دیدارهای معنادار دولتمردان و فرماندهان نظامی

17 شهريور 1396 ساعت 14:44


دیدارهای دولتمردان و فرماندهان نظامی این روزها زیر ذره بین رفته است، دیدارهایی که در اوج ناآرامی های منطقه نمایشی از وحدت بین ارکان نظام را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرآنلاین، روابط دولت و نیروهای مسلح هر روز صمیمی تر می شود. آنقدر که گویا مخاطب و پیام مشخصی دارد. فرماندهان ارشد سپاه با حسن روحانی رئیس جمهور دیدار می کنند و سرلشکر جعفری، فرمانده کل سپاه روزهای شلوغی را می گذراند. ملاقات پشت ملاقات.

یک روز با امیر سرلشکر سیّد عبدالرّحیم موسوی فرمانده کل ارتش به گفت وگو می نشیند و یک روز تا وزارت دفاع می رود تا با امیر حاتمی ملاقات کند. فقط همین نیست. تفاهم ها و همکاری ها حتی بیشتر از چند ملاقات رسمی است. ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت کار تفاهم نامه امضا کرده و این را کمک نیروهای مسلح به عرصه آموزش و اشتغال تعبیر کرده اند. اخیرا نیز لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور از آمادگی معاونت تحت امرش برای همکاری با نیروهای مسلح سخن گفته است.

دیدار فرماندهان و جمعی از کارکنان ارتش با مقام معظم رهبری را نیز باید به این سری تعاملات افزود. تعاملاتی که بدون شک بی هدف و اتفاقی صورت نگرفته است. حتما هدفی در کار است. هدفی که چندان هم محرمانه محسوب نمی شود. نگاهی به اوضاع و احوال منطقه هیچ جای ابهامی باقی نمی گذارد و ضرورت این تعاملات را روشن می کند.

وضعیت سوریه، عراق و افغانستان از یک سو و سعودی هایی که همین تازگی ها کلی دلار برای خرید سلاح های آمریکایی داده اند در سوی دیگر. در همین روزهاست که بسیاری از کارشناسان، خاورمیانه را انبار کاهی توصیف می کنند که با یک جرقه می سوزد؛ غربی ها هم پایشان را در یک کفش کرده اند که باید از مراکز دفاعی بازدید کنیم! مروری گذرا بر همین مسائل است که نزدیک شدن هرچه بیشتر نهادهای دولتی و نظامی را بیش از پیش ضروری می سازد. یک همگرایی و انسجام همه جانبه.

تعمیق همبستگی
هشدارهای پدافند هوایی به هواپیماهای آمریکا و تاکید مقامات ارشد نظامی بر اینکه این کوچکترین هشدار ما بوده است؛ جای شک باقی نمی گذارد که کشورمان نیازمند تقویت توان دفاعی و همبستگی نظامی است. دیدارهای مورد اشاره نیز روشن می کند که آقایان مسئول حواسشان به همه چیز هست و می دانند درست در همین مقطع باید به دشمنان فهماند که کجای کار هستند.

منصور حقیقت پور نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در سپاه پاسداران را نیز دارد در گفت وگو با «خبرآنلاین» این دیدار ها را تلاش برای تعمیق همبستگی دانست و گفت: « وحدت و همبستگی میان نیروهای نظامی و دولت همیشه وجود داشته است اما اکنون در شرایط و اوضاع احوال منطقه به شدت نیازمند تعمیق این همبستگی هستیم».

وی افزود: «در ماه های گذشته شاهد بودیم که برخی تلاش می کردند میان دولت و بخش نظامی کشور اختلافاتی ایجاد کنند. در همین راستا آن دیداری که آقای روحانی بعد از پیروزی در انتخابات با فرماندهان نظامی داشتند را باید اقدام بسیار به جا و هوشمندانه توصیف کرد».

حقیقت پور ملاقات های سردار جعفری با وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح را نیز گام هایی در جهت تعمیق همبستگی نیروهای نظامی و دولت ارزیابی کرد و گفت: «هیچ تفاوتی بین نیروهای نظامی دولتی و غیر دولتی نیست و همه آن ها باید با یکدیگر وحدت داشته باشند. همراهی نیروهای نظامی و دولت نیز در شرایط کنونی الزامی است. به طور کلی اکنون نیازمند انسجام ملی و وحدت میان همه ارکان نظام و حرکت تحت فرماندهی مقام معظم رهبری هستیم».

نیاز به نمایش قدرت
آنچه حقیقت پور از آن تحت عنوان تلاش برخی برای اختلاف افکنی میان دولت و بخش نظامی یاد کرد، موضوع مهمی است که محسن قرهی، سرهنگ بازنشسته ارتش نیز بر آن تاکید دارد. او در گفت وگویی با « خبرآنلاین» دیدارهای اخیر را واکنشی به تلاش های معاندان در راستای ایجاد شکاف میان دولت و ارتش دانست و گفت:«شبکه های معاند اخیرا در فضای مجازی تبلغاتی در مورد اختلاف بین دولت و نیروهای مسلح دارند و سعی در القای این دارند که نیروهای مسلح از دولت تبعیت نمی کنند لذا دیدارهای فرماندهان نظامی و مسئولین دولت اقدامی در راستای خنثی کردن این تبلیغات است. تلاش می شود که تفاهم کامل بین دولت و نیروهای مسلح به نمایش گذاشته شود».

او که سابقه حضور در مرکز مطالعات راهبردی ارتش را دارد، افزود: «مطمئنا منافع ملی کشور ایجاب می کند که دولت، نیروهای مسلح و همه قوا به صورت یکپارچه و هماهنگ عمل کنند. طبیعتا دیدارهای اخیر این هماهنگی را بیشتر می کند به شبهه هایی که معاندان ایجاد کردند را نیز خنثی می کند».

قرهی در پاسخ به اینکه اوضاع و احوال منطقه در احساس ضرورت برای تقویت توان و همکاری های نظامی چه نقشی دارد؟ گفت: « با توجه به اینکه اطراف کشور با ناامنی های بسیاری مواجه هستیم به تقویت همکاری ها میان نیروهای مسلح و دولت نیاز داریم. اکنون آمریکا در افغانستان ، کشورهای حوزه خلیج فارس و تا حدی در عراق حضور پررنگی دارد. تهدیداتی که در اطراف ما وجود دارد نیاز به نمایش توان دفاعی و هماهنگی ارکان نظامی را بیشتر می کند».

وی افزود: «ما نیاز داریم که دولت از نظر مالی نیروهای مسلح را تقویت کند . دیدارهای اخیر نشان می دهد که هم دولت به خوبی می داند نیازهای امنیتی و دفاعی نیروهای مسلح چیست و هم نیروهای مسلح می دانند که باید خود را با سیاست های دولت تطبیق دهند».


کد مطلب: 509450

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcamonmw49nwy1.k5k4.html?509450

الف
  http://alef.ir