پیش‌بینی سال سخت آبی در تابستان ۹۶

26 دی 1395 ساعت 11:34


تسنیم نوشت: قائم مقام وزیر نیرو گفت: سال سختی از نظر تأمین آب مصرفی کشور در پیش داریم.

ستارمحمودی با بیان اینکه  امیدواریم با برنامه ریزی های دقیقی که از ماههای قبل داشتیم و با همکاری مردم در مصرف بهینه آب، بتوانیم بهار و تابستان سال ۹۶ را در تأمین آب شرب بدون مشکل سپری کنیم،اظهار داشت: در اغلب  قریب به اتفاق ایستگاههای ثبت بارش در سراسر کشور، میزان بارش ها نسبت به سال گذشته و متوسط درازمدت با کاهش همراه بوده که در برخی کلانشهرها، این میزان کاهش بیش از 50 درصد بوده است.

این مقام مسئول از کلانشهرهای شیراز، اصفهان، بندرعباس، تهران، مشهد و همدان به عنوان نمونه ای از کلانشهرهای درگیر تنش آبی در سال پیش رو نام برد و گفت: وزارت نیرو علاوه بر تمامی برنامه ریزی های مدونی که در زمینه ایجاد ظرفیت های سازه ای داشته و پروژه هایی که در جهت افزایش ظرفیت بهره برداری از منابع آبی به اجرا رسانده، برنامه ریزی هایی را نیز در جهت مدیریت مصرف دارد.

وی افزود: جیره بندی آب در دستور کار وزارت نیرو نیست و ما اعتقاد داریم با وجود کاهش شدید بارش ها و به تبع آن کاهش ظرفیت های منابع آبهای سطحی برای تأمین آب در سال 96، می توانیم با مدیریت بهینه مصرف، تابستان 96 را بدون قطعی آب سپری کنیم.

محمودی با اشاره به ارسال برنامه جریمه مشترکان پرمصرف آب به هیئت دولت گفت: جریمه پرمصرف ها هنوز در دست بررسی است و به دنبال این هستیم که در صورت تصویب در دولت، بتوانیم هزینه مصرف آب را برای مصارف خیلی زیاد به صورت هزینه تمام شده تأمین آب بگیریم.

وی ادامه داد: سال سختی از نظر تأمین آب مصرفی کشور در پیش داریم که امیدواریم با برنامه ریزی های دقیقی که از ماههای قبل برای این روزها داشتیم و پیش بینی هایی که وزارت نیرو در خصوص شرایط کم بارشی کشور داشته، بتوانیم با همکاری مردم در مصرف بهینه آب، بهار و تابستان سال 96 را در تأمین آب شرب بدون مشکل سپری کنیم.


کد مطلب: 435281

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcaamny649neu1.k5k4.html?435281

الف
  http://alef.ir