آخرین جزئیات ابتلاء زن باردار کهگیلویه وبویراحمدی به تب کنگو

12 خرداد 1396 ساعت 6:00


سرپرست شبکه بهداشت شهرستان کهگیلویه با بیان اینکه این بیماری در حد یک فرضیه و شک است، گفت: تا زمانی که جواب آزمایش‌ها نیامده ما وجود بیماری تب کریمه کنگو در شهرستان کهگیلویه را رد و یا تأیید نمی‌کنیم.

به گزارش تسنیم ، تب خونریزی دهنده ویروسی کریمه کنگو ( CCHF ) یک بیماری مشترک بین انسان و حیوانات به شمار می‌رود. این بیماری در اصل مخصوص حیوانات است و طیف گوناگونی از حیوانات شامل حیوانات وحشی و اهلی مثل گوسفند، بز و گربه قابلیت میزبانی ویروس تب کریمه را دارند.

 بیماری CCHF در بیشتر مواقع توسط کنه منتقل می‌شود که همه‌گیری بالایی هم دارد. شش ماه اول سال و در طول گرمای هوا، شرایط مناسبی برای رشد این ویروس به‌حساب می‌آید.

 خوشبختانه با تشخیص به‌موقع این ویروس می‌توان فرد مبتلا را به‌طور کامل درمان کرد و تمام داروهای آن در کشور موجود است.

این بیماری در دام هیچگونه علایم خاصی ندارد و از یک گونه کنه خاص که به دام منتقل می‌شود به وجود می‌آید که در انسان بسیار خطرناک است.

این بیماری می‌تواند به دلیل استفاده ناصحیح و ذبح خارج از چرخه به انسان منتقل و اگر دامی به این کنه آلوده باشد در صورتیکه گوشت آن به صورت نیم پخته و یا خام استفاده شود و یا اینکه چاقویی که با آن ذبح دام انجام شده دست فرد توسط آن بریده شود، باعث ابتلای انسان به این بیماری می‌شود.

گروه در معرض خطر این بیماری بیشتر شاغلین در کشتارگاه ها، دامپزشک‌ها، فروشندگان گوشت و خانم خانه‌داری هستند که بدون استفاده از دستکش، گوشت را پاک و خرد می‌کنند.

در مواقع شیوع این بیماری مردم به هیچ وجه از گوشت گرم استفاده نکنند و در صورت ذبح دام، لاشه آن را به مدت 24 ساعت در سردخانه و یخچال نگهداری کنند که در این صورت گوشت تقریبا سالم سازی می‌شود.

با توجه به اینکه ناظرین دامپزشکی در کشتارگاه‌ها به صورت مستمر حضور داشته و نظارت‌های لازم را قبل، حین و بعد از کشتار را به صورت مستمر انجام می‌دهند شهروندان باید گوشت را از فروشگاه‌های معتبر تهیه و تنها لاشه‌هایی را که ممهور به لیبل دامپزشکی هست، خریداری کنند.

از امروز صبح شایعاتی مبنی بر مرگ مشکوک زن 19ساله مبتلا به تب کریمه کنگو ساکن بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیلویه در فضای مجازی سبب تشویش و نگرانی‌هایی در سطح شهرستان شده بود که بر همین اساس خبرنگار خبرگزاری تسنیم به بررسی این موضوع می‌پردازد.

چهارشنبه عصر یک زن باردار از اهالی بخش چاروسای به درمانگاه قلعه رئیسی این بخش مراجعه و با توجه به اورژانسی بودن وضعیت وی به بخش اورژنس بیمارستان امام خمینی دهدشت اعزام و سپس در بخش زایشگاه این بیمارستان بستری می‌شود.

با توجه به تشخیص تیم پزشکی و احتیاج این بیمار به پلاکت خون، از یاسوج برای وی پلاکت ارسال و بین ساعت 16 تا 17 نوزاد با زایمان طبیعی به دنیا می‌آید اما با توجه به خونریزی شدید و وضعیت اورژانسی مادر، این بیمار ساعت 19 توسط بلگرد به بیمارستان نمازی شیراز اعزام می‌شود.

بیمار در بیمارستان شیراز تحت مراقبت قرار می‌گیرد اما متاسفانه بعد از 2 مرتبه احیاء در این بیمارستان فوت می‌کند و با توجه به علائمی که در این بیمار مشاهده می شود، پزشکان بر اساس معاینات بالینی فرض را بیماری تب کریمه کنگو می‌گذارند و چند آزمایش بر روی بیمار انجام م‌ دهند که تا الان بیماری تب کریمه کنگو از طرف آزمایشگاه تأیید نهایی نشده است.   

سرپرست شبکه بهداشت شهرستان کهگیلویه در گفت و گو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: تا زمانی که جواب آزمایش‌ها نیامده ما وجود این بیماری را رد و  یا تأیید نمی‌کنیم.

کورش داوری با بیان اینکه برخی از علایم بیماری‌های بارداری با تب کریمه کنگو مشترک هستند، افزود: مجموعه تیم درمانی فرض را بر بیماری تب کریمه گنگو گذاشته اما هیچ مرجع آزمایشگاهی تا الان آن را تأیید نکرده است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که یافته‌های آزمایشگاهی آن را تأیید نکنند این بیماری در حد یک فرضیه و شک است، گفت: به واسطه حساسیت موضوع با همکاری فرمانداری و ادارت مربوطه 6 کمیته برای آمادگی در برابر هر گونه حادثه تشکیل داده‌ایم.

داوری با بیان اینکه اقدامات لازم برای پیشگیری انجام شده است، افزود: روستای محل سکونت و خانه این بیمار سم پاشی و مورد بررسی قرار گرفت و هیچ مورد مشکوکی مشاهده نشد که این یکی از دلایل رد این فرضیه است.

وی با بیان اینکه حال نوزاد این زن 19 ساله خوب است و الان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان نگهداری می شود، عنوان کرد: در صورتی که مادر نوزاد بیماری تب کنگو داشت باید علائم تب نیز در کودک مشاهده می شد اما خوشبختانه حال نوزاد خوب و نشانه بیماری را ندارد.

رئیس بیمارستان امام خمینی دهدشت نیز با بیان اینکه این بیماری تأیید نشده، افزود: با توجه به وجود برخی علائم و نشانه ها در این بیمار به آن مشکوک هستیم و اقداماتی را برای پیشگیری انجام دادیم که در صورت احتمال بتوانیم میزان انتقال را کاهش دهیم.

سید امیر مولائی فر با بیان اینکه 8 نفر از پرسنل ما با این بیمار تماس مستقیم داشته اند و الان همه آنها در حال انجام وظیفه هستند و هیچ مشکلی ندارند، گفت: برای انجام اقدامات پیشگیرانه به مدت چند ساعت زایشگاه بیمارستان را تعطیل و پس از ایزوله نمودن آن را دوباره فعال کردیم.

وی با بیان اینکه این شک از نوع بالینی است، تصریح کرد: باردار بودن این بیمار تشخیص را سخت می کند زیرا بریخ علائم شبیه تب کریمه کنگو است.

مولائی فر با بیان اینکه ما به این مورد به چشم یک مانور احتمالی نگاه می کنیم، گفت: تا جواب آزمایش ها مشخص نشود آن را تأیید نمی کنیم اما آمادگی هر گونه احتمالی را داریم و اقدامات لازم انجام شده است.  

به گزارش تسنیم افرادی که به‌طور مداوم با دام و حیوانات سروکار دارند، از بیشترین ریسک دریافت ویروس برخوردارند. قصاب‌ها، کارگران کشتارگاه‌، افرادی که حیوان اهلی را در خانه یا در مجاورت خود نگه‌داری می‌کنند، از جمله افراد با ریسک بالای ابتلا به‌حساب می‌آیند و در نتیجه مهم‌ترین کاری که این افراد باید انجام دهند، رعایت نکات بهداشتی اولیه و عدم تماس مستقیم با حیوان است.


کد مطلب: 478491

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaoany649n0y1.k5k4.html?478491

الف
  http://alef.ir