حاشیه‌های چهارمین روز بررسی صلاحیت‌ها؛

موافقان نقش مخالف را بازی کردند/خواهش پروفسور کواکبیان از پزشکیان/ پای باباشاه هم به مجلس باز شد/ سهم یک وزیر در قتل دریاچه ارومیه/ دغدغه وزرا برای بیکار شدن نمایندگان مجلس

بخش سیاسی الف،‌ ۲۸ مرداد ۹۶

28 مرداد 1396 ساعت 20:16


به گزارش خبرنگار  الف؛ ششمین و هفتمین جلسه در چهارمین روز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم صبح امروز آغاز شد. در جلسه‌های قبلی صلاحیت وزرای آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصاد و دارایی، امور خارجه، بهداشت و درمان، تعاون کار و رفاه اجتماعی بررسی شد؛ جلسه امروز هم مانند جلسات قبل با حاشیه ای خواندنی همراه بود که در ادامه می‌خوانید:
 
باز هم نماینده غایب بودند
ششمین چهارمین روز جلسات علنی بهارستان برای بررسی برنامه‌ها و صلاحیت وزرای پیشنهادی حسن روحانی امروز در حالی در ساعت ۸:۱۰ صبح شروع شد که ۸۲ نماینده غایب بودند و جلسه تنها با حضور ۲۰۸ نماینده آغاز شد.

تفاوت جلسه علنی امروز با جلسات اخیر، نظم نسبتا بیشتر نمایندگان و حضور منظم‌تر آنها بر سر صندلی‌هایشان بود؛ گویا فشارهای مردمی و پخش زنده جلسات بررسی صلاحیت وزرا، کار خودش را کرده و حالا معلوم نیست که چرا محمد حسن‌نژاد نماینده مرند از این مسئله گلایه کرده بود.

مخالفان جای موافقان نشستند
جلسه امروز مجلس و اظهارات مخالفان و موافقان باز هم شاهد رفتار نمایندگانی بود که مانند هفته گذشته راهنمای چپ را می‌زدند و به راست می‌پیچیدند؛ از جمله سکینه الماسی نماینده دیر، کنگان، جم و عسلویه که در مخالفت با آخوندی سحن می‌گفت، بخش‌ عمده‌ای از صحبت‌های خود را به بیان مشکلات حوزه‌های انتخابیه‌اش و ظرفیت‌های معطل مانده آن اختصاص داد. 

همین مسئله باعث اعتراض نمایندگان و تذکر علی لاریجانی رئیس مجلس شد که این نماینده در موضوع صحبت کند؛ همچنین جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم شاهین‌دژ و میاندوآب که علاقه زیادی به بازی با الفاظ و مقدمه‌چینی‌های خاص دارد، وقتی برای موافقت با آخوندی صحبت خود را آغاز کرد، از فرصت استفاده کرد و با اسم آوردن از امثال زنگنه و نعمت‌زاده گفت که من به آنان گفتم تجربه‌هایتان را با خودتان نبرید!. همین مسئله دوباره باعث اعتراض نمایندگان و تذکر آنان برای صحبت کردن در دستور شد.

 
پای باباشاه هم به مجلس باز شد/ وزیرانی در سطح شهید چمران
جهانبخش محبی نیا که در موافقت با آخوندی وزیر پیشنهادی راه نطق می کرد، گفت: می گویند سه یا چهار وزیر پیشنهادی را بیندازید بخاطر اینکه حرمت مجلس حفظ شود. شاید 18 نفر در سطح شهید چمران معرفی شده باشند باید همه را بیندازیم؟ یا خدای ناکرده 18 نفر در حد باباشاه معرفی شده باشند باید به همه رای بدهیم.

نکته عجیب سخنان محبی‌نیا برخی عبارات خاصی بود که به کار می‌برد؛ وی گفت می‌گویند دو، سه نفر را بیندازید تا حرمت مجلس حفظ شود؛ اگر ۱۸ نفر در حد و اندازه چمران هستند، چرا رأی ندهیم و اگر ۱۸ نفر باباشاه هستند، چرا رأی بدهیم!؟
 

تماشا و دانلود
 
وزیری در 8 سال خدمت 700 میلیارد تومان کسب کرد
جلسه امروز مجلس هم باز شاهد تذکر چند نماینده درباره اصل ۱۴۲ قانون اساسی و لزوم اعلام اموال و دارایی وزرای پیشنهادی بود. 
احمد بیگدلی نماینده مردم خدابنده در مجلس در نشست علنی صبح پارلمان در اخطاری با استناد به اصل 142 قانون اساسی، اظهار داشت: وزرا باید لیست دارایی‌های خود و خانواده‌هایشان را به دستگاه قضا بدهند تا نمایندگان بتوانند طبق آن در رأی اعتماد به وزرا با شفافیت تصمیم‌گیری کنند.

وی افزود: یکی از وزرا طی 7 الی 8 سال فعالیت خود 700 میلیارد تومان به دست آورده است، اگر در این باره و مسائل مشابه آن، شفاف‌سازی صورت نگیرد، نمایندگان مجلس نمی‌توانند اظهارنظر کنند؛ باید قوه قضائیه هر چه سریعتر لیست دارایی‌های این عزیزان را مشخص کرده و تقدیم نمایندگان مجلس کند تا آنها بتوانند در این باره اظهارنظر کنند.

لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به اخطار این نماینده، توضیح داد: طبق قانون اساس، دارایی‌های رهبر، رئیس‌جمهور، معاونان رئیس‌جمهور و وزرا و همسر و فرزندان آنها، قبل و بعد از خدمت توسط رئیس قوه قضائیه رسیدگی می‌شود؛ بنابراین وزرایی که قبلاً در کابینه بودند، لیست دارایی‌های خود را به قوه قضائیه داده‌اند و به آنها رسیدگی می‌شود.

وی تصریح کرد: درباره وزرای پیشنهادی جدید هم نمایندگان می‌توانند از آنان درباره اموال‌شان سوال کنند تا در خصوص دارایی‌های آنها مطلع شوند، چرا که سوال نمایندگان از وزرا می‌تواند هم سیاسی باشد و هم سایر شئون را در برگیرد. نمایندگان می‌توانند از وزرای پیشنهادی درباره دارایی‌هایشان تحقیق و تفحص هم کنند.

سلام آخوندی به خبرنگاران
عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی سخنانش را در جلسه امروز در حالی آغاز کرد که علاوه بر سلام به نمایندگان و اعضای دولت، به خبرنگاران هم سلام داد؛ آخوندی که سابقه رفتارهایش در مواجهه با سؤالات خبرنگاران از جمله گرفتن میکروفن خبرنگار و برخورد تند با او از یاد نرفته است، گویا حواسش بود که این جلسه پخش زنده می‌شود و بد نیست که از خبرنگاران هم نامی ببرد!

نماینده‌ای با 123 موافق
نکته جالب جلسه دفاعیه امروز، ترافیک ۱۳۲ نماینده‌ای بودند که برای دفاع از آخوندی ثبت‌نام کرده بودند و آخوندی برای یاد کردن از این آمار، از آنها تشکر کرد. وزیر راه و شهرسازی حسن روحانی از پیامک‌هایی گفت که احتمالا نظام مهندسی این روزها زیاد برای نمایندگان می‌فرستد؛ وی ادعا کرد علت این مسئله امضافروشی‌هایی است که آنها می‌کنند و وعده داد که این وضعیت را ساماندهی می‌کند.

 
وقتی لاریجانی مبصر می‌شود/ مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!
یکی دیگر از جلوه‌های حاشیه‌ای جلسه علنی امروز، تذکر محمد حسن‌نژاد نماینده مرند و جلفا در مجلس بود که گفت: در روزهایی که صحن مجلس مستقیم پخش می شود با یک حرف کل مجلس زیر سوال می رود. اگر بعضی های نمی توانند مجلس را ببینند، تعطیل کنید ما هم راحت شویم. اینها تصور می‌کنند که انگار نمایندگان در حال زد و بند و لابی هستند که مدام در حال رفت و آمد در صحن هستند؛ فردی که این مطالب را می‌نویسد انگار رئیس چند مجلس در جهان بوده است!

حسن نژاد با استناد به ماده 24 آیین نامه داخلی مجلس با تأکید بر این که هیات‌رئیسه مجلس وظیفه دارد از شأن مجلس و نمایندگان دفاع کند، گفت: متأسفانه روزهایی که صحن علنی مجلس به‌صورت زنده از سیما پخش می‌شود، بهانه‌ای به دست رسانه‌ها داده می‌شود تا مجلس را بکوبند. در جلسه اخیر، رئیس مجلس به تعدادی از نمایندگان که بیشتر از پنج نفر نمی شدند تذکر داد که در صندلی‌های خود بنشینند، اما رسانه‌ها این گونه منعکس کردند که آقای لاریجانی مبصر شده و نمی‌تواند نمایندگان را سر جای خود بنشاند.

علی لاریجانی رئیس مجلس هم در پاسخ، تذکر نماینده مرند و جلفا را درست خواند و گفت: البته بهتر است نمایندگان در صندلی خود بنشینند، اما رایزنی هم وجود دارد و نمایندگان مجبورند نظر افراد متخصص را بگیرند. آقای رئیس البته برای آنکه دل این نماینده را هم به دست بیاورد، یادآور شد که رفت و آمد و زد و بند در صحن مجلس طبیعی است.


تماشا و دانلود
 
خوش و بش زنگنه، بیطرف و رحمانی فضلی
در جریان روند بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه دوازدهم زنگنه، بیطرف و رحمانی فضلی مشغول خوش و بش هستند.
 
پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!
دلجویی نماینده معترض از ظریف با دیده بوسی
در زمان بررسی رای اعتماد به آخوندی وزیر پیشنهادی راه و ترابری عبدالله سامری نماینده مردم خرمشهر که در جریان رسیدگی به بررسی برنامه‌های محمد جواد ظریف وزیر پیشنهادی امور خارجه و حین سخنرانی وی در اقدامی نامتعارف با هتاکی به این وزیر الفاظی را به ظریف نسبت داد که موجب بهم ریختگی جو جلسه روز چهارشنبه شد که در نهایت با همراهی تعدادی از نمایندگان این نماینده از صحن علنی مجلس خارج شد، امروز برای دلجویی به نزد ظریف رفت.

سامری با همراهی برخی نمایندگان مجلس از جمله محمدرضا تابش، دهقانی عضو کمیسیون امنیت ملی و قشقاوی معاون پارلمانی وزارت امور خارجه به ظریف نزدیک شده و با وی دیده و بوسی و دلجویی کرد.
 
پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!

چهارمین روز بررسی صلاحیت «وزرای پیشنهادی»/ شریعتمداری زیر ذره‌بین/  آخوندی: 4 میلیون و 700 هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد/ امروز رای‌گیری می‌شود؟

مخالفان به جای مخالفت و نقد وزیر پیشنهادی
جهانبخش محبی‌نیا نماینده مردم تکاب و میاندواب که به‌عنوان موافق عباس آخوندی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی پشت تریبون قرار رفته بود و در بخش‌هایی از صحبت خود، در مخالفت با این وزیر صحبت کرد و در ادامه نیز به تعریف و تمجید از بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت و وزیر نفت دولت یازدهم پرداخت، فریادهای «دو ، دو» نمایندگان مجلس به نشانه اعتراض برخاست.
 
همچنین محبی‌نیا در بخش دیگری درباره کلیت نحوه معرفی وزرا و رأی اعتماد مجلس نیز صحبت کرد که باز هم با اعتراض نمایندگان مواجه شد که علی لاریجانی رئیس مجلس از نماینده میاندواب و تکاب خواست که صرفاً در موافقت با وزیر پیشنهادی سخن بگوید.

در روزهای گذشته نیز بعضی نمایندگان مجلس که در مخالفت با وزرای پیشنهادی ثبت‌نام کرده بودند در سخنان خود در پشت تریبون مجلس که به‌جای مخالفت، مطالبات خود و حوزه انتخابیه خود را از وزیر مربوطه می‌کردند که پس از سه روز با اعتراض سایر نمایندگان در قالب تذکر آیین‌نامه‌ای مواجه شد.

گفته می‌شود با توجه به این که مذاکرات مجلس به ویژه سخنان مخالفان وزرای پیشنهادی در زمان بررسی صلاحیت آنان به‌طور مستقیم از سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می‌شود، برخی نمایندگان به قصد استفاده از فرصت جهت بیشتر دیده شدن در میان مردم حوزه انتخابیه خود به‌عنوان مخالف ثبت‌نام می‌کنند، تا مطالباتشان را از وزیر مربوطه مطرح کنند.

 
واکنش آخوندی به صحبت‌های مخالف خود
آخوندی در جریان سخنرانی نماینده مخالف خود با یادداشت مطالبی واکنش نشان داد.

پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!
وزیر بی مهر و 4 میلیون و 700 هزار خانه خالی
آخوندی در جریان دفاع از برنامه های خود گفت: می توانستم یک وزیر محبوب باشم 900هزار واحد یعنی بیش از 400بار افتتاح، بنده 1400 روز وزیر بودم، می توانستم هر سه روز یکبار یک افتتاح انجام دهم اما این کار را نکردم. معروف به کسی شدم که در مورد مسکن مهر بی مهری می‌کند در حالی‌که اساساً این گونه نبود.
 
وی با اشاره به وجود 2 میلیون و یکصد هزار خانه دوم و  2 میلیون و 587 هزار خانه خالی، گفت: با احتساب خانه های خالی و خانه های دوم در ایران باید گفت که مجموعا 4 میلیون و 700 هزار خانه بدون سکنه در کشور وجود دارد؛ یعنی 470 میلیارد دلار از ثروت مملکت معادل 4 برابر سرمابه بازار بورس، بدون استفاده در خانه های خالی و خانه های دوم باقی مانده  است.

انتقاد ابطحی از معرفی نشدن وزیر پیشنهادی علوم
محمدجواد ابطحی در جلسه علنی نوبت صبح، با استناد به وصول ۸۷، ۱۳۵  و ۱۳۷ قانون اساسی و مواد ۲۰۴ و ۲۰۶ آیین نامه در اخطار و تذکری گفت: بر اساس این اصول و مواد، رئیس جمهور باید وزیر پیشنهادی علوم را به مجلس معرفی می‌کرد و تعیین سرپرست در وزارت خانه منوط به تشکیل هیات وزیران است نه اینکه هنوز وزیر علوم معرفی نشده، رئیس جمهور بخواهد سرپرست تعیین کند.

وی در مورد آذری جهرمی به این موضوع اشاره کرد که افتخار ما است کسی سرباز گمنام امام زمان (عج)  باشد.

لاریجانی هم در پاسخ به این تذکر گفت: اصول مورد استناد شما درست است اما در مواردی احتمال بروز استثناء وجود دارد که این درباره‌ی وزیر پیشنهادی علوم صدق می‌کند چون همانطور که رئیس جمهور توضیح داد: شب قبل معرفی هیات وزیران، وزیر پیشنهادی علوم انصراف می‌دهد.

 
وزیر کتاب خوان!
ربیعی وزیر پیشنهادی کار  در جلسه بررسی صلاحیت وزرا در حال مطالعه کتاب است.

پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!

مردی از شهر کنسرت ممنوع!
قاسم  میرزایی نیکو مخالف وزیر پیشنهادی فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: جناب جنتی که رفت، داشتیم به هوای تازه سید رضا صالحی امیری عادت می کردیم که تغییری حاصل آمد و شد سید عباس صالح شریعتی معروف به صالحی، مردی از مشهد مقدس شهر کنسرت ممنوع!
آقای وزیر شما گفتید نخ تسبیح هستید. معلوم کنید مهره های این تسبیح چه کسانی هستند.

امیدی‌ها مخالف تدبیری‌ها
مخالفت میرزایی نکو نماینده اصلاح طلب دماوند و فیروزکوه برای خبرنگاران برجستگی داشت که با کلیدواژه‌هایی همچون «جانباز اصلاحات» و «حصر» و ... سعی می‌کرد به بهانه مخالفت با سید عباس صالحی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، خط خبری روزنامه‌های اصلاح‌طلب و نیز تحرکات نمایندگان فراکسیون امید مجلس برای حمایت دوباره از سران فتنه ۸۸ را جا بیندازد.

این مسئله وقتی بیشتر خودنمایی کرد که محمود صادقی نماینده اصلاح‌طلب و لیست امید تهران نیز در مخالفت با وزیر پیشنهادی ارشاد صحبت کرد و با طرح سؤالاتی عنوان کرد: آیا وزیر پیشنهادی توان پاسخگویی در قبال ممنوع‌التصویری یکی از شخصیت‌های محبوب جامعه در حوزه مطبوعات را دارد؟

وی مطرح کرد که برخی بودجه‌های فرهنگی جدول شماره ۱۷، صرف زمین‌خواری در شمال کشور می‌شود!

سهم سادات پرداخت شود!
نکته طنز جلسه علنی امروز عبارتی بود که جمشید جعفرپور رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در هنگام موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار برد؛ وی که بخشی از وقتش را به سیدعلی ادیانی نماینده قائمشهر و سوادکوه داده بود، در پایان سخنانش برای اینکه ادامه سخن را به این نماینده «سید» بسپارد، اشاره کرد که باید سهم سادات را بدهد و این سخنش باعث خنده نمایندگان شد.

 
 نبود مخالف و سخن گفتن موافقان
رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد برخی تذکر‌ها مبنی بر اینکه وقتی وزیر مخالف ندارد، چرا باید موافق صحبت کند، گفت: اینکه گفته می‌شود اگر وزیر مخالف نداشته باشد، موافق به تبع مخالف نباید صحبت کند، چنین چیزی نداریم؛ موافق و مخالف ۲ شخصیت حقیقی و مستقل هستند و می‌توانند نظرات خود را بیان کنند.

شب شعر این بار در مجلس!
علی اسماعیلی که در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشور نطق می کرد در ابتدای صحبت هایش شعری خواند که با واکنش مثبت نمایندگان مواجه شد و نمایندگان در پاسخ به هر بیت این شعر با به به گفتن فضای جالبی را به جلسه امروز بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دادند.

علی لاریجانی هم خطاب به این نماینده گفت از اشعارتان استفاده کردیم دیگر بس است.

که مازندران شهر ما یاد باد همیشه بر و بومش آباد باد، که در بوستانش همیشه گل است به کوه اندرون لاله و سنبل است، هوا خوشگوار زمین پرنگار نه گرم و نه سرد و همیشه بهار گلاب است، گویی به جویش روان همی شاد گردد ز بویش روان دی و بهمن و آذر و فرودین همیشه پر از لاله بینی زمین.


تماشا و دانلود
 
لاریجانی: آقای قاضی‌پور! شما جای من نطق کردید
 نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس در جلسه علنی نوبت عصر، طی تذکری با خطاب قرار دادن علی لاریجانی رئیس جلسه، گفت: امروز 28 مرداد است و سالروز کودتای آمریکا علیه دکتر مصدق است. طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس  جلسه می‌تواند درباره مسائل مهم روز نطقی داشته باشد که لازم بود رئیس جلسه در این مورد نطقی داشته باشد.

علی لاریجانی هم در پاسخ به تذکر این نماینده با لحنی طنز گفت: شما به جای ما نطق کردید. طبق آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس مجلس می‌تواند درباره مسائل مهم روز نطقی داشته باشد، اما به دلیل اینکه بحث رای اعتماد به وزرای پیشنهادی مطرح است، ما برای مدیریت زمان این کار را انجام ندادیم و رعایت برخی موضوعات را کردیم.

تماشا و دانلود

 
توضیح مجدد لاریجانی درباره فهرست اموال وزرا
علی لاریجانی در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درباره فهرست اموال وزرا گفت: من دوبار دیگر در مجلس به این اخطار پاسخ دادم و خواهش می‌کنم این اخطارهای مشابه را نفرمائید، همانطور که خود به قانون اساسی مسلط هستید و می‌دانید آنچه که الزام‌آور است، اینست که اموالشان را باید به رئیس قوه قضائیه بدهند تا ایشان بررسی کنند که مخالف حق افزایش پیدا نکرده باشد.

وی افزود: برخی از آقایان وزرایی که مطرح هستند، قبلا سابقه وزارت داشتند و می‌شود از قوه‌قضائیه پرسید که آیا خلاف حق افزایش پیدا کرده یا نه، برخی نیز تازه اول کارشان است و برای وزارت مطرح هستند بنابراین آنجا سابقه‌ای ندارند که سؤال کنیم اما مثل بقیه شئون، تحقیق و بررسی کنید، از خودشان یا جاهایی که می‌توانید سؤال کنید.

نفس عمیق بکشید
در پایان جلسه علنی صبح وقتی پزشکیان رئیس جلسه در ساعت ۱۳:۰۵ اعلام تنفس کرد، یکی از نمایندگان بلند فریاد زد «نفس عمیق بکشید»!

یک یا دو وزیر پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد نمی‌گیرند
بهروز نعمتی نماینده مردم تهران و سخنگوی هیأت رئیسه مجلس در جمه خبرنگاران گفت: تجربه نشان داده معمولاً ممکن است یک یا دو وزیر نتوانند از مجلس رأی اعتماد بگیرند.

وی با بیان اینکه تمام تلاشمان این است تا ظهر فردا کار رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی به نتیجه برسد و انشاءالله دولت دوازدهم از عصر فردا (یکشنبه) کار خود را آغاز کند.

 
خاطره گویی رحمانی فضلی
خاطره گویی رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور در دفاع از برنامه هایش گفت: قبل از انقلاب اسلامی در شهرستان کوچک شیروان که بنده در انجا متولد و بزرگ شده ام، فرمانداری شیروان در جایی واقع بود که ما هر روز یک بار از جلوی آن می گذشتیم و دبیرستان می رفتیم همیشه در جلوی آن و پشت در آن 2 نگهبان بودند به هیچ وجه افراد عادی حق ورود به فرمانداری را نداشتند ما به عنوان جوانان آن زمان یکی از خواسته هایمان این بود که داخل فرمانداری را ببینیم، وقتی انقلاب اسلامی پیروزی شد و در شیروان توانستیم امور کار را به دست بگیریم اولین کار رفتیم داخل فرمانداری که ببینیم چگونه جایی است.
 
پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مردی از شهر کنسرت ممنوع/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!
 
توضیح در مورد توزیع یک فرم
محمد حسن نژاد،نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس در جلسه علنی عصر در تذکری نسبت به هیات رییسه مجلس، گفت: تعدادی از اعضای هیات رییسه در جایگاه خود حضور نداشتند و انتظار داریم که هیات رییسه نظارت لازم را در ثبت نوبت برای تذکر و یا اخطار داشته باشد.

وی افزود: امروز در صحن مجلس برگه‌ای تحت عنوان واخواهی از دستگاه‌ها توزیع شده گرچه که می‌دانیم عدد و بودجه مربوط به دستگاه‌ها مهم است اما این کار یک سند مبهم گمراه‌کننده است که ممکن است در رای نمایندگان تاثیر بگذارد.

لاریجانی در پاسخ به این تذکر گفت:  من تذکر شما را بجا می دانم، قبلا هم تذکر دادم که این کارها هیچ اصالتی ندارد. از آقای وکیلی سوال کردم که منشأ این فرم ها چیست؟ و ایشان گفتند که ما منوط کرده بودیم که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه نظر خود را اعلام کند. بنابراین در اینجا غفلتی صورت گرفته و این فرم ها به دلیل نداشتن مأخذ نباید توزیع می شد. حداقل موضوع مذکور برای ما روشن نیست.

 
زنگنه کی ژنرال شد؟
ابطحی در مخالفت با زنگنه وزیر پیشنهادی نفت گفت: آقای وزیر فرمودند اینجا جای گروهبان ها نیست باید ژنرال ها بیایند شما در 28 سالگی معاون وزیر فرهنگ شدید و در 30 سالگی به وزارت رسیدید شما کی ژنرال شدید؟ ؛ اوایل انقلاب جوانها به کار گرفته شدند ما کی قرار است به جوانها میدان بدهیم فارغ التحصیلان به امید استخدام پشت در وزارتخانه ها هستند.
 
وزارت نفت کدام نماینده را استخدام کرد!/تذکر جدی لاریجانی به ادعای خادمی
هدایت‌الله خادمی نماینده ایذه و باغملک در مجلس، در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت در میان اظهارات خود مدعی شد که برخی از  نمایندگان در وزارت نفت استخدام شده‌اند که علی لاریجانی رئیس  جلسه پس از اتمام سخنان این نماینده خطاب به وی، گفت: این سخن شما اشتباه است، چرا چنین چیزی را می‌گویید؟ شما در پشت تریبون اظهاراتی داشتید که سوءتفاهم ایجاد می‌کند.

رئیس مجلس ادامه داد: اگر موردی سراغ دارید بفرمایید چه کسی از نمایندگان در وزارت نفت استخدام شده است؟

خادمی هم در واکنش به این اظهارات لاریجانی گفت: منظور بنده نمایندگانی است که نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند.

علی لاریجانی اظهار کرد: شما می‌گویید نماینده‌های مجلس و این یعنی همین افرادی که اینجا هستند که این خلاف واقع است.

البته خادمی مجددا در تذکری بعد از سخنان خود، گفت: بسیاری از نمایندگان ادوار در وزارت نفت استخدام شدند. اینکه فردی اطمینان داشته باشد که پس از اتمام دوره نمایندگی‌اش، به وزارتخانه دیگری می‌رود، به نفع مردم نیست، حالا اگر شما (لاریجانی) فکر می‌کنید خوب است، اشکال ندارد.

علی لاریجانی نیز، در پاسخ به این سخنان گفت: شما در مخالفتتان با آقای زنگنه نگفتید، نمایندگان ادوار در وزارت نفت استخدام شدند. شما گفتید نمایندگان مجلس را استخدام نکنید، این حتما توهین است.

وی خطاب به خادمی افزود: شما گفتید که کارمند وزارت نفت بودید، آقای زنگنه که شما را استخدام نکرده بلکه شما از مردم رأی گرفتید و به مجلس آمدید. بینی و بین الله، نماینده‌ای را در مجلس سراغ ندارم که وقتی به مجلس آمد، کارمند وزارت نفت شود؛ این اظهارات شما بر روی رأی نمایندگان تأثیر می‌گذارد. آیا این طور است که شما می‌گویید؟ یعنی اگر آقای زنگنه یک نفر را استخدام کرده باشد، ما برخورد می‌کنیم.

لاریجانی ادامه داد: خودتان پشت تریبون چیزی می‌گویید که بعد بگویند وزرا دارند، نمایندگان را استخدام می‌کنند که رأی بگیرند. چنین چیزی خلاف است.

تماشا و دانلود


وزیر که 9 بار رأی اعتماد گرفت
قاسم احمدی لاشکی نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس که  در موافقت با بی‍‍ژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت سخن می‌گفت، بیان کرد: زنگنه ۲۶ سال تجربه وزارت را با خود همراه دارد و ۹ بار از مجلس رای اعتماد گرفته است/
 
دانه فلفل سیاه و خال مه رویان سیاه...
سیدمحمد ابطحی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس در تذکری با استناد به ماده 79 آیین‌نامه داخلی مجلس و در پاسخ به اظهارات نماینده لنگرود در مجلس که گفته بود "زنگنه حاضر به واگذاری باشگاه صنعت نفت است"، گفت" بنده اصلا راجع به باشگاه نفت که یک باشگاه فوتبالی است، صحبت نکردم.

وی با خواندن این شعر که «خال مه رویان سیاه و دانه فلفل سیاه / هر دو جانسوزند این کجا و آن کجا»، گفت: باشگاه نفت با باشگاه نفت و نیرو که آقایان دارند، هردو باشگاه هستند، اما این کجا و آن کجا.

لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده خمینی‌شهر اظهار داشت: از آقای زنگنه می‌خواهم که این موضوع را توضیح دهد.

تماشا و دانلود
 
اعتراف زنگنه و تذکر یک نماینده/ نماینده سابقی که کار ندارد، ولش کنیم؟
بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت نفت در پاسخ به یکی از نمایندگان مجلس بر ضرورت استخدام نمایندگان ادوار مجلس پس ازپایان دوره نمایندگی شان تاکید کرد و گفت: هر دوره ای که تمام می شود یکی از دغدغه های هیئت رئیسه مجلس این است که نمایندگانی که کار ندارند را کار بدهید. نماینده ای که کار ندارد را ول کنیم؟ اگر نماینده نگران شغل اینده اش باشد هزاران مفسده دیگر از ان درست می شود. افتخار می کنم که تعدادی از نمایندگان ادوار را بکار گرفتم یکی از نمایندگان خطاب به زنگنه گفت دکتر اینها را ادامه ندهید و نگویید!

توصیه امام به زوج ها
وزیر پیشنهادی نفت کابینه دوازدهم همچنین در زمان دفاع از برنامه خود گفت: امام راحل به دختران و پسران جوانی که برای عقد پیش او می آمدند، می‌فرمودند «با هم بسازید». ما هم در جامعه باید با هم بسازیم. ممکن است با یکدیگر اختلاف سلیقه داشته باشیم اما اگر با هم بسازیم می‌توانیم ایران را بسازیم. دشمنان سرسخت و بدذاتی در جهان داریم که اگر با یکدیگر متحد باشیم، به همه مشکلات غلبه خواهیم کرد و کشور را با عزت به جلو خواهیم برد.

پای باباشاه هم به مجلس باز شد/مردی از شهر کنسرت ممنوع/مجلس را تعطیل کنید ما هم راحت شویم!
خواهش پروفسور کواکبیان از پزشکیان/ مخالف نماهای شاعر
مصطفی کواکبیان زمانی که کواکبیان می خواست تذکر آئین نامه ای بدهد پزشکیان سرگرم صحبت با یکی از نمایندگان بود، کواکبیان به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: اقای رئیس گوش می دهید من بگویم!

کواکبیان  در تذکری مستند به مواد ۲۴ و ۲۰۶ آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار کرد: تاکنون ۲۰ نفر از نمایندگان به عنوان مخالف وزرا حرف زدند که فقط سه، چهار نفر آنها مخالفت جدی داشتند. باید فکری به حال این مخالف‌نماها کرد. عده‌ای در مخالفت شعر خواندند و برخی از حوزه انتخابیه‌شان گفتند. سایت‌ها هم برخی مسائلی را منعکس کردند که موجب وهن مجلس است.

مسعود پزشکیان رئیس جلسه در پاسخ به این تذکر گفت: کسانی که به عنوان مخالف و موافق صحبت می‌کنند ابتدا ثبت‌نام می‌کنند و هر فرد قرعه به نامش درآمد به عنوان مخالف و موافق حرف می‌زند اما اینکه چارچوب مخالفت و موافقت چه باشد موضوعی است که خود نمایندگان باید مراعات کنند.

سهم وزیر در قتل دریاچه ارومیه
نادر قاضی‌پور در مخالفت با وزیر پیشنهادی نیرو در صحن علنی مجلس، گفت: در زمان مدیریت شما در وزارت نیرو چندین دریاچه خشک شد و سطح آب دریاچه ارومیه که آقای رئیس‌جمهور در برنامه‌های خود به آن اشاره می‌کنند و زندگی چندین میلیون نفر به آن بستگی دارد، 4 متر کاهش پیدا کرد. سهم شما در قتل دریاچه ارومیه حداکثری است.

وی ادامه داد: آقای بیطرف شما با سد زدن ایران را به جای گلستان به گورستان تبدیل کردید و به جای استفاده از تکنولوژی قنات،‌ قنات‌های کشور را خشک کردید.
 
توضیحاتی درباره مخالفت و موافقت با وزرا
 حسن لطفی نماینده رزن در اخطاری مستند به اصل ۶۹ قانون اساسی گفت: مذاکرات مجلس صرفا باید از رادیو پخش شود و در روزنامه اصلی منتشر شود. اگر قرار است جلسات مجلس پخش زنده شود چرا سایر جلسات پخش نمی‌شود. این شبهه ایجاد می‌شود که چرا برخی نمایندگان فعالیت می‌کنند و برخی دیگر فعالیت نمی‌کنند.
 
اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس در واکنش به این اخطار گفت: طبق قرعه‌کشی برای کلیات برنامه ۱۰ نفر موافق و مخالف و ۷۲ نفر هم به عنوان مخالف و موافق وزرا سخنرانی می‌کنند یعنی جمعاً برای ۱۸ وزیر و کلیات کابینه ۸۲ نفر صحبت می‌کنند و با توجه به اینکه ۱۷ گزینه به مجلس معرفی شده ۷۸ نفر مجموعاً سخنرانی دارند. طبیعتاً از ۲۹۰ نفر نماینده تعداد کثیری قرعه مخالفت و موافقت به نامشان نمی‌افتد.
 
فردا وزرای دولت دوازدهم مشخص خواهد شد
چهارمین روز بررسی صلاحیت و برنامه‌های وزرای پیشنهادی با اعلام پزشکیان پایان یافت و آخرین نشست علنی مجلس برای رأی اعتماد به کابینه صبح فردا( یکشنبه) برگزار می‌شود.
 
جلسه امروز نیز که پس از جلسه صبح به بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم اختصاص داشت در حالی به اتمام رسید که ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی نیرو و نیز سخنان و موافقان و مخالفان وزیر ورزش و جوانان و دفاعیات او به جلسه علنی بعد موکول شد.


 


کد مطلب: 503393

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaoenme49nwe1.k5k4.html?503393

الف
  http://alef.ir