ساختاری که با حرارت منقبض می‌شود

5 آبان 1395 ساعت 23:57


گروهی از مهندسان با استفاده از چاپ سه بعدی، ساختاری ستاره ای شکل از مواد معمولی درست کرده اند که با حرارت منقبض می شود.

 
به گزارش ایرنا، تقریبا تمامی مواد جامد، از لاستیک و شیشه گرفته تا گرانیت و فولاد با حرارت منبسط می شوند، اما در موارد بسیار نادر، برخی مواد مخالف این رویه ترمودینامیکی عمل کرده و با حرارت منقبض می شوند.
برای مثال آب سرد زمانی که بین صفر و 4 درجه سلسیوس گرم شود قبل از انبساط ، منقبض می شود.
اکنون محققانی از جمله از موسسه فناوری ماساچوست و دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ماده دیگری به این طبقه از مواد که با حرارت منقبض می شوند، اضافه کرده اند.
این محققان به ریاست نیکولاس فانگ استادیار مهندسی مکانیک در موسسه فناوری ماساچوست، یک ساختار کوچک ستاره ای شکل از سازه های متصل شونده یا 'ترسس' از جنس مس و مواد الاستیک درست کرده اند.
این ساختارها که هر کدام به اندازه یک حبه قند هستند، زمانی که حدود 540 درجه فارنهایت (282 درجه سانتی گراد) گرم می شوند، به سرعت منقبض می شوند.
هر ساختار ترسس از یک ماده معمولی ساخته شده که با گرما منبسط می شود. محققان متوجه شدند که این ترسس ها زمانی که در یک معماری خاص مرتب می شوند می تواند ساختار را به سمت داخل بکشند و باعث شوند که مانند یک کُره 'هوبرمن' ، کوچک شوند.
کُره هوبرمن یک توپ اسباب بازی است که از سازه ها و مفاصل قابل اتصال به یکدیگر، ساخته شده است.
محققان این ساختارها را فراماده (متامتریال) در نظر می گیرند. فرا ماده، مواد کامپوزیتی هستند که آرایش عجیب و غریب آنها اغلب موجب بروز خواص متضادی می شود که معمولا در طبیعت یافت نمی شوند.
محققان نتیجه مطالعه خود را در مجله Physical Review Letters منتشر کردند.


کد مطلب: 407067

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb0zbazrhbggp.uiur.html?407067

الف
  http://alef.ir