حمله جنگنده هاي آمريكا به ارتش سوريه/ روسيه: واشنگتن در حال تباني با داعش است

بخش بین الملل الف، ۲۸ شهريور ۹۵

28 شهريور 1395 ساعت 10:03


دولت سوریه و ارتش روسیه می‌گویند چهار فروند جنگنده آمریکایی عصر شنبه مواضع ارتش سوریه در نزدیکی فرودگاه دیر الزور را هدف قرار داده‌اند.این عملیات در حالی صورت می‌گیرد که بر اساس توافق مسکو - واشنگتن، در سوریه آتش‌بس برقرار است.

به گزارش تلویزیون دولتی سوریه، جنگنده‎های آمریکایی ديروز (شنبه) مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی فرودگاه شهر دیرالزور بمباران کردند.

ارتش روسیه در بیانیه‎ای اعلام کرد که در این حمله هوایی بیش از ۶۰ نفر از نظامیان ارتش سوریه کشته شدند. در این حمله دستکم ۱۰۰ نفر هم زخمی شده‌اند.

ارتش سوریه عنوان كرد که جنگنده‌های آمریکایی مواضع نیروهای سوری در منطقه جبل الثرده واقع در جنوب فرودگاه دیرالزور را هدف قرار داده‌اند.

گروه موسوم به دیده بان حقوق بشر سوریه وابسته به معارضان ساعتی بعد اعلام کرد که تعداد کشته‌ها به ۸۰ نفر رسیده است. این گروه با این حال ادعا کرده است که نمی‌داند چه کسی این حمله را انجام داده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد ممکن است مواضع ارتش سوریه را در نزدیکی دیرالزور هدف قرار داده باشد.

ستاد فرماندهی مرکزی در این بیانیه تأیید کرده جنگنده‌های ائتلاف روز شنبه عملیاتی را در غزب دیرالزور آغاز کرده‌اند.

این بیانیه می‌افزاید: نیروهای ائتلاف تصور می‌کردند در حال حمله به یک موضع داعش هستند که از مدتها قبل آن را رصد کرده بودند.

پنتاگون ادعا کرده بلافاصله بعد از دریافت اطلاع از مقام‌های روسیه مبنی بر اینکه نیروهای ائتلاف احتمالا در حال بمباران مواضع ارتش سوریه هستند، این حملات را متوقف کرده است.

یک منبع نظامی به خبرگزاری روسی اسپوتتیک گفت ارتش سوریه کنترل فرودگاه نظامی در نزدیکی شهر دیرالزور را بعد از حمله نیروهای آمریکایی مجدداً به دست گرفت.

وزارت دفاع روسیه هم تائید کرد که در جریان حمله ائتلاف آمریکا به مواضع ارتش سوریه در نزدیکی فرودگاه دیرالزور، ۶۰ نفر از نیروهای سوری جان خود را از دست داده‌اند.

روس‌ها گفته‌اند که ۲ فروند جنگنده اف - ۱۶ و دو جنگنده ای - ۱۰ ارتش آمریکا در این عملیات حضور داشته‌اند.

ماریا زاخاروف، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نيز به شدت از حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه انتقاد کرده و گفته مسکو به این جمع‌بندی هولناک رسیده که واشنگتن در حال تبانی با گروه تروریستی داعش است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین گفت معارضان مسلح سوریه پس از اجرایی شدن توافق ‌آتش‌بس حملاتشان در سوریه را شدت بخشیده‌اند.

این نخستین بار نیست که هواپیماهای آمریکایی مواضع ارتش سوریه را بمباران می کنند. بمباران مواضع ارتش سوریه توسط هواپیماهای آمریکایی در آذرماه سال گذشته هم موجب کشته شدن ۴ نظامی سوریه ای و مجروح شدن ۱۲ نفرشد.


کد مطلب: 393216

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb8fbf0rhb95p.uiur.html?393216

الف
  http://alef.ir