احمد خاتمی: مذاکره با آمریکا گرانی را ده برابر می‌کند

27 بهمن 1391 ساعت 14:40


امام جمعه موقت تهران، ولایتمداری را از پیام‌های راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال عنوان کرد و گفت: مردم همه را با ولایت می‌سنجد و هر مسئولی با ولایت باشد، محبوب دل مردم است و هر مسئولی که کمترین زاویه را با ولایت پیدا کند، به همان اندازه از چشم مردم می‌افتد و منفور می‌شود.

به گزارش ایسنا، آیت‌الله سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به پیام استکبارستیزی راهپیمایی ۲۲ بهمن افزود: در این راهپیمایی شعار مرگ بر آمریکا خیلی با شکوهتر از سالهای گذشته به گوش می‌رسید زیرا مردم دیده‌اند که بر شیطنت‌های آمریکا افزوده شده است. آنها (آمریکایی‌ها) می‌گویند فشار را بیشتر می‌کنیم اما از سوی دیگر بحث مذاکره را پیش می‌کشند و برخی ساده‌لوح‌ها آن را فرصتی طلایی می‌دانند.

وی اضافه کرد: آمریکا در پی مذاکره با ایران نیست بلکه در پی سلطه است و می‌خواهد ایران را پای میز مذاکره بکشاند تا به انقلابیون دنیا بگوید که بالاخره ایران را پای مذاکره کشاندیم و آنها را ناامید کنند.
عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: برخی می‌گویند بروید با آمریکا مذاکره کنید تا مشکلات مردم و گرانی‌ها حل شود، در حالی که اگر مذاکره با آمریکا انجام شود گرانی‌ها ده برابر می‌شود زیرا مذاکره هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. آنها می‌خواهند ایران اسلامی را از پی دربیاورند اما ما آنها را بیچاره خواهیم کرد.

امام جمعه موقت تهران خطاب به دشمنان ایران اظهار کرد: پیام صریحی که به دنیای استکبار می‌دهم این است که پرونده (مذاکره با) آمریکا فقط و فقط به دست مقام معظم رهبری است و بس. هیچ‌کس در هیچ مقامی نمی‌تواند کمترین اقدامی بدون اجازه ایشان در این راستا داشته باشد.

وی حضور مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال را مدخلی برای حضور در انتخابات سال آینده دانست و تاکید کرد: مردم نشان دادند که تکلیف‌مدار هستند و حضور خود را تکلیف می‌دانند. این راهپیمایی نشان داد تیغ تحریم به سنگ خورده است. آنها در ابتدا می‌خواستند عقبه مردمی نظام را بزنند تا شاهد این شکوه راهپیمایی نباشند اما این راهپیمایی نشان داد که آنها با یک دولت طرف نیستند بلکه با یک ملت بپاخاسته طرفند که تا آخرین نفس و قطره خون پای نظام ایستاده‌اند.

این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در ادامه، ایستادگی مردم پای انقلاب اسلامی را از دیگر پیام‌های راهپیمایی ۲۲ بهمن عنوان کرد و خطاب به مسئولان کشور گفت: پیام مردم به مسئولان این بود که دست از این بگومگوهای تنفرآور بردارید زیرا مردم از دعواهای اینچنینی خسته شده‌اند. مردم مشکل معیشت دارند، پس دعوا را کنار بگذارید و به فکر مردم باشید، بویژه دعواهای تنفرآوری که برخی وعده آن را در آینده می‌دهند. یعنی در آینده هم می‌خواهید اعصاب مردم را خرد کنید؟! من به صراحت از زبان مردم می‌گویم که اگر اینچنین رفتار کنید، جفا کرده‌اید و مردم شما را نخواهند بخشید.

خاتمی در ادامه، حوادث پیش آمده در جریان مراسم ۲۲ بهمن در قم را بسیار تلخ، ناروا و ناصحیح توصیف کرد و افزود: آنهایی که آدمهای اصلی این کار بودند اگر می‌خواهند ببیند که وزن کارشان چقدر بوده، به خوشحالی و شادی رسانه‌های بیگانه بنگرند که راهپیمایی را تحت‌الشعاع قرار داده و به این حادثه پرداختند که اصلا قابل دفاع نیست.

امام جمعه موقت تهران درباره عاملان حادثه ۲۲ بهمن قم تصریح کرد:‌ آنها در روز وحدت ملت پیام تفرقه صادر کردند ضمن این که این اتفاق در حرم حضرت معصومه (س) اتفاق افتاد و حرمت حرم هم شکسته شد. این کار همچنین خلاف صریح رهنمودهای مقام معظم رهبری است. بداخلاقی از هرکس بد است و این حرکت در شأن انقلاب اسلامی نبود. بویژه که این اتفاق در قم افتاد که پایگاه انقلاب اسلامی است.

وی از مقامات امنیتی، انتظامی و قضایی کشور خواست تا با عاملان این حادثه کاملا قانونی برخورد کنند تا در آینده در قم و هیچ‌جای دیگر شاهد تکرار حوادث اینچنینی نباشیم. احمد خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران، با بیان اینکه "جمهوری اسلامی معتقد به حاکمیت مردم در بحرین و سوریه است"، گفت: همچنان که شعار ما "هر فلسطینی یک رای" است، در بحرین و سوریه هم معتقد به همین موضوع هستیم. معنا ندارد خاندانی که اصالتا بحرینی هم نیستند و اهل بیابانهای عربستانند به زور بر گرده مردم سوار شوند و از این سلطه ظالمانه دست برندارند.

این عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به گزارش کمیسیاریای عالی حقوق بشر مبنی بر کشته شدن ۱۰۰ نفر و به زندان افتادن ۱۶۰۰ نفر در بحرین افزود: پیام ما به مردم مقاومت بحرین این است که مقاومت کنید زیرا سرانجام پیروزی از آن شماست. در واقع انقلاب اسلامی همچون یک عبرت باید پیش روی شما باشد و جلادان بحرین ببیند که چگونه مردم با حاکمان جلاد برخورد می‌کنند.

وی با اشاره به وقایع سوریه نیز یادآور شد: دو سال است آمریکا و اتحادیه اروپا به این کشور (سوریه) تروریست صادر می‌کنند. آمریکا دو سال در این کشور شرارت کرد و بعد از دو سال فهمیده‌اند که مذاکره سوری - سوری مشکل سوریه را حل می‌کند، در حالی که ۶۰ هزار نفر در این مدت در سوریه به شهادت رسیده‌اند. 

امام جمعه موقت تهران با تحلیل پیام مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: من طبق نظری دقیق و نه شعاری می‌گویم که راهپیمایی امسال در همه شهرهای کشور، در برخی جاها سه برابر سال گذشته و برخی جاها حداقل دو برابر سال گذشته بود و این از جهاتی قابل توجه است؛ یکی اینکه یک سال است دشمنان ما کار کرده‌اند و جنگ روانی به راه انداختند که مردم را از انقلاب جدا کنند و تحریم یکی از این کارهاست. آنها رفتارهای نادرست رسانه‌ای علیه انقلاب انجام دادند و منتظر بودند ببینند ۲۲ بهمن چه خواهد شد.

وی اضافه کرد:‌ این راهپیمایی بعد از ۳۵ سال از انقلاب اسلامی شکل گرفت، این در حالی است که در دنیا در سالگرد اول انقلاب یک مراسم خشک تشریفاتی برگزار می‌شود و در سالهای بعد از آن هیچ خبری نیست و صرفا روسا می‌ایستند و از زیر مجموعه‌شان سان می‌بینند اما شما مردم بعد از ۳۵ سال با این همه شیطنت چنین اجتماع بزرگی داشتید که این جز الطاف خداست.

سیداحمد خاتمی وفاداری مردم به نظام اسلامی را از معانی راهپیمایی اخیر توصیف کرد و گفت: مردمی که صابون گرانی به تن تک تکشان خورده این طور باشکوه در راهپیمایی حضور پیدا کردند. تحلیل این مساله این است که این حمایت، زیربنای عقیدتی دارد و مردم به دینشان علاقه‌مندند و آن را به هیچ چیز نمی‌فروشند زیرا می‌بینند که نظام پرچم اسلام ناب محمدی را در جهان بلند کرده است.

وی در ادامه، این راهپیمایی را بیعت مجدد با آرمانهای بلند امام و شهیدان دانست و یادآور شد: مردم با این راهپیمایی گفتند که امام(ره) را فراموش نکرده‌اند و رهرو راه شهدا هستند. امام جمعه موقت تهران، ولایتمداری را از دیگر پیامهای راهپیمایی ۲۲ بهمن دانست و تاکید کرد: شعار سراسری این راهپیمایی این بود که "این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده". تحلیل این شعار این است که همه بدانند محور برای مردم ما فقط ولایت است. این مردم همه را با ولایت می‌سنجند؛ هر مسئولی که با ولایت باشد محبوب دل مردم است و هر مسئولی که کمترین زاویه را با ولایت پیدا کند به همان اندازه از چشم مردم می‌افتد و منفور می‌شود.


این عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان خطاب به نمازگزاران اضافه کرد: راهپیمایی ۲۲ بهمن همچنین پیام استقامت را با خود داشت و شما مردم نشان دادید که مانند کوه مقاومید و مانند سرو قامت کشیده ایستاده‌اید. شما نشان دادید که فرسوده شدنی نیستید ولی دشمنانتان را فرسوده می‌کنید. وی در ادامه، با گرامیداشت ایام اربعین درگذشت آیت‌الله مجتبی تهرانی، وی را از ارکان حوزه علمیه تهران دانست و اظهار کرد: طلاب و دانشجویان زیادی از زلال عرفان این بزرگ بهره می‌گرفتند و ایشان چهره مورد اعتماد امام (ره) بودند.

این عضو ارشد جامعه مدرسین حوزه علمیه قم همچنین به برگزاری همایش نیم قرن حضور از سوی این تشکل روحانی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تاسیس و نیز پیام مقام معظم رهبری به این همایش اشاره کرد و گفت: جامعه مدرسین پیوسته در صحنه حاضر بوده است و اعضای آن هم قبل از انقلاب تبعیدها، زندانها و شکنجه‌ها را به جان خریدند و بعد از انقلاب هم هرجا انقلاب نیاز به حضور روحانیت داشت در صحنه پیشگام بودند.


وی در ادامه با تبریک هشتم ربیع‌الثانی - سالروز میلاد امام حسن عسگری(ع) - افزود: ان‌شاءالله متدینین آنچنان که در عزای معصومین سنگ تمام می‌گذارند، در ولادت ایشان هم جشن‌های شایسته‌ای بویژه در مساجد برگزار کنند.


امام جمعه موقت تهران با گرامیداشت ۱۰ ربیع‌الثانی - سالگرد وفات حضرت فاطمه معصومه (س) - نیز تاکید کرد: همه باید از مقام ایشان تجلیل کنیم، بویژه عزیزان قمی که همجوار ایشان هستند، در تجلیل این حضرت سنگ تمام بگذارند.


وی ۲۹ بهمن سالگرد قیام مردم تبریز و اربعین شهدای ۱۹ دی قم را نیز گرامی داشت و گفت: مردم تبریز به دعوت آیت‌الله قاضی به صحنه آمدند و ماموران جلاد طاغوت ۱۳ نفر از آنان را به شهادت رساندند. باید مردم قهرمان تبریز را از پیشگامان انقلاب اسلامی به حساب بیاوریم.


به گزارش ایسنا، سیداحمد خاتمی در خطبه‌های اول نماز جمعه این هفته تهران نیز، هوای نفس و احساسات و عواطف شخصی را از عوامل حق‌گریزی دانست و تصریح کرد: حالا که به فضای انتخابات نزدیک می‌شویم باید از اینکه صرفا دوست داریم کسی رییس‌جمهور آینده شود و دین و قیامتان را فدا کنیم بپرهیزیم.


وی اضافه کرد: احساسات و عواطف شخصی نباید بر رضای خدا غلبه کند زیرا اگر این احساسات با خدا تنظیم نشود سبب می‌شود انسان از خدا فاصله بگیرد.


امام جمعه موقت تهران در پایان توصیه کرد که دشمنی‌ها و اختلاف سلایق سبب نشود که عدالت زیر پا گذاشته شود.


کد مطلب: 178431

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbfwb88rhbzap.uiur.html?178431

الف
  http://alef.ir