رئیسی: ابعاد ماجرای حمله به سفارت عربستان در حال پیگیری است/ این قضیه ابعاد امنیتی هم دارد

17 دی 1394 ساعت 13:04


دادستان کل کشور با اشاره به تحقیقات در پرونده حمله به سفارت عربستان ،گفت: ابعاد ماجرا توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در حال پیگیری است.

به گزارش فارس، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی در اختتامیه ادوار آموزشی کوثر در حوزه پلیس پیشگیری با حضور در جمع خبرنگاران در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده حمله به سفارت عربستان گفت: دادستان تهران پس از وقوع حادثه بلافاصله وارد عمل شد و افرادی که در بحث حمله به سفارت متهم بودن بازداشت شدند.

وی افزود: پیگیری و تحقیقات در این پرونده همچنان ادامه دارد و ابعاد ماجرا توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در حال پیگیری است. دادستان کل کشور تأکید کرد: آنچه مسلم است آل‌سعود مرتکب جنایتی شده که برای انسان‌های آزاده در جهان به هیچ وجه قابل تحمل نیست چرا که آنها عالمی مجاهد که جرم او تنها حق‌خواهی و انتقاد بود را این گونه مورد ظلم و ستم قرار داد و جای شگفتی و تعجب است که سازمان ملل و شورای امنیت نه در این مورد و نه در مورد ظلمی که آل سعود در حق مردم یمن مرتکب شدند سخنی نمی‌گوید.

دادستان کل کشور گفت: در خصوص مشکوک بودن حادثه حمله به سفارت عرسبتان گفت: پیرامون این حادثه سؤالات متعددی مطرح است که باید به آنها پاسخ داد و ما بر این باوریم که بررسی این اتفاق علاوه بر ابعاد پلیسی و قضایی دارای ابعاد امنیتی است.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و پرداخت بدهی‌ از سوی متهم گفت: تاکنون هر چه این متهم ادعا کرده بی‌پایه و اساس بوده و تنها چیزی که مشخص است پول‌هایی است که وی در اختیار ما قرار داده است اگر در این مدت باقیمانده از مهلت دادگاه اتفاقی بیفتد موضوع جداگانه‌ای است و قطعاً اگر بدهی‌ها پرداخت شود در تصمیم دادگاه مؤثر خواهد بود.

رئیسی در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده حادثه منا هم گفت: در این خصوص جلسات متعددی با حضور رئیس سازمان حج و زیارت، بعثه رهبری،‌ وزارت امور خارجه، معاونت حقوقی بخش‌های مختلف برگزار شده اما در خط مقدم این ماجرا وزارت امور خارجه است.

وی گفت: ما به دنبال تشکیل کمیته حقیقت‌یاب و بررسی ابعاد فاجعه منا هستیم و تا زمانی که این موضوعات مشخص نشود مسئله برگزاری حج در سنوات آتی سؤال جدی برای مسلمانان ایجاد می‌کند که ممکن است در سنوات بعدی هم شاهد این اتفاق باشند.

دادستان کل کشور گفت: پذیرفتن مسئولیت از سوی دولت عربستان و پیگیری موضوع از سوی وزارت امور خارجه موضوع مورد تأکید ما است ضمن اینکه خسارت‌های وارده باید از سوی عربستان به خانواده‌های حادثه‌دیده داده شود به ویژه نسبت به پرداخت دیه حتماً باید اقداماتی از سوی دولت عربستان صورت گیرد.

وی در خصوص پرونده سوشا مکانی گفت: در رابطه با این موضوع سخنگوی قوه قضاییه در جلسه آینده با خبرنگاران صحبت می‌کند.

رئیسی همچنین در خصوص وضعیت تخلف در انتخابات گفت: در انتخابات رعایت اخلاق و قانون‌مداری و توجه به مشارکت عمومی نکته ویژه‌ای است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: امیدواریم با تشکیل ستاد پیشگیری از جرم در انتخابات شاهد تخلفات انتخاباتی نباشیم.

دادستان کل کشور با بیان اینکه کشور ما کشور انتخابات است، گفت: هم کاندیداها و هم طرفدارانشان به خوبی می‌دانند اگر انتخابات در یک فضای قانونی برگزار شود قطعاً یکی از جبهه‌های امنیت ملی در کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: به غیر از چند پرونده تخلف در انتخابات که در دادستانی تهران مطرح است مورد دیگری گزارش نشده است.


کد مطلب: 322916

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca6unei49nuo1.k5k4.html?322916

الف
  http://alef.ir