آیت الله علم الهدی وپرسشی بی پاسخ

عماد فاضل زاده، ۵ شهریور ۹۵

5 شهريور 1395 ساعت 8:00


لغو کنسرت‌ها در استان خراسان رضوی، چند هفته‌ای است که به یکی از پربحث ترین موضوعات تبدیل شده است. در یک طرف مخالفان برگزاری کنسرت معتقدند در استان خراسان رضوی، به دلیل هم جواری با مرقد امام رضا علیه السلام، خلاف شئونات و اخلاق اسلامی است و در طرف دیگر، منتقدان به لغو کنسرت‌ها نیز می گویند اگر یک کنسرت اشکال شرعی دارد، در هیچ جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد برای همه شهرها قابل اجرا است.

کشمکش‌ها بین دو طرف ماجرا وجود داشت تا اینکه آیت الله علم الهدی، امام جمعه مشهد در خطبه‌های قبل از نماز جمعه ۲۲ مرداد با اشاره به حفظ قداست در تمام شهرهای مذهبی دنیا مانند واتیکان اظهار داشت در شهر امام رضا (ع) نمی‌شود کنسرت برگزار کرد و دیگر نباید سر این موضوع با مردم یا برخی مسئولان کوته‌فکر چانه‌زنی کرد. شما اگر کنسرت می‌خواهی جای دیگری زندگی کن، چرا باید یک شهر زیارتی را انتخاب کنید؟

ایشان همچنین تاکید داشتند که در یک جلسه تکیف شهر مشخص می‌کنند و نمی‌گذارند «برنامه عیاشی» در شهر آزاد باشد. امام جمعه مشهد یک روز بعد نیز در دیدار با فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی حواشی اخلاقی وامنیتی کنسرت را دغدغه خود دانست و اظهار داشت «موسیقی به ما ارتباط ندارد چون در آن تخصص نداریم اما حرف ما، حواشی امنیتی آن است.»

چند روز بعد از این دیدار نیز وزیر فرهنگ و ارشاد با حضور در مشهد، با تاکید بر احترام به نظر آیت الله علم الهدی، از عدم اجرای هرگونه کنسرت در مشهد خبر داد.

فارغ از بحث‌های حفظ حرمت و احترام مرقد امام رضا علیه السلام، موضوعی که این چند هفته مغفول مانده، قانون پذیری و قانون گریزی است. چه آنجایی که افرادی به اصطلاح «خودجوش» در برخی از شهرستان‌های استان خراسان، مانع از برگزاری کنسرت می‌شدند و چه آنجایی که امام جمعه مشهد، با عدم اجازه برگزاری یک رویداد قانونی، یک تنه در برابر آماج انتقادات و حملات می‌ایستد.

مشکل از آنجایی شروع می‌شود که طرح موضوع لغو مجوز برای کنسرت‌ها، به مثابه یک حکم حکومتی از طرف امام جمعه مشهد مطرح می‌شود، حال آنکه ساختار حکومتی ایران بگونه ای نیست که بتوانیم بگوییم خراسان رضوی دارای خود مختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند.

حال سوالی که از آیت الله علم الهدی پیش می‌آید این است آیا پسندیده نبود که موضوع عدم برگزاری کنسرت در مشهد، به صورت قانونی در شورای فرهنگ عمومی استان و یا دیگر مراکز تصمیم گیری و قانون گذاری شهر و استان تصویب می‌شد؛ حال آنکه برخی از مراکز حکومتی شهر و استان از موضع گیری‌هایتان حمایت کردند، شما می‌توانستید مواضع خود را به صورت قانونی به رأی می‌گذاشتید تا اینکه تریبون نماز جمعه را محل قانون گذاری برای خود قرار دهید.

جالب آنکه این اقدام فرا قانونی امام جمعه مشهد در کمتر از ۳ روز، به دیگر شهرهای ایران سرایت کرده و امام جمعه شیراز نیز خواستار لغو کنسرت‌ها در شیراز شده است. ایشان در نماز جمعه ۲۹ مرداد اظهار داشت «از آقاي وزير ارشاد سئوال مي‌كنم كه اگر برگزاري كنسرت حلال است و جايز و بي‌ضرر، چرا خدمت امام رضا (ع) برگزار نمي‌شود؟ اگر حرام است و ضرر دارد، پس براي همه مسلمانان مضر است و حرام. حرام را توسعه ندهيد و گناه را تشويق نكنيد.»

حال باید دید که آیا این احکام حکومتی برخی ائمه جمعه، قرار است تا کجا تسری پیدا کند؟ تعارفات سیاسی تا کجا می‌تواند بر قانون ارجحیت داشته باشد؟ آیا این گونه واکنش دولت به اقدام فراقانونی امام جمعه مشهد، مدلی برای دیگر ائمه جمعه کشور و یا ارگان‌های دیگر خواهد شد؟


کد مطلب: 385151

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcammne649na61.k5k4.html?385151

الف
  http://alef.ir