرد.

مشاور محمد بن سلمان افزود: این دیدار همچنین روابط دو کشور در عرصه سیاسی، نظامی، امنیتی و اقتصادی را بسیار افزایش خواهد داد و دلیل آن به درک بالای رئیس‌جمهور ترامپ از اهمیت روابط بین دو کشور و نوع دیدگاه وی درباره مشکلات منطقه باز می‌گردد.

مشاور بن سلمان به شش کشور ایران، عراق، سوریه، سومالی، سودان و یمن اشاره کرد که اتباعشان از سفر به آمریکا منع شده‌اند و گفت: محمد بن سلمان در این دیدار همچنین تأکید کرد که موضوع منع ورود اتباع شش کشور به آمریکا، اسلام‌ستیزی نیست اما تصمیم داخلی برای منع ورود تروریست‌ها به آمریکا محسوب می‌شود. او در ادامه تأکید کرد که عربستان سعودی اطلاعاتی دارد که در برخی از این شش کشور طرح‌هایی برای انجام حملات تروریستی در آمریکا در حال تدوین است.

طبق این این بیانیه، «محمد بن سلمان» در دیدار با ترامپ و در رابطه با «برجام» تأکید کرد: توافق هسته‌ای با ایران برای منطقه بسیار خطرناک و اشتباه است و صرفا موجب می‌شود تا نظام تندروی ایران در دست‌یابی به سلاح اتمی با تأخیر مواجه شود.

به گفته مشاور «محمد بن سلمان» در دیدار ترامپ و فرزند پادشاه سعودی، همچنین دو طرف بر لزوم مقابله با ایران در منطقه تأکید و تهران را به حمایت از داعش و القاعده متهم کرده‌اند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، گفته می‌شود تحولات یمن نیز یکی از اصلی‌ترین محورهای رایزنی ولیعهد عربستان و رئیس‌جمهوری آمریکا بوده است. به نظر مي رسد ترامپ به دنبال روابط نزدیک‌تر با عربستان سعودی در جنگ یمن است. از اين رو گفته مي شود امریکا قصد دارد حضور نظامی خود را در یمن به بهانه مبارزه با القاعده گسترش دهد.

بسیاری از تحلیلگران می‌گویند که ملک سلمان پادشاه عربستان به ترامپ قول داده است که در صورت حمایت واشنگتن از عربستان در یمن، ریاض بخشی از هزینه های مالی حضور نظامی ارتش آمریکا در نقاط مختلف خاورمیانه را برعهده خواهد گرفت.

گفتنی است خانوادۀ سلطنتی عربستان در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر امریکا از هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها و رقیب جدی ترامپ حمایت کرد، اما برخلاف انتظار آن‌ها، ترامپ پیروز انتخابات شد.

ترامپ نخستین نامزد ریاست جمهوری آمریکاست که عربستان را آشکارا مورد انتقاد قرار می دهد و با کم اهمیت جلوه دادن جایگاه عربستان در سیاست خارجی آمریکا گفت: آل سعود برای ما همچون گاوی شیرده اند که هروقت دیگر نتواند به ما دلار و طلا بدهد آنگاه دستور ذبح آن را صادر می کنیم و یا از دیگران می خواهیم اینکار را بکنند.


کد مطلب: 454407

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbgabazrhbsap.uiur.html?454407

الف
  http://alef.ir