درخواست دوترته از پوتین برای دریافت سلاح‌های مدرن

3 خرداد 1396 ساعت 9:53


رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین در جریان سفرش به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین تاکید کرد، فیلیپین خواهان سلاح‌های مدرن روسی برای مقابله با تروریست‌های وابسته به داعش است.

به گزارش ایسنا، به نقل از راشاتودی، رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین در حالی سه‌شنبه عصر با ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود دیدار کرد که این نشست قرار بود فردا (پنجشنبه) برگزار شود اما به سبب بالا گرفتن بحران در جنوب فیلیپین از بابت حملات شبه‌نظامیان در روز سه شنبه برگزار شد.

رئیس‌جمهور فیلیپین که قبل از دیدارش با پوتین او را در جریان بازگشت زودهنگامش به فیلیپین قرار داده بود خطاب به وی گفت: من به مسکو آمدم تا حمایت شما را جلب کرده و دوستی بینمان را تصدیق کنم.

دوترته از بابت اینکه مجبور به بازگشت زودهنگام به کشورش بعد از درگیری‌ها با شبه‌نظامیان در جنوب فیلیپین شده اظهارتاسف کرد.

دوترته که روسیه را یک "شریک قابل اعتماد" توصیف کرد همچنین گفت که مانیل آماده توسعه روابط با مسکو بوده و مشتاق به خریداری تسلیحات روسیه برای جنگیدن با تروریست‌ها در داخل کشور است.

دوترته به پوتین گفت: مسلم است که کشور ما نیاز به سلاح‌های مدرن دارد. ما سفارش سلاح‌هایی از آمریکا را داده بودیم اما اکنون وضعیت در آنجا چندان مناسب نیست و ما نیاز به سلاح‌های مدرن برای جنگ با داعش و واحدها و دسته‌هایش داریم.

این در حالی است که پوتین نیز در کرملین به دوترته گفت: البته همکاری در حوزه فنی – نظامی امکان پذیر است و کشورهای ما در بسیاری از حوزه‌های دیگر از جمله حوزه‌های برق، مهندسی، انرژی و حمل و نقل می‌تواند همکاری کند.

پوتین کشته شدن نیروهای امنیتی فیلیپین در شهر "ماراوی" را به دوترته تسلیت گفت و تاکید کرد: من می‌خواهم مراتب تسلیت خود را از بابت کشته شدن مردم در کشور شما در نتیجه حملات تروریستی اعلام کنم.

او گفت: من و مردم روسیه کاملا درک می‌کنیم که چرا دوترته مجبور به کوتاه کردن سفرش به کشور ما شده است. امیدوارم که درگیری‌های فیلیپین در سریع‌ترین زمان ممکن و با حداقل تلفات پایان می‌یابد.

رئیس‌جمهور روسیه خاطر نشان کرد: به رغم بازگشت زودهنگام دوترته دو کشور اسنادی که از پیش بین خود آماده کرده بودند را امضا خواهد کرد.

پوتین افزود: وزرای دولت شما اینجا می‌مانند و ما اسناد آماده شده را به هدف توسعه روابط دوجانبه امضا خواهیم کرد.


کد مطلب: 475313

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca6mnye49n0e1.k5k4.html?475313

الف
  http://alef.ir