جدال آمریکا و اسرائیل برای فروش پهپاد به آلمان

27 خرداد 1396 ساعت 15:01


یک رسانه  آلمانی از تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای از صحنه خارج کردن یکدیگر با هدف فروش پهپاد به برلین خبر داد.

به گزارش مهر: آمریکا و رژیم صهیونیستی که در ساخت و فروش هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) به نوعی رقیب یکدیگر محسوب می شوند اکنون در تلاش برای از میدان به در کردن یکدیگر برای فروش پهپاد به آلمان هستند.

دویچه وله در این رابطه می نویسد: یک شرکت آمریکایی تولید تجهیزات نظامی می‌خواهد از خرید پهپادهای جنگی اسرائیل برای ارتش آلمان جلوگیری کند.

تجهیز ارتش آلمان به پهپادهای جنگی با مشکل حقوقی روبروست. اوایل سال ۲۰۱۶ شرکت صنایع هوافضای اسرائیل موسوم به «آی ای آی» (IAI) برنده مناقصه فروش ۵ فروند پهپاد جنگی از نوع «هرون - تی‌پی» به آلمان شد اما شرکت آمریکایی «جنرال آتومیک"»که رقیب شرکت اسرائیلی در این مناقصه بود، به روند واگذاری این قرارداد به شرکت اسرائیلی و ناشفاف بودن مناقصه اعتراض کرد.

جنرال آتومیک نخست به مقام‌های مسئول نظارت بر رقابت‌ها در وزارت اقتصاد آلمان و پس از آن، به دادگاه ایالتی دوسلدورف شکایت کرد، اما نتیجه‌ای نگرفت و در دادگاه هم شکست خورد.

روزنامه آلمانی بیلد دیروز جمعه گزارش داد شرکت آمریکایی جنرال آتومیک از اعتراض خود دست برنداشته و بار دیگر به شکایت حقوقی متوسل شده و در مورد رای دادگاه ایالتی دوسلدورف تجدیدنظرخواهی کرده است.

بیلد نوشته است که جنرال آتومیک حتی در حال بررسی این موضوع است که این پرونده را به دادگاه قانون آلمان نیز بکشاند.

کمیسیون دفاعی پارلمان آلمان قرار است پرونده خرید پهپاد جنگی از اسرائیل را هفته آینده تصویب کند. قرارداد خرید پهپادها تابستان امسال میان وزارت دفاع آلمان و شرکت اسرائیلی IAI امضا خواهد شد.

ارزش یک میلیارد یورویی قرارداد

خرید ۵ فروند پهپاد هرون-پی‌تی به عنوان یک راه‌حل موقتی برای ارتش آلمان با هدف تجهیز به پهپادهای جنگی تا ۲۰۲۵ است. پس از آن قرار است پهپادهای جنگی اروپایی، که در حال حاضر در مرحله توسعه و طراحی است، جایگزین آنها شوند.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، در کمیسیون بودجه پارلمان آلمان رقمی بالغ بر یک میلیارد و ۲۴ میلیون یورو برای خرید این پهپادها، نگهداری و آموزش بودجه در نظر گرفته شده است.

پهپادهای هرون-پی‌تی یکی از پیشرفته‌ترین پهپادهای شناسایی است. ۱۴ متر طول دارند و فاصله دو سر بال‌های آنها ۲۶ متر است. قدرت اوج‌گیری آنها تا ۱۴ هزار متر می‌رسد.

این پهپاد شناسایی می‌تواند سیستم‌های مختلف راداری مانند رادارهای گشت دریایی، سیستم‌های ارتباطی اطلاعاتی و ابزارهای حمایتی الکترونیکی را با خود حمل و هر نوبت بیش از ۲۴ ساعت پرواز کنند.

از این نوع پهپادهای شناسایی هم‌اکنون در کشورهای افغانستان و مالی استفاده می شود.

بنابر گزارش روزنامه بیلد، واگذاری قرارداد خرید پهپادها به شرکت اسرائیلی در پارلمان آلمان نیز با انتقاد مواجه بوده است.

توبیاس لیندنر، کارشناس امور دفاعی سبزها در پارلمان آلمان به روزنامه بیلد گفته است دولت آلمان در به‌دست آوردن پیشنهادهای قابل‌مقایسه برای این قرارداد موفق نبوده است. اما وزارت دفاع آلمان از این قرارداد دفاع کرده و آن را اقتصادی خوانده است.
 


کد مطلب: 483793

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb9fbafrhbwzp.uiur.html?483793

الف
  http://alef.ir