موتورسواران و عابران پیاده بیشترین تعداد کشته‌های سوانح ترافیکی

30 بهمن 1395 ساعت 8:55


رئیس پلیس راهور ناجا با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی بیشتر برای استفاده از موتورسیکلت، گفت: موتورسواران و عابران پیاده بیشترین تعداد کشته‌های سوانح ترافیکی در شهرهای بزرگ را تشکیل می‌دهند که یکی از عوامل مهم بروز سوانح ترافیک هستند.

به گزارش فارس به نقل از اداره اطلاع‌رسانی حوزه معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس، سردار تقی مهری در آیین پایانی هفتمین سمینار بین‌المللی کاهش سوانح و حوادث ترافیکی در شیراز، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم در کشور ما به‌عنوان یک مسئله اساسی و چالش، حوادث رانندگی است.

 وی بیان کرد: در دنیا برابر آمار سالانه بیش از یک‌میلیون و 250 هزار نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می‌دهند و بین 50 تا 55 میلیون نفر نیز مجروح می‌شوند.

مهری افزود: در ایران 19 میلیون خودرو و 12 میلیون موتورسیکلت وجود دارد و این آمار نشان می‌دهد که ما به ازای هر خانواده ایرانی بیش از یک وسیله نقلیه داریم.

رئیس پلیس راهور ناجا با تأکید بر اینکه حدود 9 درصد از جان‌باختگان کشور مربوط به استان فارس است، بیان کرد: در 9 ماهه امسال، فارس در بین استان‌های کشور بیشترین سهم کشته‌ها در حوادث ترافیکی را دارد.

مهری با اشاره به اینکه در دنیا به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه، 7.5 نفر جان خود را در حوادث رانندگی از دست می‌دهند و در ایران 5.7 نفر بوده است، تصریح کرد: در کشور ما موتورسیکلت‌سوارانی که تصادف می‌کنند و جان خود را از دست می‌دهند سهم بزرگی دارند و این افراد بین سنین 21 تا 50 سال هستند که حدود 51 درصد از کشته‌های کشور است.

رئیس پلیس راهور ناجا در پایان گفت: در حوادث رانندگی در درون شهرها، حدود 25 درصد از راکبان موتورسیکلت و بیش از 37 درصد از عابران پیاده کشته می‌شوند.

 در ادامه فرمانده انتظامی فارس بیان کرد: در حوادث ترافیکی 10 ماهه امسال، یک‌هزار و 180 نفر از شهروندان در این استان جان خود را از دست ‌داده‌اند که بیش از هفت درصد نسبت به مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

سردار احمدعلی گودرزی با اشاره به نقش مهم سایر دستگاه‌های دخیل در موضوع ترافیک و سوانح جاده‌ای، بیان کرد: آموزش و فرهنگ‌سازی اجتماعی می‌تواند در این راستا بسیار مشکل‌گشا باشد.

وی ارائه آموزش‌های مستمر توسط تمام نهادهای مرتبط با موضوع راهنمایی و رانندگی را مؤثر دانست و افزود: در استان فارس کیفیت راه‌ها و وسایل نقلیه نسبت به گذشته بهبود یافته است و باید مسائل مربوط به رانندگی ایمن، بیشتر از عوامل دیگر موردتوجه قرار گیرد.

در پایان به کسانی که موفق به ارائه مقاله برتر در این سمینار شده بودند، لوح تقدیر و جوایزی به‌رسم یادبود اهدا شد.


کد مطلب: 446595

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaoinym49nym1.k5k4.html?446595

الف
  http://alef.ir