بیانیه ارتش ترکیه درباره حضور در عراق و سوریه

29 آذر 1395 ساعت 15:42


ایسنا نوشت: ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرد، بعد از اجرای استراتژی ضد ترور جدید ترکیه که شامل مبارزه و حذف عناصر ترور در منبع‌شان است، ارتش آزاد سوریه با حمایت ارتش ترکیه توانست به طور موفقیت‌آمیز ۲۱۷ نیرو و هدف داعش را در شمال سوریه در طول ۱۱۷ روز عملیات "سپر فرات" نابود کند.

به گزارش آناتولی، به گفته نیروهای مسلح ترکیه، به زودی شهر الباب از دست داعش رها خواهد شد، در همین راستا ۱۶۰ داعشی در عملیات زمینی با خودروهای زرهی و ۵۷ هدف از جمله زرادخانه‌ها در اطراف مناطق الباب، ذمار، سفلانیه، بزاعه، قبرالمقری توسط حملات هوایی مورد هدف قرار گرفتند. در کنار عملیات سپر فرات، آنکارا به دنبال حذف پ.ک.ک و یگان‌های مدافع خلق و حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه است.

این عملیات پاکسازی داعش به سمت جنوب حرکت می‌کند تا منطقه امنی به مساحت ۵۰۰۰ متر شامل شهرهای الباب، الراعی، اعزاز، جرابلس و منبج ایجاد شود. این کریدور عاری از تروریست‌ها باعث ایجاد امنیت در مرزهای جنوبی ترکیه با سوریه خواهد شد و یک پناهگاه امن برای محلی‌های این منطقه ایجاد کرده و مانع از هجوم گسترده پناهجویان به سمت ترکیه خواهد شد.

براساس اعلام منابع نظامی، بیش از ۱۸۶۰ کیلومتر مربع در شمال سوریه از نیروهای داعش پاکسازی شده است. آنکارا همچنین به دنبال پاکسازی منبج از نیروهای یگان‌های مدافع خلق است. در حالیکه ترکیه نگرانی‌های خود را با مقامات آمریکایی در میان گذاشته است اما هنوز هم این نیروها این منطقه را ترک نکرده‌اند.

رجب طیب اردوغان بارها نسبت به گام بعدی ارتش ترکیه بعد از آزادسازی الباب به منبج به عنوان بخشی از برنامه آنکارا برای ایجاد منطقه عاری از تروریسم در سوریه اشاره کرده است.

همچنین بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: رهبران پ.ک.ک در سوریه و عراق به تروریست‌های خود اعلام کردند که حملات انتحاری خود را با هر آنچه که لازم است انجام دهند. زیرا استراتژی جدید ضد ترور ترکیه به سطح جدیدی از موفقیت دست یافته است.

ییلدیریم اضافه کرد: پ.ک.ک بخش اعظمی از ظرفیت خود را برای انجام حملاتش از دست داده است.

وی در ادامه با اشاره به عملیات موفق در سوریه گفت: در حال حاضر تهدید داعش به خصوص علیه مرزهای جنوبی ترکیه کاهش یافته است.


کد مطلب: 425778

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdca0mnya49nu01.k5k4.html?425778

الف
  http://alef.ir