وال استریت ژورنال: امضای نخستین قرارداد خارجی بر اساس الگوی جدید با توتال/ شوی دولت برای موفق نشان دادن برجام

18 آبان 1395 ساعت 11:40


وال‌استریت ژورنال در گزارشی نوشت نخستین قرارداد خارجی بر اساس الگو جدید قراردادهای نفتی امروز با توتال در ایران امضا می‌شود که تلاشی برای موفق نشان دادن توافق هسته ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

به گزارش فارس، روزنامه وال استریت ژورنال طی گزارشی نوشت ایران در نظر دارد تا امروز یک قرارداد اولیه 6 میلیارد دلاری با توتال فرانسه امضا کند. این توافق نخستین سرمایه‌گذاری غربی‌ها در زمینه انرژی از زمان لغو تحریم‌ها در ایران به شمار می‌رود.

تحت این قرارداد، توتال و شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‌پی‌سی) و شرکت دولتی پتروپاس بخشی از میدان گازی پارس جنوبی را توسعه خواهند داد.

به نوشته وال‌استریت ژورنال، مشخص نیست که چه میزان از این سرمایه‌گذاری 6 میلیارد دلاری توسط شرکت توتال انجام می‌شود و با توجه به برقراری همچنان محدودیت‌های آمریکا، ساختار قرارداد با این شرکت چگونه خواهد بود.

این توافق با غول نفتی فرانسه می‌تواند، جلودار بازگشت شرکت‌های غربی بیشتر به صنعت عظیم ایران و یک گام رو به جلو برای اهداف افزایش تولید نفت و گاز ایران باشد.

یک مقام وزارت نفت ایران گفت این قرارداد هنوز پیش‌نویسی است که باید در 6 ماه آینده تکمیل شود اما این توافق سبب جلوتر بودن توتال و سی‌ان‌پی‌سی به نسبت رقبایشان می‌شود. هر دوی این شرکت‌ها پیش از خروج از ایران به علت تحریم‌ها، قراردادهایی برای توسعه میدان ارس جنوبی به امضا رسانده بودند.

روزبه علی‌آبادی، مشاوره ایرانی گلوبال گروس ادوایسر که به شرکت‌های خارجی کمک می‌کند تا به بازار ایران وارد شوند، معتقد است قرارداد با توتال بخشی از تلاش‌های حسن روحانی، ریاست جمهوری ایران برای نشان دادن موفقیت توافق هسته ای در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران در می 2017 است.

به نوشته این گزارش، قرارداد با توتال به ایران کمک خواهد کرد تا تولید گاز طبیعی خود را افزایش دهد.

این توافق، نخستین قرارداد یک شرکت غربی بر اساس الگوی قراردادهای جدید نفتی ایران ( (IPC است. این قراردادها هنوز منتشر نشده‌اند.


کد مطلب: 411629

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcau6nyo49n6i1.k5k4.html?411629

الف
  http://alef.ir