خودروهای تولید آمریکا وارد ایران شد

27 مهر 1395 ساعت 13:51


علی‌رغم بیانات صریح مقام معظم رهبری مبنی بر عدم واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، برخی خودروهای تولید شده در این کشور وارد ایران شده است.

به گزارش ایسنا، چندی پیش مقام معظم رهبری در بیاناتی از دستگاه‌های مسوول خواستند مانع از واردات کالاهای مصرفی از آمریکا شوند. به دنبال این بیانات بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز واردات خودروهای آمریکایی شورلت به ایران را لغو کرد.

در این زمینه مجتبی خسروتاج - قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرده بود:" یک تاجر ایرانی از طریق نمایندگی شورلت کره در عمان اقدام به ثبت سفارش برای واردات ۷۰۰ دستگاه خودرو از این برند آمریکایی کرده بود که بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی از آمریکا، به این واردکننده ابلاغ شد که بر اساس سیاست‌های کلان کشور اجازه واردات این خودرو را ندارد و مجوز آن باطل می‌شود".

در این شرایط براساس اسناد به دست آمده مشخص شده که علی‌رغم لغو مجوز واردات خودروهای شورلت، برخی خودروهای تولید شده در آمریکا وارد ایران شده و به فروش رسیده است. در خودروهای وارد شده از آمریکا که برند آن متعلق به یک شرکت ژاپنی است عبارت "MADE IN U.S.A." (ساخت آمریکا) درج شده و نشان می‌دهد که این خودروی ژاپنی در آمریکا مونتاژ و تولید شده است.

در این رابطه با مدیرعامل شرکت واردکننده این خودروها تماس گرفتیم و پیگیر چگونگی واردات خودروهای تولید شده در آمریکا شدیم. وی در پاسخ به اینکه در شرایطی که واردات خودروهای تولید شده در آمریکا ممنوع است چگونه این خودروها وارد ایران شده است؟ اظهار کرد: خودروی آمریکایی یعنی فورد، شورلت و بیوک اما خودروهای اروپایی، کره‌ای و ژاپنی که در آمریکا تولید می‌شوند آمریکایی محسوب نمی‌شود زیرا خودروسازان بزرگ دنیا در کشورهای مختلف از جمله آمریکا سایت تولیدی دارند.

وی در پاسخ به اینکه به هر حال واردات خودروی تولید شده در آمریکا با هر برندی به معنای خروج ارز از ایران برای ایجاد اشتغال برای کارگران آمریکایی است، گفت: فقط ما نیستیم که خودروی تولید شده در آمریکا را وارد می‌کنیم، بلکه برخی از خودروهای وارداتی به ایران که حجم وارداتشان نیز بسیار بیشتر از ما است در آمریکا تولید شده و از این کشور وارد ایران می‌شوند.

این واردکننده خودرو مدعی شد: بیشتر برندهای خودرویی مطرح دنیا که در بازار ایران فعال هستند خودروهایشان در آمریکا تولید می‌شود. بسیاری از خودروهایی که در حال حاضر وارد ایران می‌شوند مونتاژ آمریکا هستند.

در این شرایط مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید شفاف‌سازی کنند که با وجود تاکیدات و دستور موکد مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکایی چگونه خودروهای تولیدی در آمریکا وارد ایران شده است؟
 

استعلام از وزارت صنعت درباره واردات خودرو از آمریکا
رییس انجمن واردکنندگان خودرو با تایید ورود خودروهای تولیدی آمریکا به ایران گفت: از وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره واردات خودروهای با برند غیر آمریکایی که در آمریکا تولید می‌شوند، استعلام کرده‌ایم که هنوز پاسخ نداده‌اند.

به گزارش ایسنا، فرهاد احتشام‌زاد در گفت‌وگویی در پاسخ به اینکه براساس برخی اسناد به دست‌ آمده خودروهای تولید شده در آمریکا وارد ایران شده است، اظهار کرد: تاکید شده خودروهای آمریکایی وارد ایران نشود. این موضوع قابلیت تفسیر به وجود آورده که آیا برند آمریکایی مدنظر است یا حتی خودروهایی که در آمریکا تولید شده‌اند نیز شامل این موضوع می‌شود.

وی با بیان اینکه سه برند اصلی خودروساز دنیا سایت‌های مختلف تولیدی در آمریکا دارند، خاطرنشان کرد: این شرکت‌ها مدل‌های خاصی را برای بازار آمریکا تولید می‌کنند و بقیه دنیا محصولات را از آنجا با کمی تغییرات وارد می‌کنند.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: اینجا چون سیاست کشور به طور شفاف مشخص نشده است که آیا برند آمریکایی مدنظر است یا حتی خودروهایی که با برندهای دیگر در آمریکا تولید می‌شوند هم مدنظر است، لذا در حال حاضر می‌بینیم در فرایند نهایی شماره‌گذاری، خودروهای تولید آمریکا که وارد ایران شده‌اند با توقف مواجه شده و شماره‌گذاری نمی‌شوند. درواقع خودروهای با برند غیر آمریکایی که در آمریکا تولید و وارد ایران شده‌اند فرایند شماره‌گذاری آنها متوقف شده است.

وی درباره تعداد خودروهای تولیدی آمریکا که وارد ایران شده اما شماره‌گذاری آنها متوقف شده است، اظهار کرد: فکر می‌کنم حدود ۴۰۰ دستگاه خودروی تولید آمریکا وارد ایران شده که مربوط به برندهای بی‌ام‌و، تویوتا، ولوو و هوندا است که با کد آمریکا تولید شده‌اند.

احتشام‌زاد در پاسخ به اینکه از نظر قوانین واردات خودرو، واردات خودروهای غیر آمریکایی تولیدی در آمریکا ممنوع است یا خیر، خاطرنشان کرد: در این زمینه شفاف‌سازی نشده است و چون شفاف نیست قابلیت‌ تفسیرهای مختلف از آن وجود دارد که نیاز به شفاف‌سازی دارد. پلیس این خودروها را شماره‌گذاری نمی‌کند و چون واردات انجام شده است در شرایط بلاتکلیفی قرار دارند.      

وی در پاسخ به اینکه آیا منطقی است که ارز ایران صرف واردات خودرو از آمریکا به عنوان یک کشور متخاصم شود؟ اظهار کرد: یک موضوع محل تولید این خودروها است، زیرا هزینه‌ای بابت خرید این خودروها پرداخت می‌شود و اینکه این هزینه به کجا می‌رود می‌تواند مدنظر قرار گیرد. اما در کنار آن دو موضوع نیز باید مدنظر قرار گیرد.

رییس انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: خودروهای وارد شده حدود صد درصد هزینه داخلی دارد و حتی در ردیف بودجه درآمدی برای دولت از این محل پیش‌بینی شده است. از آن سو نیز برخی مدل‌های خاص خودرو در آمریکا تولید شده ولی در دیگر کشورهای دنیا تولید نمی‌شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا این‌که برخی مدل‌های خودرو فقط در آمریکا تولید می‌شود توجیه درستی برای خروج ارز از ایران به قیمت ایجاد اشتغال برای کارگران‌ آمریکایی است؟ گفت: این همان بخش است که گفتیم ابهام دارد. چون ما تصمیم گیرنده نیستیم و سیاست‌های کلان کشور است که ما تابع آن هستیم و طبیعتا همان طور که مقام معظم رهبری مشخص کردند واردات کالاها و برندهای آمریکایی ممنوع است.

احتشام‌زاد در پاسخ به اینکه چه نهادی باید پاسخگوی واردات خودروهای تولیدی آمریکا به ایران و ممنوع بودن یا نبودن آن باشد؟ اظهار کرد: باید از مرجع اعلام ممنوعیت پیگیری شود. کانال ارتباطی ما وزارت صنعت، معدن و تجارت است که اخیرا در این مورد از آن‌ها استعلام کرده‌ایم زیرا مشکل (توقف شماره‌گذاری خودروهای وارد شده از آمریکا) تازه پیش آمده است که آیا خودروهایی که در آمریکا تولید شده‌اند اما برند آمریکایی نیستند، منع ورود به ایران دارند یا خیر.

وی تصریح کرد: وزارتخانه هنوز به استعلام ما پاسخ نداده است و پیگیر آن هستیم. البته پیش از این نیز خودروهای تولید آمریکا وارد ایران شده و شماره‌گذاری نیز شده‌اند اما از حدود یک ماه پیش شماره‌گذاری این خودروها متوقف شده است.

براساس اسنادی که به ایسنا رسیده، مشخص شده که برخی خودروهای تولید شده در آمریکا وارد ایران شده و به فروش رسیده است. در برخی از خودروهای وارد شده از آمریکا که برند آن متعلق به یک شرکت ژاپنی است عبارت "MADE IN U.S.A." (ساخت آمریکا) درج شده و نشان می‌دهد که این خودروی ژاپنی در آمریکا مونتاژ و تولید شده است.

در این زمینه مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید شفاف‌سازی کنند که با وجود تاکیدات و دستور موکد مقام معظم رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای مصرفی آمریکایی چگونه خودروهای تولیدی در آمریکا وارد ایران شده است؟
 


کد مطلب: 403593

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb9fbafrhbgsp.uiur.html?403593

الف
  http://alef.ir