پنهان‌کاری اوباما درباره مبادله زندانیان ایران و آمریکا

6 ارديبهشت 1396 ساعت 17:00


رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به اینکه اوباما با پنهان‌کاری،برجام را به جامعه آمریکا فروخت، از وزارت خارجه و دادگستری این کشور خواست تا تحقیقات درباره مبادله زندانیان ایران و آمریکا را از سر بگیرد.
به گزارش فارس، پایگاه خبری پالیتیکو در یک گزارش تحقیقی مفصلی در روز دوشنبه هفته جاری که بازتاب گسترده‌ای در محافل کارشناسی آمریکا داشت نوشته دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا تمامی موارد مربوط به مبادله زندانیان بین تهران و واشنگتن در دی‌ ماه سال 1394 را علنی نکرده و درباره آن پنهان‌کاری کرده است.
پالیتیکو مدعی شد اوباما در دی‌ماه سال 1394 هنگام اعلام مبادله زندانیان گفته که هیچ یک از زندانیان ایرانی که به موجب توافق دو جانبه با ایران آزاد می‌شوند به جرائم مرتبط با «تروریسم» یا سایر جرائم مرتبط با آن متهم نشده بودند اما تعدادی از این زندانیان بر خلاف ادعای مقام‌های کاخ سفید، توسط مقام‌های وزارت دادگستری خود آمریکا به انتقال قطعات الکترونیکی قابل کاربست در موشک‌‌های کروز و موارد مشابه متهم شده بودند.
«اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از وزارت خارجه و وزارت دادگستری این کشور خواست تا تحقیقات درباره شبکه‌های قاچاق تسلیحات ایران که دولت اوباما به صورت «احمقانه آن را رها کرده بود» از سربگیرند.
رویس در نامه‌ای که در اختیار نیویورک پست قرار گرفته  است، خواستار هدف قرار دادن افرادی شد که به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران کمک کرده‌اند.
وی همچنین خواستار باز شدن مجدد پرونده‌هایی قضایی آن دسته از ایرانیانی شد که دولت اوباما برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، آنها را نادیده گرفت.
رویس در نامه خود به «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه و «جف سشنز» دادستان کل آمریکا نوشت: «ما امیدواریم که امکان بازگشایی پرونده‌هایی که به اشتباه به تأخیر افتاده است مورد ارزیابی قرار گیرد».
این اظهارات رویس بعد از آن مطرح شد که پولتیکو مدعی شد که اوباما پرونده‌های جنایی علیه 14 پناهده را متوقف کرده است و هفت تبعه ایرانی را به منظور تضمین آزادی شهروندان آمریکایی که در ایران بازداشت بودند، آزاد کرده است.
رویس در نامه خود نوشت: «نیازی به گفتن نیست که دولت اوباما ظاهراً خسارات جدی به امنیت ملی ما وارد کرده است».


کد مطلب: 466017

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb80bazrhb0gp.uiur.html?466017

الف
  http://alef.ir