انتقاد سربسته وزیر خارجه فرانسه از ترامپ

12 اسفند 1395 ساعت 15:00


وزیر امور خارجه فرانسه امروز (پنجشنبه) در انتقادی سربسته از رئیس جمهوری آمریکا گفت: دموکراسی از سوی پوپولیسم و افرادی که قصد دارند دیوار بسازند و مرزهای را ببندد، تهدید می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژان مارک آیرو، وزیر امور خارجه فرانسه که به استرالیا سفر کرده از تمامی کشورها خواست تا با انزواگرایی مقابله کنند.

وی هشدار داد: اگر با فراموش کردن درس‌های دو جنگ جهانی اجازه دهیم سیاست‌های افراطی توسعه یابد مرتکب اشتباه جمعی و وحشتناکی شده‌ایم.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمیکا متعهد شده تا در مرز کشورش با مکزیک با هدف جلوگیری از ورود مهاجران دیواری بسازد و در سخنرانی روز (سه‌شنبه‌اش) در کنگره از برنامه خود برای بررسی دقیق‌تر مسافران از کشورهایی که یک خطر محسوب می‌شوند، دفاع کرد.

آیرو در سخنرانی در اندیشکده لوی در سیدنی گفت: آن‌هایی که خودشان را منتقد این سیستم می‌دانند در حقیقت به نهادهای دموکراتیک ضربه می زنند. آن‌هایی که ساخت دیوار و بستن مرزها را پیشنهاد می‌دهند هیچ راه‌حلی برای امنیت ملت‌های ما ندارند و سعادت و موفقیت آن‌هارا تهدید می‌کنند.

متحدان اروپایی آمریکا همچنین از انتقادات ترامپ از ناتو و اتحادیه اروپا و رویکرد نرم‌ترش نسبت به روسیه ابراز نگرانی کرده و می‌ترسند انزواگرایی بخشی از استراتژی " اول آمریکا"ی ترامپ باشد.

فرانسه نیز با قیام پوپولیسم داخلی به رهبری مارین لوپن رهبر راست افراطی مواجه است که متعهد شده در صورت پیروزی در انتخابات در خصوص عضویت فرانسه در اتحادیه اروپا رفراندومی را برگزار کند.

آیرو که برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی فرانسه با استرالیا به سیدنی سفر کرده، گفت: مطمئنم که حزب جناح راست افراطی در فرانسه به رأس قدرت نخواهد رسید.


کد مطلب: 450572

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca0wnyu49nmm1.k5k4.html?450572

الف
  http://alef.ir