یک مسئول: کاش مسئولان هم بسوزند!

19 اسفند 1394 ساعت 7:46


میهمان پرچالش روز گذشته شورای شهر تهران محمدجواد فاطمی، رئیس مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی بود که هم حرف‌های خودش و هم آمار و عکس‌هایی که با خودش آورده بود جلسه و اعضا را تکان داد.

به گزارش شرق، او با اشاره به اینکه سالانه بین ١٥٠ تا ١٨٠‌ هزار نفر در کشورمان می‌سوزند، گفت: امیدوارم مسئولان درد و رنج بیماران سوخته‌شده را درک کنند و فکری به حال آنها بکنند. سوختگی یک مشکل جهانی است و در رده چهارم صدمات بعد از تصادفات، افتادن از بلندی و دعوا و منازعات قرار می‌گیرد. سوختگی هر ساله باعث مرگ حدود ٢٧٠‌ هزار نفر در سراسر جهان می‌شود و این در حالی است که سالانه در ایران حدود ١٥٠‌ هزار نفر می‌سوزند و حدود ٣٠‌ هزار نفر بستری می‌شوند که از این میزان سه ‌هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند؛ یعنی همین حالا که ما اینجا نشسته‌ایم، به‌طور روزانه ١٠ نفر در کشور بر اثر سوختگی فوت می‌کنند و همه اینها جدای از بیمارانی است که در اثر سوختگی تبدیل به افرادی معلول و ازکارافتاده می‌شوند و دیگر حتی خودشان هم نمی‌توانند خودشان را تحمل کنند.

او گفت: در ایران در سال ١٩٩٠، سوختگی، دهمین علت زودهنگام مرگ افراد در کشور بود که الان به هشتمین علت رسیده است و درواقع ما دو پله سقوط کرده‌ایم، ضمن اینکه در شاخص دالی (زنده‌ماندن هریک نفر از دو نفر بر اثر سوختگی) رتبه بیستم را در دنیا داریم. باید برای هر درصد از سوختگی، حدود پنج ‌میلیون تومان هزینه پرداخت کرد به‌طوری‌که در هیچ‌کدام از بیماران سوخ