متن و حاشیه حضور وزیر خارجه در مجلس؛

وقتی ظریف عصبانی می شود/ اعتراض مجلس به کریمی قدوسی/ اقای وزیر عذرخواهی کرد+‌صوت

بخش سیاسی الف‌،‌ 11 مهر 95

11 مهر 1395 ساعت 14:28


نماینده مردم مشهد با طرح سه سوال از محمدجواد ظریف تلاش کرد فضای مجلس نهم را در مجلس دهم زنده کند اما اکثریت نمایندگان با او همراه نشدند.

در جلسه علنی امروز مجلس چهار سوال از وزیر امور خارجه مطرح شد. اولی موضوع اقتصادی داشت و سوال محمدرضا پورابراهیمی بود. مشروح مذاکرات صورت گرفته درباره این سوال را می توانید اینجا بخوانید. اما سه سوال بعدی که رویکرد دیپلماسی داشت را جواد کریمی قدوسی از محمد جواد ظریف مطرح کرد تا حال و هوای مجلس نهم در مجلس دهم زنده شود. البته تلاش او همانند مجلس قبل با اقبال سایر نمایندگان همراه نشد.

اولین سوال ملی این بود که چرا تنظیم گزارش سه ماهه وزارت خارجه به کمیسیون امنیت ملی در موضوع اجرای مفاد برجام به دور از واقعیت بود؟ سوال ملی دوم جواد کریمی قدوسی از محمدجواد ظریف این بود که چرا در رسانه های خارجی رسما با موضوع علت مخالفت با برگزاری نمایشگاه افسانه‌ای هولوکاست مخالفت کرده است؟ سوال سوم او نیز اینگونه طرح شد: تغییر معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه در شرایط حساس منطقه چرا صورت گرفته است؟

امیرعبداللهیان مشکل خانوادگی داشت

محمد جواد ظریف در پاسخ به سوالات کریمی قدوسی اظهار کرد: این سه سوال را به ترتیب کوتاه بودن پاسخ عرض می کنم،‌ درباره تغییر آقای امیر عبداللهیان،‌ کمترین تغییر در وزارت خارجه صورت گرفته است. چرخش نیرو در وزارت خارجه واقعیت بدیهی است. بنا بود ایشان سفیر ایران در کشور مهم عمان تشریف ببرند،‌ همه تشریفات صورت گرفته و معاون بعدی انتخاب شده بودند، اما ایشان به دلیل مشکلات خانوادگی تصمیم گرفتند به ماموریت نروند.

وی تاکید کرد: این توهین به وزارت خارجه نیست،‌ توهین به کل نظام است که یک مقام با فشار خارجی ها عوض بشود.

نمایشگاه هولوکاست به نفع رژیم صهیونیستی است

وی درباره سوال بعدی اظهار کرد: در مورد هولوکاست،‌ اعتقاد شخصی من این است که این موضوع به نفع مظلوم نمایی رژیم غاصب صهیونیستی است و کمک به مردم ظلوم فلسطین نیست. ضمنا من برگزاری نمایشگاه را محکوم نکردم. بلکه گفتم در آن شرکت نمی کنم و تاکید کردم که این نمایشگاه مربوط به نظام نیست بلکه مربوط به بخش غیر دولتی است.

مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟


ظریف درباره سوال برجامی کریمی قدوسی نیز اظهار کرد: آنچه که ما گزارش دادیم گزارش همه واقعیات است. یعنی برجام توانسته حق هسته ای ایران را در شورای امنیت به رسمیت بشناسد و شورای امنیت از بقیه کشورها بخواهد که با ایران همکاری کند.

ظریف با تاکید بر اینکه وزارت خارجه در کمال صداقت همه موضوعات مرتبط با برجام را در گزارش آورده است،‌ گفت: اگر بیمه ایران باز شده،‌ نباید بگوییم؟ اگر فروش نفت به قبل تحریم برگشته نباید مردم را خوشحال کنیم؟ آیا مردم ما نباید احساس کنند که بر اساس مقاومت و ایثار خودشان و نه کاری که ما کردیم، بر اثر حضورشان در پای صندوق های رای توانسته اند حربه تحریم را بی اثر کنند؟

وی تاکید کرد: نطنز و فردوی ما باز مانده و اراک ما به عنوان آب سنگین ادامه فعالیت می دهد. مگر هدف برجام حفظ عزت ایران نبود؟

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه در کنار اینها بدعهدی ها را هم گزارش دادیم، اظهار کرد:‌ وزارت خارجه یک دستگاه اجرایی است. هیات اجرایی برجام فراتر از وزارتخانه است و وزیر تنها یک عضو آن هیات است و نظارت می کند. امیدوارم کماکان بتوانیم به همکاری همه دستگاه های نظام شرایط را رو به گشایش پیش ببریم.

وی گفت: امروز هیچ منعی برای مبادلات تجاری ما وجود ندارد. با بدعهدی های آمریکا برخورد می شود و ما در این برخورد تنها نیستیم. تا حدی که آقای کری هر روز درمیان مجبور می شود بگوید که ما به تعهدات خود پایبند هستیم. این تغییر کیفی در شرایط ایران در مناسبات بین المللی است.

پس از اتمام بخش اول سخنان ظریف،‌ صدای احسنت گفتن نمایندگان بلند شد.

برجام گوساله سامری بود

سپس نوبت به کریمی قدوسی رسید. این نماینده در توضیح سوالش اظهار کرد: توافق برجام جزوی از یک طرح جامع بود که آثار سوء آن طولانی مدت است اگر انها را بی اثر نکنیم. روز اجرای برجام قرار بود روز برداشته شدن همه تحریم ها بود. اما دشمنان ایران نقشه های شوم دیگری مثل برجام دو، ‌سه و چهار را در ذهن داشتند.

وی اظهار کرد: در این گزارش ایشان عمدتا بخش های برجام بازخوانی شده بود. انتظار این بود که موارد نقض برجام و بدعهدی های امریکایی ها را به صورت شفاف به مجلس می گفتند تا مجلس به کمک وزارت خارجه بیاید.

او برجام را به گوساله سامری تشبیه کرد و گفت: راهبرد دشمن در این عرصه و زمان راهبرد مقابله با جبهه حق از دروازه برجام به زعم خودش بود. راهبرد دشمن و شیطان بزرگ و صهیونیسم جهانی از اجرای برجام،‌ خلق گوساله سامری در این عصر بود تا جریان توحیدی و انقلابی موثر ملت ایران را دچار انحراف کند و امید ملت مسلمان ایران را از نگاه به درگاه الهی به نگاه دروازه دهکده جهانی که کدخدای آن شیطان بزرگ است،‌ معطوف کند.

کریمی قدوسی گفت: راه مبارزه با گوساله سامری در عصر حضرت موسی،‌ آتش زدن گوساله بود و راه حل نهایی ما در این عصر اقدام مقابله به مثل در برابر نقض برجام است و اجرای فرامین ولی امر مسلمین و اجرای قانون مجلس است و اگر سرانجام اگر باز هم نقض کردند، ملت ایران در روز موعود برجام را به آتش بکشند.

وی تاکید کرد: امام ما فرمودند پشتیان ولایت فقیه باشید، به مملکت شما آسیب نمی رسد. امروز با گذشت یک اربعین از عمر انقلاب اسلامی، کارآمدی ولایت مطلقه اسلامی برای ملت ما به ایمان عمومی تبدیل شده است. راهبرد نرمش قهرمانانه مقابل راهبرد به زانو درآوردن انقلاب اسلامی بود. استراتژیست این راهبرد، کسی بود که گفت من یک انقلابی ام،‌ من یک دیپلمات نیستم. او قهرمان واقعی این ملت در عصر غیبت در مقابله با سامری های زمانه است.

در این زمان، علی مطهری به عنوان رئیس جلسه به کریمی قدوسی تذکر داد که در موضوع سوالاتش صحبت کند.

کریمی قدوسی در ادامه گفت: شیطان بزرگ در این مذاکرات، با یک راهبرد و سه استراتژی برای مقابله از دروازه برجام برآمد. یک تضعیف نفوذ کلام ولایت فقیه در داخل و سطح منطقه. دوم، تضعیف و تعطیل کردن فرهنگ مقاومت در منطقه با اولویت حذف سپاه پاسداران،‌ حذف حزب الله، حذف حشد الشعبی در عراق و سوریه،‌ حذف وفاق در بحرین و انصارالله در یمن بود. سه، فراهم کردن مقدمات تغییرات راهبردی در بازنگری قوانین اساسی جمهوری اسلامی بود.

وی سپس به فواید برجام اینگونه اشاره کرد: تمام شدن دوران بهانه گیری که می گفتید تا تحریم هست کاری پیش نمی رود،‌ پایان دوران پرهزینه مذاکرات، افزایش آگاهی ملت در شناخت دقیق تر دشمن. در ازای این دستاورد صنعت هسته ای ما در حد نمادین باقی ماند. تولیدات صنعت هسته ای ما متوقف شد.

کریمی قدوسی افزود: اقای ظریف و روحانی برای اجرایی شدن برجام وعده های زیادی می دادند اقای روحانی می گفتند که برجام اجرا شود، مشکل آب،‌ بیکاری، محیط زیست و... حل می شود. آقای ظریف هم گفته بودند با برجام همه درگاه های بانکی اروپایی به روی ایران باز می شود. کل تحریم ها ایالات متحده از روز اجرا متوقف می شود، در حالی که در گزارش ایشان متوجه نقض عهدها می شویم.

نماینده مجلس ادامه داد: خود ایشان هم امروز در سازمان ملل گفتند که آمریکا به جز یک امضا پای برجام کاری نکرده است. در حالی که ملت ایران به تمام وظایف خود عمل کرده است.

کریمی قدوسی قصد داشت در این لحظه سخنان خود را قطع و بقیه سخنانش را در بخش دوم بگوید اما مطهری به او تذکر داد که او درباره دو سوالش هیچ سخنی نگفته و وقت صحبت کننده ها را نمی توان به بیشتر از دو بخش تقسیم کرد. بنابراین او باید سایر سوالاتش را نیز توضیح دهد تا ظریف بتواند به همه آنها پاسخ دهد.

سخنان خصوصی سرمدی و امیرعبداللهیان به ادعای کریمی قدوسی

نماینده سوال کننده از وزیر امور خاجه درباره سوال دیگرش نیز اظهار کرد: آقای سرمدی معاون آقای ظریف به آقای امیرعبداللهیان می گوید ما می خواهیم یک شو اجرا کنیم،‌ تا به این وسیله به منطقه پیغام بدهیم که سیاست های ما در منطقه مورد بازنگری واقع می شود. این حرف مستند است.

وی تاکید کرد: جابجا کردن یک مسئول،‌ به لحاظ قانونی اختیار آقای وزیر است،‌ در این بخش حرفی نداریم اما در این شرایط برداشتن فردی که در عرصه مقاومت منطقه اینگونه موثر واقع می شود،‌ نوعی برداشتن موانع از سر راه برجام دو است.

وی درباره سوالی درباره نمایشگاه هولوکاست نیز گفت: چه دلیلی دارد اقای ظریف در برگزاری نمایشگاه خودجوش و مردمی هولوکاست اظهار نظر کند. این اقدامات به نفع رژیم صهیونیستی تمام می شود و نه برگزاری نمایشگاه های افسانه هولوکاست.

ظریف:‌ چطور به خودتان جرات می دهید در مجلس خلاف بگویید؟

پس از سخنان کریمی قدوسی و توضیحات او درباره سوالاتش، ظریف دوباره به پشت تریبون رفت. او این بار صدایش را کمی بلند کرده بود و لحنش عصبانی بود. ظریف اظهار کرد: من با همه احترامی که به آقای کریمی قدوسی دارم،‌ واقعا متاسفم که از تریبون مجلس شورای اسلامی به دنیا اعلام می کنند که وزیر خارجه ای که موظف است دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کند،‌ زمینه ساز تغییر سیاست جمهوری اسلامی در منطقه است. این حرف از هیچکس پذیرفته نیست. هیچکس چنین حقی را ندارد.

صوت

ظریف گفت: از شما تقاضا می کنم برای ملاحظات زودگذر و کوچک سیاست داخلی،‌ وجهه مبارز و انقلابی مناسبات خارجی جمهوری اسلامی در جهان را خدشه دار نکنید. اگر کسی آب به آسیاب دشمن ایران و انقلاب اسلامی می ریزد کسانی هستند که در پیگیری سیاست های نظام تردید می کنند.

در این زمان دوباره صدای احسنت گفتن برخی از نمایندگان در صحن علنی مجلس شنیده می شد.

وزیر امور خارجه بیان کرد: کدام شخص جرات دارد مقاومت اسلامی که سند افتخار این نظام است را زیر سوال ببرد؟ من خوشحالم که مسئول مقاومت و نه جنابعالی از بنده تشکر می کند. خوشحالم که برداران بزرگوارم قاسم سلیمانی،‌ حسن نصرالله و رمضان عبدالله هر روز در تماس با من از سیاست های ایران تشکر می کنند.

او گفت: چه کسی از صحبت خصوصی سرمدی و امیرعبداللهیان به شما گزارش داده است؟ چگونه به خودتان جرات می دهید در صحن مجلس خلاف بگویید؟ من برای حفظ احترام همکارانم سکوت می کنم و اجازه نمی دهم هیچ کدام از همکارانم مورد سوال قرار بگیرند. هیچ کسی حق ندارد در مورد یک کارگزار سیاست خارجی جمهوری اسلامی به ما توصیه بکند، به شما هم اجازه نمی دهیم چنین تهمتی را به سیاست خارجی ایران بزنید.

وی گفت: با این تهمت ها، به دشمن اجازه می دهید جرات لاطائلات گفتن پیدا کند، امکان ندارد ما برای پیام دادن به این و آن، نسبت به تغییر همکارانمان اقدامی بکنیم. سیاست ما براساس اصول انقلاب است. سیاست انقلابی ماست که این امکان را فراهم کرده که به عنوان یک قدرت نوظهور در جهان کنونی حضور پیدا کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بیان کرد: سیاست خارجی ما بر اساس اصول انقلاب است. این اصول کشور را توانمند ساخته و کشور را در عرصه بین المللی فعال کرده است.

وی گفت: جهان کنونی جهان مبارزه و تقابل ایده هاست. جهان قدرت معنایی است. قدرت معنایی ایران از باورها به مقاومت مردم نشات گرفته است. این باورها را خدشه دار نکنید. مردم ما مبنای قدرت ماست.

ظريف در رابطه با موضع گيري آمريكا در برابر ايران پس از برجام گفت: شما نگاه كنيد هر روز وزير خارجه آمريكا در برابر موجي از انتقاد در آمريكا قرار دارد كه تو تبديل به فروشنده سيار ايران شده اي. اين افتخار ملت ما است كه حكومتي كه هر روز براي ارتباط با ايران، هزينه تعيين مي‌كرد، الان بگويد كه من تحريمي در برابر تصميمات برجام نگذاشته‌ام.

وي افزود: ما اين ها را به عنوان نقاط قوت رهبري و نظام بشناسيم. ما كمال قدرت و شجاعت در برابر زياده خواهي ايستادگي ميكنيم اجازه نخواهيم داد، ما در به طرف مقابل گفته ايم كه ما اين تصميم را نگرفته ايم و قصد نداريم در حوزه هاي ديگر وارد مذاكره شويم و بايد تعهدات هايتان را برعهده بگيريد. ما اينگونه با طرف مقابل حرف ميزنيم چرا نشاني اشتباه ميدهيد، هيچ گاه در حمايت از حقوق مردم ايران كوتاه نيامده ايم و نخواهيم آمد.

کریمی: اين روش آقاي ظريف براي فرار از پاسخگويي است

كريمي قدوسي سخنانش را در دو بخش بیان کرد. او وقتي دوباره پشت تريبون مجلس قرار گرفت خطاب به مطهری گفت شما به عنوان رئيس جلسه، تذكري به آقاي ظريف نداريد؟ كه مطهري گفت «شما بفرماييد من بعدا عرض مي كنم.» اما قدوسي مجددا تأكيد كرد كه «شما رئيس هستيد، حفظ حرمت مجلس بر هيئت رئيسه واجب است.» و باز هم مطهري در جواب درخواست با طعنه او گفت: شما بفرماييد من بعدا ميگ ويم.

سرانجام كريمي قدوسي به بيان اظهاراتش پرداخت و خطاب به ظريف گفت: من متاسفم كه يك ديپلمات ارشد اين گونه با عصبانيت جواب نماينده ملت را با الفاظي كه نمي خواهم بگويم اما در شان خودشان بود به ما گفتند. من طبق قانون سئوال مي كنم، ‌قانع مي شوم يا نمي شوم. همكاران من هم به جاي احساسي شدن دقت كنند و فردا نوبت شما هم مي رسيد. اينجا خانه ملت است بايد بيايند پاسخ بگويند. اين روش آقاي ظريف براي فرار از پاسخگويي است.

وي افزود: بنده ۱۵ بند براي آنچه كه به سرمان آمده است، بيان مي‌كنم. اينكه چرا اينجوري شد را مي‌گويم. اولين اشتباه عدم توجه به استحكام دورني نظام بود كه در قدم اول تمام مشكلات فرهنگي، اقتصادي را به تحريم ها مرتبط دانستيد. همه اميد خود را به دستان دشمن و وعده هاي شيطان بزرگ در برجام آن هم با قولهاي شفاهي بستيم. خطا بود كه در ابتداي مذاكرات تيم مذاكره را ضعيف بستند،‌دشمن حداقل با تيم صد نفره قوي وارد شد، تيم آقاي ظريف ضعيف بود و بعدا با تذكراتي كه داده شد چند متخصص به آنها اضافه شد كه دو نفر از آنها جاسوس و افراد دو تابعيتي از آب درآمدند.

كريمي قدوسي در ادامه صحبت‌هايش به جيسون رضاييان اشاره كرد و گفت: در جايي گفتند ما توانستيم از تيم آنها در تيم مذاكره كننده استفاده كنيم نتيجه اين شد قبل از هر كاري امثال جيسون رضاييان ها خبرها را به تيم مقابل مي‌دادند. شما روي همه تحريم ها پافشاري نكرديد اين خط قرمز نظام بود. شما مي‌گفتيد كه آمريكا قبول نمي‌كند تحريم هاي اوليه را لغو كند. تحريم دلار جز تحريم هاي اوليه بود، حال برجام اجرا شده است شما با علم به اين قضيه شاهد هستيد اموال مردم ايران آزاد نشده است.

اين نماينده منتقد برجام تأكيد كرد: پس از عقب نشيني از خطوط قرمر آمديد، گفتيد ما تپه هايي را گرفتيم و نتوانستيم قله اي را بگيرم و براي مهندسي افكار عمومي اسمش را گذاشتيد جا به جايي خطوط قرمز. اشتباه بود كه با دشمن قسم خورده اسلام با ديپلماسي لبخند، ‌نشستن روي ويلچر و قدم زدن كنار درياچه حرف زديد. گفتيد براي كم كردن شر دشمن با او وارد تعامل شديد نه پهن كردن فرش قرمز. آزاده اي به من گفت كه يك خاطره به آقاي ظريف بگوييد، روزي صدام اسراء را جمع كرد،‌خودش تلاش كرد تا ما بخنديم تا اين تصوير را پخش كند،‌ اما هيچكدام از ما لبخند نزديم، حال به آقاي ظريف بگوييد چگونه در برابر دشمن صداي خنده اش بلند بود و وقتي به ما مي‌رسد عصباني است.

نماينده مردم مشهد ادامه داد: آقاي ظريف شما اگر مي‌توانيد پوست خود را از گوشتتان را جدا كنيد مي‌توانيد دموكرات ها ،‌جمهوري خواه ها را از رژيم صهيونيستي جدا كنيد. آقاي ظريف خطاي راهبردي بود كه آمريكايي هايي كه از اول جز مذاكره كننده نبودند و با خواهش به ميز مذاكره آمدند، ‌به آنها آنقدر ميدان داديد كه آخر مذاكره ۵+۱ به مذاكره ۱+۱ تبديل شد. در مذاكرات ملت ايران مقتدر را به عنوان ملتي كه محتاج به مذاكره شده است نشان داديد. آن گاه كه دشمن از شما خواست قلب راكتور اراك را با سيمان پر كنيد بايد متوجه اشتباه مي‌شديد. اشتباه بود كه مي‌گفتيد همه چيز محرمانه است و ملت را نامحرم فرض كرديد و انگليس و نتانياهو را محرم فرض كرديد.

اين نماينده جبهه پايداري در مجلس دهم با اشاره به مذاكرات انجام شده در دوره سعيد جليلي گفت: شما راه رفته در گذشته مذاكرات را به فراموشي سپرديد و از تجربه مذاكرات گذشته درس نگرفتيد.

تذکر مطهری به کریمی قدوسی

در ميان صحبت هاي كريمي قدوسي، مطهري در سمت رئيس مجلس وارد شد و گفت: آقاي كريمي شما بايد به سه سئوال خود توضيح دهيد كه مدعي هستيد گزارش وزارتخارجه به دور از واقعيت است و يكي هم تغيير معاون عربي وزارتخارجه را مطرح كنيد. كه البته تغيير معاون عربي يك كار اجرايي است كه حالا سئوال است كه نماينده حق دخالت دارد يا نه، اجازه دهيد.

وي در پاسخ به اين تذكر مطهري گفت كه« سئوال در دست من است و مي‌توانم هر جور كه مي‌خواهم حرف بزنم.» و مطهري در نيز در واكنش به او اظهار كرد: هر جور كه نه. شما بايد در مورد سئوال صحبت كنيد. شما مي‌گوييد اصل برجام اشتباه است. اين بحث ديگري است. شما شعار مي‌دهيد.

خطا بود که در برابر آمریکایی ها و اروپایی‌ها ضرب الاجل تعيين نكرديد

كريمي پس از بگو و مگوي مختصر با مطهري به ادامه صحبت‌هايش پرداخت و گفت: بلا سر ملت ايران آمده است،‌ دانشمندان ما را آواره كردند كه تحريم ها را بردارند ما ميخواهيم كاري كنيم كه خانه ملت گريبان دشمن را بگيرد. ما قصدمان آقاي ظريف نيست. من در مورد سه سئوال حرف ميزنم و دارم در مورد برجام نظر ميدهم. شما نبايد در جايگاه هيئت رئيسه گرد و غبار كنيد كه مردم نفهمند من چه ميگويم. نميشود كه هر جور كه ميخواهيد جلسه را اداره كنيد. من در موضوع صحبت ميكنم و شما هم بايد گوش كنيد.

اين نماينده مجلس افزود: آقاي ظريف اشتباه بود كه بعد از اجرايي شدن برجام، وقتي جلوي چشم تمام آمريكايي ها و اروپايي تعهد را نقض كردند اما شما فرياد برنياورديد و ضرب الاجل تعيين نكرديد. خطا بود پس از اجرايي شدن برجام كه دشمن نقض عهد كرده بود، شما را به شو و بازي ورود هيئت هاي خارجي سرگرم كردند ولي عملا آمريكا به شركت هاي خارجي اجازه نميدهد كه با كشور ما كار كنند. آنجا كه در توافق ژنو يك آمريكايي ها قول دادند هواپيما بدهند و... ما هم غني سازي را تعليق كنيم اما انجام نداند و چرا شما تضمين قطعي نگرفتيد؟

وي معتقد است كه «اشتباه بود كه بر لغو تحريم ها پافشاري نكرديد، چشم شما به دست دشمن خيره شد و به وعده توخالي دشمن دلخوش كرديد. نمونه يك توافق خوب كه در همين دوره اتفاق افتاد كه يك تيم انقلابي به پشت ميز مذاكره با آمريكا رفت و موفق شد حق ايران در قرار داد نظامي با آمريكا با سودش كه يك ميليارد و ۷۰۰ ميليون دلار بود بازگرداند. يك سند آورد و ۲۰ زنداني را نجات داد و بانك سپه را از تحريم هم نجات داد. تا اين اتفاق ها نيفتاد جيسيون رضاييان آزاد نشد.اگر از همان اول خطوط قرمز كاملا رعايت ميشد، مذاكره به نتيجه ميرسيد و مشكلات حل شده بود،‌دارايي ها آزاد شده بود. اين هنوز آغاز راه است. از اين به بعد مسائل مهمي را شاهد خواهيم بود. اطاعت از ولي فقيه اگر كامل و جامعه بود امروز نمي‌امديد تا بگوييد كه ما امديم مذاكره كنيم كه سايه شوم جنگ را دور كنيم. چرا بايد كسي بيايد و در اين زمان در ادامه تهديدها و فشار قطعنامه صحبت از محدود شدن توان موشكي ما داشته باشد. »

كريمي قدوسي همچنان ظريف را مورد خطاب قرار داد و گفت: آقاي ظريف من در كميسيون هم گفتم كه ما امروز موافق اجرايي شدن برجام هستيم چون تمام پيش پرداخت ها را اداده ايم. امروز ما ميخواهيم شما و دولت را كمك كنيم كه حق مردم را بگيرد. شما متاسفانه براي گرد و غبار برپا كردن استاد هستيد. من وظيفه خود را انجام دادم و ملت به رايي كه نمايندگانشان ميدهند نگاه كنند. ما درخواست راي گيري داريم نه براي ظريف و روحاني، بلكه ميخواهيم اين راي فريادي باشد بر سر دولت هايي كه برجام را نقض كردند و قانع نشدم و بايد راي گيري شود.

تذکر مطهری به ظریف

مطهري پس از پايان صحبت‌هاي كريمي قدوسي به وزيرامورخارجه به دليل كلماتي كه توهين به مجلس تلقي ميشد،‌تذكر داد و گفت: تحث تاثير فضاي جلسه، برخي كلمات از دكتر ظريف هم صادر شد كه احيانا تحقير مجلس تلقي ميشد،‌كلماتي نبايد استفاده شود كه موجب تحقير مجلس شود.

وي افزود: جمله اي را ظريف فرموند كه «براي حفظ احترام اجازه نخواهم داد هيچ يك از همكارانم در صحن مجلس مورد سئوال قرار گيرد.» بايد بگويم كه هر نماينده اي آزاد است كه از مسئولان سئوال كند. به هر حال ما اين ها را سهو لسان مطرح ميكنيم و نيمخواهيم بگوييم عمد داشته اند. به هر حال نيت افراد در طرح سئوال هم نبايد موضوعيت داشته باشد كه اين سئوال كننده چه نيتي دارد، هر نيتي داشته باشد او آزاد است كه حرفش را بزند.،‌چون نماينه سئوال ميپرسد. آقاي ظريف هم يادداشتي نوشتند كه اگر صحبت هاي بنده را به دقت گوش كنيد،‌ بنده توهيني نداشتم و به هر حال اگر برداشت توهين شده استاز نمايندگان عذرخواهي ميكنم.»

پس از اين صحبت هاي مطهري ظريف پشت تريبون مجلس رفت و گفت كه« بنده قصد توهين نداشتم براي همه نمايندگان احترام قائل هستم و آنچه قصد داشتم اين بود كه گراي به دشمن ندهيم.»

در انتهای این مذاکرات، کریمی قدوسی اعلام کرد که از پاسخ ظریف قانع نشده است و پاسخ ها را به رای مجلس گذاشت، اما نمایندگان در جلسه علنی با ۱۳۵ رای از مجموع ۲۵۴ نفر سوالات مطروحه از سوی نماینده مشهد را وارد ندانسته و از پاسخ‌های وزیر امور خارجه قانع شدند.


کد مطلب: 398102

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcawaneu49no61.k5k4.html?398102

الف
  http://alef.ir