تیلرسون: روسیه بین ما یا ایران و سوریه یکی را انتخاب کند/ پایان حکمرانی اسد نزدیک است

22 فروردين 1396 ساعت 15:36


وزیر خارجه آمریکا در نشست گروه 7 گفته که روسیه باید از بین ائتلاف با آمریکا و متحدانش یا ائتلاف با بشار اسد، ایران و حزب‌الله، یکی را انتخاب کند.

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که برای نشست گروه 7 در ایتالیا به سر می‌برد، قرار است پس از این نشست به مسکو سفر و با همتای روس خود دیدار کند.

او امروز سه شنبه پس از نشست گروه 7 مواضع آمریکا علیه ایران، سوریه و حزب‌الله لبنان را تکرار کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، تیلرسون گفته که روسیه باید بین ائتلاف با آمریکا و متحدانش و ائتلاف با بشار اسد، ایران و حزب‌الله، یکی را انتخاب کند.

وزیر خارجه آمریکا درباره نظر گروه 7 درباره سوریه گفت که «برای همه ما روشن و واضح است که دوران حکمرانی خانواده اسد در حال به اتمام رسیدن است».

این ادعای وزیر خارجه دولت دونالد ترامپ در حالی مطرح شده که مقامات آمریکایی به دنبال تعرض نظامی اخیر به سوریه، بارها بر «تغییر رژیم» و لزوم کنار رفتن بشار اسد سخن گفته‌اند.

او همچنین در ادامه اتهام زنی‌های غرب درباره حمله شیمیایی در «خان شیخون» هم ادعا کرد: «ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم چنین موضوعی تکرار شود».

تیلرسون ادامه داد: «ما می‌خواهیم رنج مردم سوریه پایان یابد. روسیه می‌تواند بخشی از این آینده باشد و در آن نقشی مهم ایفا کند و یا اینکه ائتلاف و اتحادش با این گروه(اسد، ایران و حزب‌الله) را حفظ کند. البته از نظر ما، حفظ این اتحاد و ائتلاف در مدت طولانی‌تر، به نفع روسیه نیست».

تیلرسون درباره ادعای رو به اتمام بودن حکمرانی خانواده اسد(شامل حافظ و بشار اسد) در سوریه اینطور مدعی شد: «اینکه این موضوع(حکمرانی اسد) پایان می‌یابد و اینکه دوره انتقالی چطور انجام شود، از نظر ما برای پایداری و ثبات در یک سوریه یکپارچه، می‌تواند خیلی مهم باشد و به همین دلیل است که ما درباره چگونگی این موضوعات، پیش فرضی ارائه نمی‌دهیم».

وزیر خارجه آمریکا درباره مذاکرات روسیه، ترکیه و ایران و فرایند آستانه هم اظهارنظر کرد.

تیلرسون ضمن استقبال از حصول آتش بس پایدار در سوریه گفت: «تا به امروز، آستانه به پیشرفت زیادی حاصل نکرده است».


کد مطلب: 461364

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcb08baarhb0fp.uiur.html?461364

الف
  http://alef.ir