افزایش ۲برابری زنان معتاد

17 شهريور 1395 ساعت 14:06


جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در حال حاضر ۱۰ درصد معتادان کشور زنان هستند که این آمار دو برابر شده است.

به گزارش مهر، سردار علی مؤیدی در حاشیه مراسم افتتاحیه «اولین مرکز اقامتی مدل طبی زنان و زنان باردار سوء مصرف کننده مواد مخدر» در جمع خبرنگاران ضمن بیان این مطلب که ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به شناسایی زنان معتاد در پاتوق‌ها ورود کرده است، به آخرین آمار زنان معتاد اشاره کرد و گفت: آنچه در حوزه اعتیاد روبه‌رو هستیم شیب گرایش خانم‌ها به اعتیاد است که نسبت به گذشته تغییر کرده و شیب تندتری دارد که این موضوع ما را با مشکل روبه‌رو کرده است.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: رویکرد نظام و ستاد مبارزه با مواد مخدر مقابله و پیشگیری در حوزه مواد مخدر است در این حوزه نگرانی به اعتیاد زنان وجود دارد.

وی درباره شیوع مصرف مواد مخدر در زنان نیز گفت: اکثر زنانی که به مواد مخدر گرایش دارند به دلیل ظاهر زیبایی که روانگردان ها دارد به این سمت گرایش دارند.

مؤیدی در خصوص آخرین آمار زنان معتاد گفت: در مجموع از یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتادی که در کشور وجود دارد ۱۰ درصد این آمار را زنان تشکیل می دهند که نسبت به گذشته ۲ برابر شده است.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: مرجع نهایی اعلام آمار حوزه مواد مخدر، ستاد مبارزه با مواد مخدر است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره کشت «ماری‌جوآنا» در کشور توضیح داد: هر گونه کشت مواد مخدر به صورت گلخانه‌ای و غیرگلخانه‌ای خلاف و جرم محسوب می‌شود و با آن برخورد خواهد شد.

مؤیدی همچنین درباره طرح توزیع سرنگ‌های رایگان برای پیشگیری از ایدز گفت: در مراکزی که با مشارکت ستاد مبارزه با مواد مخدر راه‌اندازی شده پیش‌بینی شده که این کار صورت گیرد و این طرح هم اکنون در حال اجراست. همچنین در مورد معتادان تزریقی طرح مذکور انجام می‌شود.

جانشین دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین درباره نحوه شناسایی زنان معتاد در پاتوق‌ها نیز گفت: امروز همفکری و همراهی در حوزه درمان و پیشگیری به اوج خود رسیده و دولت توجه ویژه‌ای نسبت به موضوع درمان اعتیاد دارد و شاهد شتاب خوبی در حوزه درمان هستیم البته مشکلات، موانع و اختلاف دیدگاه‌هایی وجود دارد اما در رأس این موضوع همکاری خوبی صورت می‌گیرد و تلاش می‌کنیم با توجه به مسئله صیانت از خانواده و زنان بتوانیم ورود خوبی در شناسایی و جمع‌آوری زنان مبتلا در پاتوق ها داشته باشیم. البته با توجه به شرایط روحی و فیزیولوژیکی که زنان مبتلا دارند موضوع را کتمان می‌کنند اما در نظر داریم که از راه‌های مختلف نسبت به درمان این افراد ورود کنیم.


کد مطلب: 389734

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcbf9bfarhbwzp.uiur.html?389734

الف
  http://alef.ir