معاون اوباما: توافق هسته‌ای تنها درباره برنامه هسته‌ای ایران است

15 شهريور 1396 ساعت 11:47


معاون پیشین مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: توافق هسته‌ای تنها درباره برنامه هسته‌ای ایران بود و ایران به توافق پایبند است.

به گزارش ایسنا، بن رودز، معاون پیشین مشاور امنیت ملی آمریکا در واکنش به ادعاهای نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان  در اندیشکده امریکن اینترپرایز، پیامی در صفحه توئیتر خود منتشر کرد و نوشت: این حقیقت ندارد. توافق هسته‌ای تنها درباره برنامه هسته‌ای ایران بود و ایران به تعهدات خود عمل می‌کند.

نیکی هیلی در این ادعاهای خود گفت: برخی می‌گویند همین که ایران از محدودیت‌های اعمال شده بر میزان غنی‌سازی خود عبور نکرده یعنی به برجام پایبند بوده است اما اینگونه نیست.

وی افزود: من نمی‌دانم که رئیس جمهور ترامپ چه تصمیمی درباره اعلام پایبندی ایران به برجام خواهد گرفت. این تصمیم خود اوست. این موضوع پایبندی ایران به برجام آنقدر که برخی تصور می‌کنند، ساده نیست. پایبندی ایران به برجام تنها به مسائل فنی توافق محدود نمی‌شود بلکه به یک دید وسیع در این باره نیاز است.

بن کاردین، سناتور ارشد دموکرات نیز در پاسخ به این ادعاها تاکید کرد که خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای اشتباه است و دولت باید بر مبنای واقعیات درباره تائید پایبندی ایران به توافق تصمیم‌گیری کند، نه با انگیزه‌های سیاسی.

باب کورکر سناتور جمهوری‌خواه نیز در این باره گفت که سخنان نیکی هیلی را تحولی برخلاف برجام نمی‌داند.‏

رئیس کمیته روابط خارجی سنا همچنین در سخنانی پر ابهام به شبکه سی‌ان‌ان گفت: هیلی تنها سازوکار قانونی اعلام پایبندی را که کنگره تائید کرده است، بیان کرد.


کد مطلب: 508911

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb8wbs8rhbg9p.uiur.html?508911

الف
  http://alef.ir