دادگستری تهران: یالثارات توقیف نشده است

18 مرداد 1395 ساعت 13:04


رئیس کل دادگستری استان تهران گفت فرایند قانونی برای توقیف یالثارات طی نشده است.

به گزارش ایلنا، رئیس کل دادگستری استان تهران گفت فرایند قانونی برای توقیف یالثارات طی نشده است.

غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران به شفاف سازی در رابطه با اخبار منتشر شده در مورد نشریه یالثارات پرداخت و اظهارکرد: موضوع پرونده یالثارات و فضایی که در ارتباط با این پرونده ایجاد شده به لحاظ انتشار برخی از اخبار غیر دقیق و غیرصحیح موجب ایجاد هجمه‌ای علیه دستگاه قضایی شده و این امر نه تنها بر مردم بلکه برای خیلی از مسئولان هم مشتبه شده است.

این مسئول عالی قضایی ضمن محکوم کردن هرگونه بداخلاقی رسانه‌ای و مطبوعاتی از سوی اصحاب رسانه و مطبوعات بیان کرد: مکررا گفته‌ایم انتظارمان از اصحاب رسانه این است که اخلاق حرفه‌ای را لحاظ کنند و اطلاع رسانی از چارچوب اخلاق خارج نشود.

اسماعیلی ادامه داد: در این حوزه علاوه بر اشتباهی که این رسانه مرتکب شده بود که در فرآیند رسیدگی، تصمیم قضایی متناسب اتخاذ خواهد شد، یک اطلاع‌رسانی ناصحیح نیز انجام شد که البته در دو مرحله ۱۴ مردادماه و ۱۶ مردادماه سخنگوی وزارت ارشاد با تفسیر و دقت بیشتر خبر را اصلاح و عذرخواهی کردند که اطلاع رسانی غیرصحیحی انجام شده بود.

رییس کل دادگستری استان تهران اضافه کرد: واقعیت این است که درماه‌های اخیر خصوصا در سال ۹۵ به ویژه در هفته‌های اخیر به تناسب مطلبی که نشریه یالثارات در خصوص هنرمندان و جشن حافظ منتشر کرده بود هیچ تصمیمی از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات اتخاذ نشده بود و پرونده در این هیئت مطرح نشده و حتی جلسه نظارت بر هیات مطبوعات تشکیل نشده بود.

این مسئول عالی قضایی همچنین گفت: اما به گونه‌ای اطلاع رسانی شده بود که گویا هیئت نظارت بر مطبوعات تشکیل جلسه داده و دستور رفع توقیف نشریه را داده و مجوز ادامه نشر این نشریه را صادر کرده است.

او افزود: چنین اتفاقی در هیات نظارت بر مطبوعات انجام نشده بود فقط با تاخیر غیرقابل توجیه تخلف این نشریه به مرجع قضایی و دادسرای عمومی و انقلاب تهران ارجاع، و پرونده در مرحله رسیدگی است.

رئیس کل دادگستری تهران بیان کرد: مسئولان نشریه احضار شده‌اند و دستگاه قضایی برابر ضوابط و مقررات و بدون لحاظ خط و مشی سیاسی اشخاص دخیل در پرونده‌ها تصمیم قانونی و قضایی خود را اتخاذ خواهد کرد.

او گفت: اینکه این موضوع با موضوع سال گذشته ربط داده شده بود که تصمیمی را هیئت نظارت بر مطبوعات گرفته بود و مسئولان این نشریه برآن تصمیم در چارچوب قانون ومقررات اعتراض کرده بودند باید گفت که دادگاه در این بخش دادگاه حقوقی ماست نه دادسرا و دادگاه کیفری، که آن هم درحوزه رسیدگی به اعتراضات مسئولان نشریه به تصمیم هیات نظارت بر مطبوعات در سال ۹۴ ورود پیدا کرده بود و در آن مقطع تصمیم گرفته شد که فرآیند رسیدگی در دادگاه بدوی به اتمام رسیده است، دادگاه بدوی رای اولیه را صادر کرده و در مرحله تجدید نظر است.

اسماعیلی ادامه داد: تصمیمی که دادگاه در چارچوب قانونی و مقررات اتخاذ کند اجرا خواهد شد و ما تاکید کرده‌ایم که فرآیند رسیدگی به این پرونده در مرحله تجدید نظر هم با سرعت و هم با دقت مضاعف انجام شود.

رئیس کل دادگستری استان تهران همچنین گفت: پرونده در دادسرای عمومی و انقلاب تهران هم مسیر قانونی خود را طی می‌کند و برابر ضوابط و مقررات تصمیم قانونی به عمل خواهد آمد.


کد مطلب: 379473

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca0onee49n0y1.k5k4.html?379473

الف
  http://alef.ir